WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Генна інженерія: проблеми та перспективи - Курсова робота

Генна інженерія: проблеми та перспективи - Курсова робота

бактерії до людини - результат мутацій та природного добору. Просто тепер процеси, які раніше потребувалисотень тисяч років, можуть відбутися за одну ніч...
2.1 Які саме ГМ- рослини зараз вирощують у світі
Комерційне використання ГМ-продуктів вперше почалось у 1996 році. Поки що список вирощуваних трансгенних рослин включає в себе картоплю, сою, кукурудзу, цукровий буряк, гарбуз, папайю, пшеницю, рапс, бавовник і помідори.
Першими генетично-зміненими продуктами, які отримали схвалення в Америці, були гм-помідори ФлаврСавр. У них "відключений" ген, через який зняті з куща помідори стають м'якими і неїстівними.
За даними дослідницької організації Worldwatch Institute посіви гм-кукурудзи займають у світі площу 44,2 млн.га. Найбільше такої кукурудзи сорту Chardon LL від компанії Aventis вирощують в США, Канаді та Аргентині. Вона здатна ефективно протистояти гербіцидам та деяким шкідникам.
Єдина компанія, якій вдалося запустити на ринок генетично модифіковану картоплю - це американська Monsanto. Виведений нею сорт NewLeaf широко використовується у знаменитій картоплі-фрі ресторану McDonalds, при виробництві чіпсів Pringles, Lays и Ruffles. На ринку цей сорт з'явився чотири роки тому і швидко завоював популярність у фермерів. В результаті використання методів генної інженерії рослина "навчилась" виділяти токсин, який вбиває колорадського жука, що значно спрощує процес вирощування картоплі, даючи змогу не обробляти її зайвий раз ядохімікатами.
В Китаї генетично модифікований бавовник засіяний вже на 10 % усіх бавовняних полів. Він здатен виробляти Bt-токсин, який в природі продукується бактерією Bacillus thuringiensis (Bt). Коли інсектицидні речовини потрапляють всередину комахи-шкідника, бактеріальні спори проростають, виробляючи при цьому токсин, який і вбиває шкідника. Вже проведені польові випробування Bt-модифікованих тополь, ялинок, горіхового дерева та яблуні.
В Америці й Канаді вирощують гм-сою, винахід Monsanto. За допомогою генної інженерії в її генетичний код введені частинки ДНК квітки петунії, бактерії та віруса. Соя з фірмовою назвою Roundup Ready спеціально пристосована до популярного гербіциду Roundup цієї ж компанії.
2.2 Яких властивостей частіш за все надають ГМ-рослинам
Найчастіше рослинам надають можливість опиратися певним шкідникам, гербіцидам та вірусам, а також давати більший врожай при меншій вибагливості щодо грунтів та вологи. Однак є й інші прогресивні технології та рішення.
Вченим вдалося вивести помідор, який благополучно росте при поливці солоною водою. Генетично змінений помідор виявився першою у світі рослиною, котра терпимо ставиться до солі. Дослідники сподіваються, що подібні зернові культури зможуть у майбутньому вирощуватися на неплодоносних у сучасному розумінні землях. Щороку через збільшення засоленості грунту стають непридатними для обробки приблизно 50 мільйонів гектарів. Головною причиною цього є зрошування земель водою, після чого в грунті залишаються мінеральні солі. Через деякий час кількість солей натрію, кальцію, магнію і хлоридів досягає такої кількості, що починає заважати ростові зернових культур. Сіль шкодить більшості рослин, зменшуючи їх здатність вбирати воду через коріння. Генетично ж модифікований помідор здатний затримувати сіль у своєму листі, так що самі плоди солоними не здаються.
Цікавий факт: зараз гм-продукти їх противники в просторіччі називають "сніданком Франкенштейна". Ця назва пішла від генетично зміненого помідора, якому присвоїли ген північноокеанської плоскої риби, викликавши таким аж занадто протиприродним поєднанням бурхливу реакцію споживачів. Тепер помідор морозу не боїться, зате люди таки трохи налякані незвичайним овочем "із зябрами".
Цікаві можливості відкриваються для надання нових властивостей деревам. Уже існують сосна, евкаліпт та чорна тополя, генетично змінені так, що з них набагато легше добувати деревину. Її можна зробити м'якішою або, навпаки, підвищити щільність і міцність. В недалекому майбутньому збираються вирощувати спеціальні дерева - невисокі, але товсті, швидкоростучі "стовпчики" з міцною деревиною, стовбури яких навіть не будуть звужуватися догори - щоб зручніше було завантажувати лісовози. Інші технології дозволять прискорити ріст взимку, або виростити фруктові дерева-карлики, щоб було зручно збирати плоди.
Експерименти ведуться і в інших сферах, наприклад, в царині запахів. Маніпуляції з генами дозволяють виростити рослину практично з будь-яким запахом, починаючи від аромату звичайної троянди і кінчаючи парфумами від Кельвіна Кляйна.
Так звані країни третього світу зараз дуже зацікавлені у використанні генетично зміненого рапсу, який містить велику кількість бета-каротину, здатного допомогти людям з послабленим імунітетом та порушеннями зору.
Американці добилися зміни полуниць, тюльпанів. Вивели сорт картоплі, який при піджарюванні вбирає менше жиру. Скоро планується отримати помідори-гіганти кубічної форми, щоб легше було запаковувати їх у ящики.
Деякі проекти вчених іноді більше схожі на якісь уривки з фантастичних книг. Уявіть-но собі галявину, де не треба підстригати траву, бо вона й так росте лише до певного рівня, орхідеї, які світяться, коли їх треба поливати, зелені троянди, блакитний бавовник, ромашки, що зацвітають по команді. В теорії все це вже можливо.
В перспективі завдяки генній інженерії та методам маніпуляції клітинами рослину можна зробити найдешевшою і екологічно найбезпечнішою фабрикою для виробництва більшості необхідних людині матеріалів, їжі, медичних препаратів, хімічних сполук, сировини тощо.
2.2 В яких країнах вирощують і викорситовують трансгени
Основна маса гм-рослин культивується в США, Канаді, Аргентині, Китаї, менше - в інших країнах. Справді, безпечних американців не особливо хвилює, що 9% картоплі, 32% кукурудзи і 38% сої, вирощуваних у країні, є генетично модифікованими. З Європою ж ситуація дуже напружена: маємо гіркий досвід з коров'ячим сказом. Вчені і тоді запевняли, що харчові добавки для великої рогатої худоби з трупів мертвих тварин є абсолютно безпечними (фактично споконвіків травоїдним коровам згодовували м'ясо-кістков борошно, по суті переторюючи їх на м'ясоїдних, на хижаків!). Тож тепер Європа подібні новинки сприймає насторожено.
За останніми підрахунками експортні втрати США склали 20 мільйонів дол. тільки через те, що Франція морально не готова купляти і культивувати гм-маїс. Австрія і Люксембург законодавчо заборонили виробництво генетичних мутантів, а грецькі фермери під чорними прапорами і з плакатами в руках увірвалися на поля Беотії (Центральна Греція) і знищили плантації, на яких британська фірма "Зенека" експериментувала з помідорами. 1300 англійських шкіл вилучили зі своїх меню їжу, яка містить трансгенні рослини. З 1995 року діє заборона Євросоюзу на ввезення яловичини зі

 
 

Цікаве

Загрузка...