WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Наукова школа академіка В.Я. Юр'єва - Реферат

Наукова школа академіка В.Я. Юр'єва - Реферат

фітопатологи - кандидати сільськогосподарських наук Є.А. Фіалковська, Є.Є. Фомін, К.Г. Ноздрачеєва, А.Д. Масловський, С.І. Борисенко, І.В. Гречка. Ентомологічними дослідженнями в різні роки керували В.І. Ємельянов, І.А. Рахманінов, В.Г. Аверін, Є.В. Клоков, А.В. Заговора.
В.Я. Юр'єв виховав кадри високої кваліфікації - кандидатів та докторів наук. Протягом багатьох десятиліть в інституті функціонує спеціалізована вчена рада по захисту докторських та кандидатських дисертацій за спеціальностями "рослинництво", "селекція і насінництво", "генетика".
У тяжкі воєнні роки В.Я. Юр'єв зі своїми співробітниками організовує евакуацію Харківської дослідної станції в Челябінську область, де працює заступником директора з наукової роботи Челябінської сільськогосподарської станції. У 1943 році організовує перевезення обладнання, селекційного матеріалу та насіння до Харкова і відновлює роботу Харківської селекційної станції. У 1944 році його призначають директором цієї станції, а в 1956-му - директором Українського науково-дослідного інституту рослинництва, селекції і генетики, створеного на базі Харківської селекційної станції та інституту генетики і селекції АН УРСР. Об'єднавши навколосебе талановитих дослідників-однодумців, інститут незабаром стає величезним науково-дослідним центром України. Цією науковою установою В.Я. Юр'єв керував беззмінно до останніх днів свого життя [6].
Основний напрям наукових досліджень В.Я. Юр'єва та його соратників і учнів - теоретичні й практичні питання селекції і насінництва сільськогосподарських культур. Найскладніші питання селекції, зокрема такі, як вихідний матеріал, методика і техніка селекції, індивідуальний і масовий добір, гібридизація, селекція на високу врожайність, стійкість рослин проти хвороб і шкідників, зимо - і посухостійкість, якість зерна, насінництво нових, виведених сортів і гібридів, сортовипробування та багато інших В.Я. Юр'єв вирішував з великою об'єктивністю і глибоким знанням селекційного процесу. Уперше в селекційній роботі він застосував комплексну, всебічну оцінку сортів культурних рослин, розробив ряд методик для вивчення та оцінки селекційного матеріалу [5].
В.Я. Юр'єв особисто і разом із співробітниками створив 21 сорт найважливіших зернових культур: озимої пшениці, озимого жита, ярої пшениці, ячменю, вівса, кукурудзи, проса, гороху. Із колективом авторів він видав підручник "Селекція і насінництво сільськогосподарських культур", який перекладено з російської на мови інших народів світу і користувався популярністю не тільки в нашій країні, але й за її межами. Численні наукові праці В.Я. Юр'єва ( ним опубліковано 112 наукових праць) є суттєвим внеском в українську агрономічну науку і практику [7].
Видатні заслуги В.Я. Юр'єва у розвитку сільськогосподарської науки були відмічені українським урядом. Рішенням Президії АН України 12 лютого 1945 року Василя Яковича обирають дійсним членом Академії наук УРСР [ 2].
У 1947-му йому було присуджено Державну премію СРСР. Учений із вдячністю її прийняв, а кошти, які видавалися разом з дипломом, передав у фонд відбудови народного господарства. В 1949 році Президія Верховної Ради УРСР присвоїла В.Я. Юр'єву звання заслуженого діяча науки УРСР, а з 1956 року він - почесний член ВАСГНІЛ.
Василь Якович двічі удостоєний звання Героя Соціалістичної праці (1954, 1959), нагороджений п'ятьма орденами Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом "Знак Пошани". Василь Якович Юр'єв здобув заслужений авторитет, любов та повагу народу, популярність не лише в Україні, але й далеко за її межами. У 1961 році вченому було вручено почесний диплом шведського королівського сільськогосподарського товариства.
Академія наук України в 1965 році встановила премію імені В.Я. Юр'єва. Лауреатами премії імені В.Я. Юр'єва можуть бути вчені, які зробили значний внесок у розвиток генетики, створили нові методи акліматизації, селекції та гібридизації рослин і тварин, вивели нові високоврожайні сорти сільськогосподарських культур і високопродуктивні породи тварин [6]. Серед лауреатів є учні і послідовники В.Я. Юр'єва - П.В. Кучумова, Є.Є. Ватуля, М.А. Голуб, В.Т. Манзюк та ін.
Для увічнення пам'яті академіка В.Я. Юр'єва його ім'я присвоєно Українському науково-дослідному інституті рослинництва, селекції і генетики. На колишніх дослідних полях Харківської селекційної станції в центрі нового житлового масиву на постаменті з сірого граніту встановлене бронзове погруддя вченого.
Висновки. В.Я. Юр'єв - один із основоположників нашої вітчизняної селекції і наукової школи з селекції і насінництва. Його широкий, багаторічний досвід і глибокі знання в області селекції і насінництва мають велике значення і актуальність для сьогодення і на перспективу.
Список літератури:
1. Українська радянська енциклопедія: В 12 т. - К., 1982. - Т. 7, вип. 2. - С. 261-262.
2. Особова справа. Дійсний член АН УРСР Василь Якович Юр'єв. - Архів Президії НАН України. - Ф. 251. - Оп. 1. - Спр. 4. - Арк. 6.
3. Там само, арк. 5
4. Там само, арк. 3
5. Там само, арк. 12
6. Юр'єв В.Я. Про найкращі сорти озимої пшениці // Бюл. Харк. крайової с.-г. досл. ст. - 1925. - № 1. - С. 19-24.
7. Юр'єв В.Я. До реконструкції дослідної справи // Там само. - № 11. - С. 39-42.
8. Юрьев В.Я. Методика оценки сортов на зимостойкость // Селекция и семеноводство. - 1938. - № 5. - С. 28-30.
9. Петренкова В.П. Юр'єв Василь Якович (1879-1962) // Вчені - генетики і селекціонери у галузі рослинництва., УААН / Наук. ред.: Ф.Ф. Адамень - К.: Аграр. наука, 2000. - С. 356-358. - (Сер. "Українські вчені-аграрії XX століття". Кн. 4.).
10. Юрьев В.Я. Избранные труды. - К.: Урожай, 1971. - С. 5. Зміст Видання
11. © Борисенко Валентина Іллівна, 2006

 
 

Цікаве

Загрузка...