WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → З історії діяльності українського наукового інституту в Берліні та українського вільного університету в Мюнхені - Реферат

З історії діяльності українського наукового інституту в Берліні та українського вільного університету в Мюнхені - Реферат

Шевельов - в Колумбійському університеті, доцент О. Горбач - в університетах Геттінгена та Марбурга.
Викладачі Вільного Університету брали активну участь у Вищих літніх курсахукраїнознавства, що їх влаштовували в Штрасбурзі, Лондоні, Люмені і Мюнхені. У стінах університету виступали з лекціями професори Г. Кох, Г. Іберсбергер, П. Рорбах, Й. Армстронг та ін. [16].
Педагогічний інститут УВУ влаштовував у літній період педагогічні курси для вчителів народних і суботніх шкіл для вихователів молодіжних організацій. На курси українознавства запрошувалися учні старших класів гімназій і студенти, де вони вдосконалювали українську мову, отримували кваліфіковані знання з української історії, літератури, мистецтва та ін.
Протягом лише 1968-1981 УВУ закінчили 1585 студентів і курсантів з 17 країн світу. Серед них українці, німці, поляки, чехи та представники інших національностей.
Вчені університету плідно займалися і займаються науково-дослідницькими пошуками. Їхні праці друкувалися у "Наукових збірниках", на сторінках яких побачила світ велика кількість науково-обгрунтованих статей, повідомлень із найрізноманітнішої тематики: історії, філософії, психології, літературознавства, мовознавства, географії, економіки, українознавства та інших наук.
У зв'язку з розширенням тематики досліджень при УВУ були відкриті Інститути психології, літературознавчий та суспільно-економічний, а для вивчення проблем Сходу - Чорноморський інститут. Надзвичайною популярністю користується серед читацького загалу енциклопедія українознавства англійською мовою "Україна та її нарід". В її написанні брали участь відомі науковці З. Кузеля, Р. Димінський, В. Садовський, В. Кубійович, Я. Рудницький, М. Антонович. Це видання вийшло під редакцією І.Мірчука. До цього часу працівники університету видали численні монографії, підручники, статті, альбоми про мистецтво, інші наукові праці, що є вагомим доробком і вкладом в українську науку. Зокрема, лише в 1952-1975 роках УВУ видав десять томів своїх Наукових записок, три томи Наукового збірника, 22 монографії та цілий ряд інших видань [17].
Вчені УВУ брали активну участь у наукових міжнародних конференціях, де виступали з науковими доповідями, повідомленнями, рефератами. Вони поширювали знання про український народ, його культуру, економіку, правовий стан у минулому й сьогоденні. У березні 1953 р. Психологічний інститут УВУ спільно з німецьким Союзом психологів провели конференцію на тему "Напруження поміж Сходом і Заходом у світлі психології". З українських науковців у конференції брали участь професори О. Кульчицький, Г. Ващенко, І. Мірчук, В. Янів, Є. Смалько, а з німецького боку - професори Феттер (Vetter), Цайзе (Zeise), Люкерт (Luckert). Їхні виступи були опубліковані в окремому англомовному бюлетені і в німецькому журналі "Die geistige Welt". У листопаді 1955 р. у Штутгарті Психологічний інститут влаштував семінар на тему "Людські й тваринні фактори в психологічному житті". В обговоренні теми взяли участь українські та німецькі вчені - професори І. Мірчук, О. Кульчицький, німецькі - Пфлюгфельдер, Дебрунер та ін. [18].
Співробітники університету брали участь у східноєвропейських семінарах, що їх влаштовували Східноєвропейський інститут в Мюнхені та УВУ в 1955 і 1956 роках. На цих семінарських курсах німецькі студенти отримували знання з найважливіших проблем Східної Європи, у тому числі й України.
Активну участь вчені УВУ брали в роботі німецької секції ЮНЕСКО в Мюнхені під керівництвом проф. Рогге. З доповідями виступали професори В. Кубійович, В. Янів, І. Мірчук. Лише в 1972-1981 рр. університетом проведено 122 конференції та зустрічі з ученими Німеччини, Болгарії, Австрії, Польщі та ін. Десятки разів вчені університету виступали на міжнародних конференціях, які влаштовували університети Європи, США, Канади, інших країн і континентів.
У роки незалежності України Український Вільний Університет встановив тісні зв'язки з міністерством освіти і науки України, Київським, Львівським, Івано-Франківським та іншими університетами, багатьма науково-дослідними інститутами НАН України. Проводяться спільні наукові конференції, семінари. До УВУ виїздять студенти, аспіранти, викладачі на літні науково-навчальні семінари.
Своєю діяльністю науковці та професорсько-викладацький склад Українського Вільного Університету в Мюнхені багато зробив для пропаганди наукових знань серед зарубіжної громадськості Європи, США, Канади, Австралії та інших країн і континентів.
Вчені Українського Вільного Університету й нині плідно працюють на ниві багатьох галузей української науки. На жаль, ми не маємо даних про досягнення колективу університету за останні роки. Найважливішим є те, що українські вчені знайшли теплий притулок на німецькій землі і своєю працею зробили дуже багато для зміцнення наукових, людських зв'язків між Україною і Німеччиною.
Список літератури:
1. Наріжний С. Українська еміграція. Культурна праця 1919-1939. - К.: Вид. Олени Теліги, 1999. - С. 103.
2. Ярош В., Сулима М. Українці в Берліні 1918-1945. - Торонто: Бескид, 1996. - С. 81, 82.
3. Білецький Л. Дмитро Дорошенко. - Вінніпег, 1949. - С. 15, 20.
4. Український науковий інститут у Берліні // Енциклопедія українознавства. Словникова частина. - Париж - Нью-Йорк. Вид. Молоде життя, 1980. - Т. 9. - С. 3433.
5. Наріжний С. Українська еміграція. Культурна праця української еміграції між двома світовими війнами. Ч. 1. - Прага: Б. в., 1942. - С. 212.
6. Там само. - С. 213.
7. Там само.
8. Український науковий інститут у Берліні // Енциклопедія українознавства. Словникова частина. - Париж - Нью-Йорк: Вид. Молоде життя, 1980. - Т. 9. - С. 3334.
9. Ярош В., Сулима М. Вказ. праця. - С. 126.
10. Мірчук І. Історія української культури. - Мюнхен-Львів: Атлас, 1994. - С. 315.
11. Наріжний С. Українська еміграція. Культурна праця української еміграції між двома світовими війнами. Частина перша. - Прага. - Б.в., 1942. - С. 216, 217.
12. Десять років діяльності Українського вільного університету в Празі // Український вільний університет в Празі в роках 1926-1931. - Прага: Б.в., 1931. - С. VII.
13. Мірчук І. Вступне слово // Науковий збірник Українського вільного університету. Ювілейне видання. - Т. VI. - Мюнхен. Вид. УВУ, 1956. - С. ХХІ.
Янів В. Український вільний університет // Енциклопедія українознавства. Словникова частина. - Париж - Нью-Йорк. Вид. Молоде життя, 1980. - С. 3119.
Василенко В. Наукова, освітня та видавнича діяльність української еміграції в Німеччині в 1945-1951 рр. // Бористен. - 1998. - № 5. - С. 19.
Янів В. Вказ. праця. - С. 3420.
Маруняк В. Українська еміграція в Німеччині та Австрії по Другій світовій війні в роках 1952-1975. - К.: Вид. Олени Теліги, 1998. - С. 32.
Мірчук І. Вказ. праця. - С. ХІІІ. Зміст Видання
© Кучер Володимир Іванович, 2006

 
 

Цікаве

Загрузка...