WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Генна інженерія: проблеми та перспективи - Курсова робота

Генна інженерія: проблеми та перспективи - Курсова робота

чай у ліжко. Наївно думати, ніби шкідники на атаки збоку людства не зреагують і перестануть поїдати врожаї, просто загинувши. Можливо не зразу, але мутанти, здатні їсти гм-рослини, обов'язково з'являться, і ми не знаємо, які там ще властивості вони отримають надодачу. Людство втягенться у своєрідну "гонку озброєнь", а остання, якпам'ятаємо, загрожувала третьою ядерною війною і кінцем світу.
III. Проблеми і альтернативи
3.1 Екологічні ризики
Вже доведено, що гм-рослини, такі, як тютюн або технічний рис, який використовують для виробництва пластику і лікарських речовин, смертельно небезпечний для гризунів, що живуть на полі або поруч з ним. Поки що ці рослини вирощують лише на еспериметальних полях, але що трапиться після повного вимирання їх в районах масових посівів - не береться сказати ніхто.
Дещо подібне сталося з озером Вікторія в 60-х роках минулого століття, коли в нього заселили нільського окуня. Потрапивши в сприятливе середовище і володіючи безсумнівною перевагою в силі, витривалості і плодючості, цей водний житель за лічені роки скоротив чисельність конкуруючих видів в декілька десятків раз, а більш ніж 200 видів знищив повністю. А через кілька десятиліть виявилось, що в прибережній зоні щезли ліси, береги були розмиті, а ерозія грунту досягла небачених досі темпів. Фактично, лише один чужий для екосистеми вид, порушивши баланс, суттєво змінив її характеристики, і далеко не в кращий бік.
Всупереч біотехнологічній пропаганді останні дослідження показали, що американські фермери, які вирощують трансгенні рослини, використовують як мінімум стільки ж, а в деяких випадках і більше пестицидів, ніж звичайно. Сільськогосподарські культури з генами стійкості до гербіцидів складали приблизно 70% усіх трансгенних культур, посаджених у 1998 році. Користь від використання цих культур полягає у тому, що фермери можуть використовувати таку кількість певного гербіциду, яку вони захочуть, знищуючи бур'яни і не наносячи шкоди самим культурам. Вчені підрахували, що через вирощування стійких до гербіцидів рослин, використання токсичних гербіцидів широкого спектра дії, створених, щоб знищувати буквально все живе довкола, зросло в масштабах всієї планети приблизно втричі.
Дослідники, які проводили експерименти в Мічиганському державному університеті кілька років тому, встановили, що створення резидентних до вірусів трансгенних рослин змушує ці віруси трансформуватися у нові, більш небезпечні форми. А вчені Орегону виявили, що генетично змінений мікроорганізм Klebsiella planticola примудрився "з'їсти" практично всі поживні речовини, які знаходились у ґрунті. Агенство з охорони навколишнього середовища США у 1997 році виступило з аналогічними заявами з приводу трансгенної бактерії Rhizobium melitoli, яку раніше дозволив використовувати американський уряд.
Завдяки "супервластивостям" вбудованих генів деякі генетично змінені рослини чи тварини неминуче почнуть придушувати дикі види таким же чином, як це часом трапляється із занесеними екзотичними для даної місцевості видами. Що станеться, коли у відкриті водойми будуть запущені короп, лосось, форель, які важать і їдять удвічі більше, ніж їх дикі родичі?
Живі організми без всілякої еволюції поміщаються в середовище, яке просто не знає, як до них пристосуватися. Ось в чому принципова різниця між селекційною роботою і генетичними експериментами. Маніпуляції з генами не залишають часу на перевірку - зашкодить це довкіллю чи ні? Зворотній же шлях знайти буде набагато важче.
3.2 Соціально-економічні ризики
Широке поширення патентованих трансгенних продуктів загрожує знищити сільське господарство у тому вигляді, в якому воно існує ось уже понад 12 тисяч років. Патентовані технології, такі як "Термінатор", зроблять насіння вирощуваних гм-рослин не здатними сходити і примусять сотні мільйонів фермерів відмовитись від практики розподілу насіння і збереження частини на наступний сезон. Фермери будуть змушені купляти дороге гм-насіння у транснаціональних біотехнологічних монополій. Якщо не перешкоджати цим тенденціям, то видача патентів на сільськогосподарські рослини і тварини призведе до появи всесвітнього "біологічного кріпосного права", коли фермерам доведеться брати в оренду цих рослин і тварин у біотехнологічних конгломератів типу Monsanto. Дрібні фермери і фермери-представники аборигенних народів будуть позбавлені своїх земель, і вибір споживача стане диктуватися групою транснаціональних корпорацій. Села зникнуть з обличчя планети. Сотні мільйонів фермерів і с/г робітників в усьому світі втратять засоби до існування. Видача патентів на гм-рослини понизить статус живих істот до рівня напівфабрикатів і призведуть до багаточисленних страждань. Критики біотехнології називають її "принизливою наукою", яка опустила всі форми життя до рівня обривків інформації, генетичного коду, який може бути скомбінованим і перекомбінованим як завгодно за чиєюсь забаганкою. Тобто йдеться вже не лише про соціально-економічні ризики, а й про проблеми етичного характеру.
3.3 Альтернатива генній інженерії
Єдина реальна на сьогоднішній день альтернатива генній інженерії це органічне господарство. Тисячі ферм в Європі, США та країнах, що розвиваються переходять на органічний спосіб виготовлення продовольства. Це означає повернення до традиційної гармонії праці, відмову від будь-якого насилля над природою. На органічних фермах корови пасуться на зелених лугах, їх не приковують до годівниць і не фарширують "білками", а земля родить без всілякої хімії і генної інженерії.
Приблизно двадцять тисяч таких гармонійних господарств нараховується в Австрії, у Франції ринок органічного продовольства прокручує $ 700 000 000 і щороку збільшується на 20%. Гармонійна їжа стає все більш популярною. І продають її не лише у магазинах для багатих ексцентриків. Органічні продукти - від полуниць і яловичини до вина і шоколаду - в Європі можна зустріти всюди: у супермаркетах, в компаніях, які розвозять продукти по домівках, ледве не в кожній маленькій лавочці. Органічна їжа обходиться споживачам дорожче, але люди готові платити за те, щоб овочі і фрукти, які попадуть на їх стіл, не поливали ядами і не удобрювали "хімією", а тварини, чиє м'ясо вони їдять, паслися на лугах, а не проводили все життя у стресовому стані - під дахом, по коліна у гної жуючи корм, виготовлений з трупів інших тварин.
Гармонічні продукти не лише чистіші і корисніші, вони ще й смачніші, а їх виробництво ніяк не шкодить довкіллю. Те, що корови на фермах не страждають, дуже імпонує людям, які виступають проти жорстокого поводження з тваринами. Совість дає їм моральне право насолоджувтись печенею, не терзаючись думками про жахливу долю нещасного теляти чи овечки.
Органічне господарство окуповується нескоро - прибуток органічна ферма починає приносити лише років через десять. Однак по ефективності "чисте"

 
 

Цікаве

Загрузка...