WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Родина пасльонових (Solanaceae) - Реферат

Родина пасльонових (Solanaceae) - Реферат

довгострокові притулки. Симбіоз з мурахами вигідний і чагарнику, оскільки мурахи не тільки захищають свій живий будинок від комах-шкідників і інших зовнішніх ворогів, але також привносять на субстрат разом з екскрементами живильні речовини для рослини.
Мал. 2. Схизантус пір'ястий (Schizanthus pinnatus).
1 - суцвіття; 2 - лист; 3 - квітка; 4 - момент розсіювання пилка.
Дуже близький до роду маркея як у систематичному відношенні, так і по способі життя рід хуануллоа (Juanulloa). Рослини, що належать до цього роду, відрізняються від видів роду маркея своїми вузькими трубчастими опушеними квітками. Серед 12 видів хуануллоа, розповсюджених від Мексики до Болівії, маються не тільки епифити, але навіть і напівпаразити, що живуть на деревах. Володіючи цілком розвитими і нормально функціонуючими зеленими листами, напівпаразитні рослини утворять гаустории, що поступово проникають у деревину молодих галузей дерева-хазяїна, висмоктуючи із судин воду з розчиненими в ній мінеральними солями.
Найбільш посуненою трибою родини є триба сальпіглосових (Salpiglossideae). Рослини, що належать до неї, часто мають зигоморфні квітки з 2-4 фертильними тичинками і септицидними плодами типу, що розкриваються, коробочки зі здеревілої зовнішньої епідерми.
Одним із примітних родів триби є схизантус (Schizanthus) - ендемичний чилійський рід, що нараховує близько 10 видів. Від інших пасльонових він відрізняється яскраво вираженим двогубчастим вкрай зигоморфним віночком. З 5 тичинок тільки 2 фертильні, 2 перетворені в стамінодії, а п'ята дуже скорочена. Цікавий механізм запилення квіток: дві фертильні тичинки розташовуються усередині губи, утвореної двома нижніми лопатами віночка. Коли чи бджола метелик опускається на цю губу, пильовики енергійно вибухають, вистрілюючи пилок у повітря. Деякі з пильцевих зерен звичайно попадають на комаха, що переносить їх до іншого квітці. Деякі види цього роду здавна культивують як декоративні. Особливо популярний схизантус пір'ястий (S. pinnatus) - багаторічна залозисто опушена рослина з ажурними листками і численними яскравозабарвленими квітками, називаний "квітка-метелик" чи "орхідея бідняків". У культурі виведений цілий ряд форм, що відрізняються фарбуванням пелюстків.
Інший, що заслуговує уваги рідсальпіглоссових - брунфельсия (Brunfelsia) - складається з 40 видів, що виростають у тропічній Америці. Це широко розповсюджені в тропічній зоні декоративні чи дерева чагарники, що цвітуть у сезон дощів і названі тому "дощовими деревами". Листи брунфельсии цельнокрайние, шкірясті, розташовані частіше на кінцях гілочок, іноді зібрані в пучки. Квітки злегка зигоморфні, сині, пурпурні чи білі, з 4 фертильними тичинками. З віком квітки змінюють фарбування, як у бурачникових. Плоди більшості видів - соковиті чи шкірясті ягоди, оточені злегка разросшейся чашечкой і утримуючі великі призматичні насіння з м'ясистим ендоспермом. Деякі з видів дуже декоративні.
Рід сальпиглоссис (Salpiglossis), що дав назву трибі, у кількості 5 видів живе в Південній Америці. Сальпиглоссис виїмчастий (S. sinuata) зустрічається як декоративне в культурі.
Паслін солодко-гіркий (Solanum dulcamara L.)
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Magnoliopsida)
Ряд: Solanales
Родина: Пасльонові (Solanaceae)
Рід: Solanum
Вид: Паслін солодко-гіркий
(Solanum dulcamara L.)
Напівчагарник родини пасльонових (30-180 см заввишки) з повзучим дерев'янистим горбочкуватим кореневищем. Стебла довгі, звивисті, кутасті, розгалужені, плеткі, в нижній частині дерев'янисті, голі або трохи опушені. Листки чергові (2,5 - 12 см завдовжки, 0,6 -1 см завширшки), довгасто-яйцеподібні, загострені, при основі часто серцеподібні або мають дві маленькі довгасті частки. Верхні листки часто трироздільні або розсічені. Суцвіття щиткоподібно-волотисте, при основі вилчасте, на довгому квітконосі. Квітки правильні, з подвійною оцвітиною. Чашечка п'ятизубчаста, маленька, блюдцеподібна. Віночок зрослопелюстковий, ліловий, рідко білий або рожевий, колесоподібний, із складчастим п'ятироздільним відгином ( 12-18 мм у діаметрі). Тичинок п'ять, пиляки вузькі, зрослися в конусоподібну трубку навколо стовпчика. Маточка одна, зав'язь верхня, стовпчик один з головчастою приймочкою. Плід - яйцеподібна або еліпсоїдна, яскраво-червона, блискуча звисла ягода ( 1-3 см завдовжки).
Росте у Вільшняках, по берегах річок, озер. Рослина тіньовитривала. Цвіте у травні - серпні. Поширена і заготовляють по всій Україні.
Практичне використання
Лікарська, отруйна, інсектицидна, танідоносна, Декоративна рослина.
У народній медицині з лікувальною метою застосовують молоді трав'янисті пагони з листками при хворобах Шкіри, особливо сверблячих екземах і запаленнях, при бронхіальній астмі, простудних захворюваннях, запаленнях сечового міхура, проносах, нерегулярних менструаціях, як ранозагоювальний і глистогінний засіб. Застосовують листки також при водянці, жовтяниці, коклюші; зовнішньо - при золотусі та ревматизмі; ягоди - при венеричних хворобах, епілепсії, приступах мігрені, відвар квіток - при легеневих хворобах і катарах дихальних шляхів.
У гомеопатії есенцію із свіжих молодих пагонів використовують при грипі, кропив'янці, ревматизмі, отруєннях ріжками, корчах. Листки та ягоди пасльону солодко-гіркого отруйні, лікуватися ними треба лише під наглядом лікаря. Вовк містять гліокоалкалоїд соланін, глюкозид дулкамарин, крохмаль, смолу, білкові речовини. Дулкамарин за своєю дією подібний до атропіну. Відомі випадки отруєння тварин і птахів. Отруєння ним порушує координацію рухів у великої рогатої худоби, викликає пронос, серцебиття.
Стебла і листки мають інсектицидну дію, відвар з пих (5-6 кг свіжих стебел на відро води) застосовують для обприскування проти гусені і личинок різних видів комах. Пагони і листки містять таніди (до 11 % ), придатні для дублення шкур.
Рослина Декоративна як у період цвітіння, так і в період достигання плодів, придатна для вертикального озеленення на зволожених місцях.
Збирання, переробка та зберігання
Збирають трав'янисті верхівки стебел на початку або під час цвітіння. Сушать у затінку. Зберігають у ящиках, вистелених папером, окремо, як отруйну рослину.
Список використаної літератури
ў Єлін Ю.Я., Зерова М.Я., Лушпа В.І., Шаброва С.І. Дари лісів. - К.: "Урожай", 1979

 
 

Цікаве

Загрузка...