WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Скорпіони - Реферат

Скорпіони - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Скорпіони
ПЛАН
1. Тіло
2. Кінцівки
3. Кишечник
3. Органи чуття
4. Органи кровообігу
5. Легеневі мішки
6. Статеві органи
Список використаної літератури
Наукова класифікація
Царство: Тварини
Тип: Членистоногие
Клас: Павукоподібні
Латинська назва Scorpionidea
Скорпіони (лат. Scorpionidea) - підвид класу павукоподібних або Arachnoidea, типу членистоногих, або суглобчастоногих (Arthropoda). Приналежні до цього загону тварини - винятково наземні форми, що зустрічаються лише в спекотливих країнах.
1. Тіло
Тіло скорпіонів складається з невеликих головогрудей (cephalothorax), які виникли злиттям декількох сегментів і довгого черевця (abdomen), у якому розрізняють два відділи: передній відділ, більш широкий і 7-членистий (praeabdomen), що тісно примикає до головогрудей і складового з нею одне ціле (тулуб скорпіона, звичайною мовою), і задній відділ, вузький, 5-членистий (postabdomen), різко відмежований від преабдомена і маючий подобу хвоста (Р). До останнього сегмента постабдомену примикає ще один, грушоподібний, членик, що закінчується замкнутої нагору голкою, на вершині якої містяться два отвори отрутних залоз (st). Цей сегмент не відповідає сегменту, тому що міститься за анальним отвором, в хвостовому відростку (telson рака).
Все тіло скорпіонів покрите хітиновим панциром, що представляє продукт виділення під ним лежачого гіпотермічного шару. Розрізняють головогрудний щиток, який прикриває головогруди зі спинної сторони, потім в області преабдомена відповідно числу сегментів 7 спинних і черевних щитків, з'єднаних між собою м'якою перетинкою, і, нарешті, в області постабдомену 5 замкнутих щільних хітинових кілець, з'єднаних тонкою шкірочкою.
2. Кінцівки
На черевній стороні тіла до головогрудей прикріплюються шість пар кінцівок, з яких 2 передні пари відіграють роль щелепних органів, тоді як чотири інші пари служать для ходіння. Перша пара кінцівок розташована над ротовим отвором і по своєму положенню відповідає щупальцям інших Arthropoda, а по фізіологічній функції - жвалам, а тому називаються щупальцежвалами або chelicera; вони мають вид маленьких 3-членистих горизонтальних клішень і служать для здрібнювання їжі. Друга пара 6-членистих кінцівок своїми основними члениками відіграє роль щелеп і по зовнішньому вигляді походить на ніжки, закінчуючи великими клішнями, за допомогою яких скорпіони схоплюють жертву. В інших павукоподібних вони мають вид щупалець - а тому і називаються щелепними щупальцями,
3. Кишечник
Кишечник складається з трьох відділів: передньої, середньої і задньої кишки; ротовий отвір міститься на черевній стороні і веде в мускулисту глотку (pharynx), що діє як насос, що переходить у стравохід (oesophagus) на початку дуже вузький, що потім розширюється і приймає вивідні протоки двох великих слинних залоз. Стравохід переходить у середню кишку, у яку в області преабдомена відкривається за допомогою 5 пар вивідних проток велика багатолопастна печінка, що виконує всі проміжки між іншими органами. Середня кишка поступово переходить у коротку задню кишку, що відкривається за допомогою порошиці назовні в останньому сегменті на черевній стороні. Нервова система складається з надглоткового ганглія, навкологлоткової коміссури і черевного нервового ланцюжка. Від надглоткового двулопастного ганглія відходять нерви до очей і щупальцежвалам. У черевному нервовому ланцюжку розрізняють один великий подглоточний ганглій, що происшли злиттям усіх торакальних гангліїв, і сім абдомінальних, тобто три преабдомінальних і 4 постабдоминальних (щомістяться в хвості) гангліїв.
3. Органи чуття
Краще усіх розвиті і досліджені очі. У скорпіонів на верхній стороні головогруди містяться 3-6 пара очей, з яких одна пара, що відрізняється величиною і більш складною будівлею, міститься посередині головогруди і називається серединними очима, тоді як інші розташовані бічними групами поблизу переднього краю і називаються бічними очима. Останні складаються лише з кутикулярної лінзи й одного шару кліток - великих кінцевих нервових кліток з бічним стовпчиком і особливим сильно заломлююче світло кулькою і менших, індиферентних чи опорних кліток. Серединні очі мають одну велику кутикулярну лінзу, а під нею окремий беспигментний шар склоподібного тіла, відмежований перетинкою від прилягаючого до нього шаруючи кінцевих нервових кліток, чи ретини; у ретині кожні п'ять кліток з'єднані між собою в одну групу - так звану ретинулу, ізольовану від сусідніх ретинул шаром пігменту; кожна ретинальная клітка виділяє на своїй внутрішній поверхні склоподібний стовпчик, чи рабдомер, що з'єднується із сусідніми 4 рабдомерами в одну паличку, чи рабдом (rhabdom).
Ці очі скорпіонів представляють як би перехід від простого ока до фасетированному членистоногих. С. мають ще дуже своєрідні органи почуттів - так назив. гребневидние органи (pectines), що мають вид пластинки, облямованої на одній стороні зубчиками й у загальному напоминающей гребінь; вони містяться на черевній стороні другого абдомінального сегмента, поблизу полових отворів постачені в достатку нервовими розгалуженнями. Вони служать, по всіх ймовірностях, дотикальними органами, а їхнє близьке положення до полових органів змушує припускати, що вони є збуджувальними органами при зляганні.
4. Органи кровообігу
Органи кровообігу не представляють замкнутої системи, знаходячись у повідомленні з чи лакунами ділянками порожнини тіла.
Серце міститься на спинній стороні в преабдомену і лежить між лопатами печінки, залягаючи в особливій оболонці, що відмежовує околосердечную порожнину, наповнену кров'ю. Воно має вид довгої трубки, розділеної на вісьмох камер. Кожна камера постачена однією парою щелевидних отворів (остий) із клапанами; на обох кінцях серце продовжується в дві головні артерії: передню, прямуючу до голови (aorta cephalica), і задню, що йде в постабдомен (arteria posterior); крім того, від кожної камери відходить ще одна пара бічних артерій. Дві галузі головної артерії утворять навколо стравоходу судинне кільце, від якого відходить назад велика артерія, що залягає над нервовим ланцюжком. При

 
 

Цікаве

Загрузка...