WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Біологічні засади мотивації: фізіологічні механізми біологічних (базових) потреб - Реферат

Біологічні засади мотивації: фізіологічні механізми біологічних (базових) потреб - Реферат

тварин. Руйнування цієї ділянки гіпоталамусу навпаки - призводить до відмови від прийому їжі [16]. Харчове збудження, що виникає в гіпоталамусі, поширюється у висхідному напрямку на підкоркові лімбічні та ретикулярні структури головного мозку та кору великих півкуль.
П. К. Анохіним та К. В. Судаковим було сформовано нейрофізіологічну теорію голоду, згідно з якою, за зниження рівня живильних речовин в організмі за рахунок нервової та гуморальної сигналізації збуджуються харчові центри латеральної частини гіпоталамусу. Вони починають викликати посилену дію на кору великих півкуль головного мозку, формуючи мотивацію голоду та поведінку, спрямовану на добування їжі [1].
Процес поглинання їжі закінчується задовго до того, як відновлюється запас глюкози. Процес насичення складається з двох фаз.Перша фаза - сенсорне насичення розвивається внаслідок дії їжі на рецептори ротової порожнини й шлунку. Збудження від рецепторів через периферійні нейрони досягає клітин вентромедіальної частини гіпоталамусу та гальмує клітини латеральної його частини. Внаслідок вищезазначених процесів відбувається зниження активуючого впливу на кору великих півкуль [1]. Відчуття ситості завжди супроводжується зняттям напруги та позитивними емоціями у зв'язку з активацією парасимпатичної нервової системи. Цей факт досвідчені менеджери використовують для формування комунікаційних каналів. Проведення попередніх переговорів або переговорів про наміри звичайно матимуть кращі результати, якщо обидві сторони будуть у позитивному настрї. Зняття напруги та формування позитивного емоційного фону може забезпечити проведення таких перемовин в ресторані.
Ті посібники з менеджменту комунікацій, які радять викладати суть справи до того, як подали основне блюдо - не дружать з фізіологією. Системній фізіологічній реакції на задоволення потреби в їжі необхідно дати "працювати". Тут у нагоді будуть всі заходи. Чим більше рецепторів підключено - тим швидше і сильніше можна активізувати парасимпатичну нервову систему. Тому не потрібно нехтувати ні легкою музикою, ні виглядом їжі, ні інтер'єром ресторану. Оскільки за нашими національними звичаями запрошуюча сторона сплачує рахунок, саме вона найбільше зацікавлена в результаті зустрічі, то й меню - її привілей. Потрібна вивчити смаки запрошених й можливі обмеження в їжі. Це принципово, бо діабетик, який відмовив собі (а ще гірше, якщо ні) у тістечку - відмовив собі у позитивних емоціях. То чому він має зважати на потреби вашої фірми? Починати основні перемовини потрібно тільки після улюбленої страви гостя, коли запрошений фізіологічно готовий прийняти позитивне рішення.
І ще низка проблем управління персоналом, пов'язаних з фізіологічними механізмами голоду та насичення. Оскільки глюкорецепторів в організмі людини багато, то їх активація, яка відбувається в період, який передує голоду, поширюється на інші клітини нервової системи. Це відбувається внаслідок процесів іррадіації* нервового збудження. Тобто час перед обідньою перервою в більшості працівників - це найбільш продуктивний час для творчої, й не тільки творчої, праці.
І навпаки - після обідньої перерви - системні фізіологічні процеси спрямовують організм на відпочинок. Ще в минулому сторіччі фізіологи підрахували, що для активної роботи всіх органів та систем, організмові потрібно близько 20 літрів крові, насиченої киснем. Це проти 3,5-5,0 літрів які має доросла людина. Регуляція діяльності організму розрахована так, що кров перерозподіляється, залежно від потреб організму, в ті системи, де вона найбільш потрібна. У випадку після прийняття їжі - в кишково-шлунковий тракт. Тобто, ні м'язи, ні кора великих півкуль (робочі органи нашого персоналу) не отримують достатньої кількості кисню. На яку продуктивність праці можна розраховувати?
Співробітники управління охорони здоров'я при наших держадміністраціях, які мають великий чиновницький досвід, розповідають, що коли за часів М. Горбачова з кабінетів забрали дивани, різко зросли проблеми з кишково-шлунковим трактом у власників кабінетів. Раніше їм обідньої перерви вистачало і на прийняття їжі, і на перепочинок на диванчику.
Праця менеджера, управлінця чи підприємця, бізнесмена є напруженою, спричиняє гострі стресові, іноді хронічні стани. Звичайно, у людини, яка має відповідний генотип до такого виду діяльності, до вгамування гормонального стресу залучаються адаптивні механізми.
Проте вони мають обмеження і за їх виснаження наступає період функціональних порушень, що передує виникненню хвороб стресу. Яку з цих хвороб "обере" конкретний організм менеджера - це проблема його генотипу та способу життя, культури харчування зокрема. Щоб уникнути виразки шлунку, обід з гарячих страв і перепочинок на диванчику для підприємця, який працює 10-12 годин на добу, - не остання річ.
Відчуття голоду виникає періодично, тому базова потреба в отриманні та споживанні їжі є постійною. Її задовольнити раз і назавжди неможливо. Проте вона добре співіснує з іншими потребами організму. В нормальному режимі харчування, почуття голоду, яке періодично відчуває кожна людина, не заважає задоволенню соціальних потреб самореалізації, влади або афіліації. Хоча, потрібно зауважити, що в більшості людей, які пережили тривале голодування, спостерігається понижена здатність приймати ризикові рішення. Тобто, можна зробити припущення, що тривале голодування, на загальному негативному емоційному фоні, залишає певний структурний слід в корі великих півкуль головного мозку людини.
Теорія та практика менеджменту радить уважно ставитись до потреби співробітника в придбанні та споживанні їжі. Як правило це вирішується комплексом матеріальних мотивацій:
o матеріальне заохочення;
o соціальні бонуси - в багатьох компаніях є безоплатне харчування співробітників або безпосередньо в офісі, або в кафе, яке розташоване поряд.
Є компанії, які запроваджують систему кулінарії за замовленням.
Ще одне нематеріальне заохочення, яке використовується для формування командного духу компанії, - це корпоративні свята. Споживається смачна їжа, активізується парасимпатична нервова система, настрій покращується, і ось співробітник, який сидить навпроти, з яким

 
 

Цікаве

Загрузка...