WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лентець широкий - Реферат

Лентець широкий - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Лентець широкий
ПЛАН
1. Будова, види лентеця широкого та захворювання, які він викликає
2. Особливості поширення лентеця широкого в природі
3. Лікування захворювань, які викликані лентецем широким
Список використаної літератури
1. Будова, види лентеця широкого
та захворювання, які він викликає
Лентець широкий - паразит, який викликає таке захворювання як дифілоботріоз (diphyllobothriosis) - хронічний гельмінтоз.
В людини зареєстровано 10 видів лентеців. Серед них найпоширенішим є лентець широкий - Diphyllobothrium latum. Інвазії іншими видами виявляються спорадично.
Широкий лентець, паразитуючи в організмі людини, досягає довжини 2-10 м. Головка (сколекс) паразита має видовжену овальну форму, сплющена з боків. На спинній і черевній поверхнях її розташовані дві глибокі щілини - ботрії, за допомогою яких паразит прикріплюється до слизової оболонки кишки. Тіло (стробіла) складається з багатьох члеників шириною до 1,5 см. Ріст і дозрівання члеників проходять від переднього до заднього кінця стробіли. Більшість члеників гермафродитні. У зрілих члеників матка розростається, приймаючи розеткоподібну форму, і наповнюється яйцями.
Запліднені яйця розвиваються у матці, після чого попадають у кишковий вміст через вивідні отвори. Яйця широкого лентеця сірого кольору, великі, овальної форми, з кришечкою і потовщенням оболонки у вигляді пагорбка на полюсах. Оболонка двоконтурна. В центрі яйця знаходиться зародкова клітина, яка оточена великою кількістю жовткових клітин. Розмір яйця 0,07 x 0.045 мм.
2. Особливості поширення лентеця широкого в природі
Розвиток гельмінта проходить зі зміною трьох хазяїв. Остаточним хазяїном паразита служать: людина, собака, кіт, свиня, бурий і білий ведмеді, лисиця, тюлень, нерпа, морж. Першим проміжним хазяїном є прісноводні веслоногі рачки (циклопи і дафнії), другим проміжним (додатковим) - хижі риби (щука, минь, окунь, йорж та ін.).
Широкий лентець, паразитуючи в тонкій кишці людини або інших основних хазяїв, виділяє з калом у зовнішнє середовище більше 2 млн яєць. Виділені яйця недозрілі, їх дальший розвиток проходить тільки в прісноводних водоймах при температурі 10-20 °С і при наявності у воді не менше 2,0-1,5 мг/л кисню. При вказаних сприятливих умовах в яйці формується зародок - корацидій. Під впливом світла і механічного подразнення кришечка яйця відкривається і корацидій у вигляді онкосфери, покритої війками, виходить у воду. За відсутності умов, що стимулюють відкривання кришечки, корацидії можуть зберігати життєздатність в яйці при температурі 10-20 °С до 6 міс.
Корацидії, які покинули яйця, живуть у воді при 5 °С не більше 12 діб, а при підвищенні температури термін їх життя помітно скорочується. Корацидії ж, яких проковтнули прісноводні веслоногі рачки, гублять війки і проникають через стінки кишок у порожнину тіла, де через 2-3 тиж розвиваються в личинку другої стадії - процеркоїд, що має видовжене тіло (до 0,5-0,7 мм), забезпечене кулястим придатком з 6 гачками. Подальший його розвиток проходить у тілі додаткового хазяїна, куди він потрапляє разом з проковтнутим циклопом. В кишках риби циклоп перетравлюється, процеркоїд звільняється і проникає через стінку кишки в м'язи або внутрішні органи (печінка, яєчники та ін.). В тілі риби проходить розвиток третьої стадії личинки, що називається плероцеркоїдом. Він має сформований сколекс, але тіло не розділене на членики. Розміри плероцеркоїда коливаються в межах 1-5 см.
При поїданні великими хижими рибами малих, заражених плероцеркоїдами, останні залишаються в м'язах нового хазяїна. В зв'язку з цим найінтенсивніше інвазовані плероцеркоїдами великі хижі риби (щука, окунь та ін.). Плероцеркоїди в тілі риби розвиваються до інвазійної стадії через 2,5-3 міс. При вживанні людиною сирої, недостатньо просмаженої або слабо посоленої риби та її ікри плероцеркоїди прикріплюються до слизової оболонки тонкої кишки цього остаточного хазяїна і протягом 2 міс розвиваються до статевозрілої стадії.
Дифілоботріоз є природно-осередковим захворюванням. Формування його осередків залежить від наявності в місцевості прісноводних водойм, багатих на зоопланктон (веслоногі рачки і певні види риби). Осередки дифілоботріозу розповсюджені у північних районах Європи (Фінляндія, Польща, Швеція), в озерній зоні Франції, Італії, США, Канади. В Росії вони зосереджені переважно у басейнах Обі, Іртиша, Лени, Єнісею, Печори, Неви, на нижній і середній Волзі, у багатій озерами Карелії. Виявлені ці осередки в дельті Дунаю і басейні Дніпра.
Головну роль як джерело інфекції відіграє людина, роль інших кінцевих хазяїв обмежена. Це зв'язано з тим, що ураження населення значно більш розпосюджене, ніж домашніх і диких тварин. Крім цього, тривалість життя широкого лентеця в організмі людини коливається від 10 до 20 років і більше, а в собак і диких м'ясоїдних - не довше 2 років, у котів - всього 3-4 тиж. Життєздатність яєць широкого лентеця, які виділяє людина, становить 95 %; тих, що виділяє собака- 50 %.
Від джерела інвазії (людина) яйця паразита потрапляють у воду при випусканні незнезаражених нечистот, проникненні рідини з вигрібних ям, спуску, випорожнень з кораблів, вивезенні взимку нечистот із вбиралень на лід. Яйця лентеця стійкі до низьких температур. При температурі від 1 до 4 °С вони виживають протягом кількох місяців, при - 3 °С - близько 2 тиж, при - 5 °С - 2 доби. Яйця, що потрапили у водойму восени, можуть зберігати життєздатність під льодом до наступної весни і з настанням тепла продовжити розвиток.
Виживання і розвиток яєць залежать також від ступеня засоленості водойми. Вони зберігають життєздатність у воді при концентрації солей не вище 2,5-3 %. Температура води понад 20 °С згубно діє на яйця, що є однією з причин обмеженого розповсюдження дифілоботріозу в країнах з жарким кліматом.
Зараження риб проходить частіше на стадії мальків: в цей період вони живляться планктоном, що сприяє проковтуванню інвазованих циклопів. Хижі риби заражаються також при поїданні мальків, в кишках яких знаходяться неперетравлені циклопи з процеркоїдами. Крім цього, хижі риби заражаються при поїданні дорослих риб, органи і м'язи яких інвазовані плероцеркоїдами. В зв'язку з цим серед річкових риб найбільшу роль в зараженні людей дифілоботріозом відіграють хижі риби (щука, окунь). Серед них більш ураженою є щука. Широко розповсюджене вживання в

 
 

Цікаве

Загрузка...