WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Родина пасльонових (Solanaceae) - Реферат

Родина пасльонових (Solanaceae) - Реферат


Реферат на тему:
Родина пасльонових (Solanaceae)
У сімействі близько 90 родів і не менше 2500 видів, широко розповсюджених у тропічних, субтропічних і помірних областях, головним чином у Центральній і Південній Америці.
Картопля
Паслін
Паслін солодко-гіркий
Перець
Скополія карніолійська
Томати
Представники родини - трави, або чагарники невеликі дерева з черговими (іноді в області суцвіття супротивними), простими листками. Квітки звичайно в пазушних верхоквіткових суцвіттях, двополі, актиноморфні або рідше злегка зигоморфні. Чашечка звичайно 5-лопатева чи 5-роздільна, що залишається, часто при плодах збільшена. Віночок від колесовидного до трубчастого, 5-лопатевий, рідко двогубий. Тичинок звичайно 5 або в зигоморфних квітках менше (4-2); пильовики розкриваються чи подовжньо верхівковими порами. Нектарний диск звичайно розвитий. Гінецей звичайно з 2 плодолистиків, рідко з 5 плодолистиків, звичайно з верхівковим простим стовпчиком із двулопастним рильцем; зав'язь звичайно двогніздова (іноді хибно-3 чи 5-гніздова) чи рідко 5-гніздова, звичайно з численними насінезачатками. Плід - чи ягода септицидна коробочка, рідко плід що розпадається.Семена з ендоспермом.
Мал. 1. Типи плодів пасльонових
1 - никандра фізалісовидна (Nicandra physalodes), ягода в пухирцевидній крилатій чашечці; 2 - фізаліс звичайний (Physalis alkekengi), поздовжній розріз ягоди в пузиревидной некрилатої чашечці; 3 - беладона звичайна (Atropa bella-donna), ягода; 4 - паслен сосочковий (Solanum mammosum), ягода з виростами; 5 - білена чорна (Hyoscyamus niger), коробочка з кришечкою, що відкривається; 6 - дурман звичайний (Datura stramonium), коробочка, що розкривається стулками; 7 - баклажан (Solanum melongena), ягода.
Квітки пасльонових запилюються різними комахами, а в тропічних країнах також птахами, а іноді навіть ссавцями.
Родина пасльонових підрозділяють на 2 підродини - нолановие (Nolanoideae) і власне пасльонові (Solanoideae). Перше нерідко розглядають як самостійне родина нолановие (Nolanaceae). Підродина ноланових відносно більш примітивно, чим пасльонові. Воно включає 2 близьких роди - нолана (Nolana, близько 75 видів, розповсюджених від Перу до Патагонії і на Галапагосских островах) і алона (Alona, 5-6 видів у Чилі). Це чи трави маленькі чагарнички з черговими, цільними, більш-менш суккулентними листами, що виростають головним чином уздовж морських узбереж. Гинецей у них з 5 плодолистиків.
Всі інші пологи родини пасльонових входять у велику підродину пасльонових. Воно, у свою чергу, підрозділяється на 5 триб. Самою примітивною трибою вважається триба никандровие (Nicandreae), що складається з одного монотипного роду никандра (Nicandra), що живе в Перу і Болівії. Це однолітня трава з грубими ребристими жорстко опушеними стеблами, зубцюватими чи лопатевими листами, одиночними квітками, 3-5-гнездной зав'яззю і досить многосемянной ягодою, укладеної в сильно розростається при плодах чашечку. Никандра физалисовидная (N. physalodes) широко поширилася як бур'яниста рослина в багатьох районах нашої країни на баштанах, виноградниках, по городах і в доріг, проникнувши на Кавказ, в оазиси Середньої Азії і на Далекий Схід. Зрідка неї розводять з лікарськими цілями і як декоративна рослина. У никандри мається цікаве пристосування проти самозапилення. В ефемерних квітках цієї рослини рильце увядает уже протягом години після запилення і стовпчик обпадає.
Найбільшою трибою родини пасльонових є триба власне пасльонових (Solaneae), куди входить кілька десятків родів. Зав'язь у них 2-гнездная, рідко многогнездная (наприклад, у томата). Триба, у свою чергу, підрозділяється на трохи подтриб, з яких сама примітивна - подтриба дерезових. Сюди входять дерева, чи чагарники трави. Найбільш відомий і самий великий рід дереза (Lycium) укладає близько 100 видів листопадних чи вічнозелених прямостоячих чи кучерявих, звичайно колючих чагарників, розповсюджених у тропічних, субтропічних і почасти помірних областях, головним чином у Південній Америці. У нашій країні 7 видів у пустелях, напівпустелях і степах на південно-сході європейської частини, на Кавказу й у Середній Азії. Деякі види розводять для огорож і як декоративні.
До подтрибе дерезових відноситься і такий широко відомий рід, як беладона, чи атропа (Atropa), що складається з 4 видів, розповсюджених від Європи і Середземномор'я до Індії. Найбільш відома беладона звичайна, чи беладона (A. bella-donna, табл. 56), - багаторічна трав'яниста рослина з високим стеблом, квітками здебільшого з буро-фіолетовим чи грязно-пурпуровим (іноді жовтим) віночком і многосемянной чорної (іноді жовтої) блискучою ягодою. Беладона - коштовна лікарська рослина, введена в культуру. Усі частини рослини містять алкалоїди (атропін, гиосциамин і ін.) і отрутні. Привабливі на вид ягоди беладони іноді є причиною отруєння дітей.
У трибі пасльонових окрему подтрибу складають також пологи скополия (Scopolia) і білене (Hyoscyamus). Великі багаторічні трави зі стовщеним кореневищем. З 6 видів скополии, розповсюджених від Середньої і Південної Європи до Індії, Тибету і Японії, у нашій країні в дикоростучому стані живе лише один вид - скополия карниолийская (S. carniolica) у широколиственних лісах на заході європейської частини і на Кавказу. В усіх частинах, але головним чином у кореневищі і коренях містить алкалоїди гиосциамин і скополамин. Інші види - скополия ясно-жовта (S. lurida), що живе в Гімалаях, і скополия тангутская (S. tangutica), що виростає в Тибету, містять, крім того, алкалоїд атропін. Усі 3 види обробляють як коштовні лікарські рослини.
У роді білена (Hyoscyamus) близько 20 видів, що виростають на Канарські островах, у Європі, Північній Африці (до центральної частини), Західної і Середньої Азії. У СРСР - 8 видів, з яких найбільше значення має білена чорна (Н. niger), що у європейській частині СРСР заготовлюють як лікарську сировину. Введена в культуру. Білена містить алкалоїди гиосциамин, скополамин, атропін і деякі інші. Семена цієї блекоти за формою і кольору подібні з насіннями маку й у домішці до нього викликають отруєння. Запилення в блекоти перехресне. Розміри її грязно-жовтих, воронковидних віночків, що володіють фіолетовими плямами, що вказують дорогу до нектару, саме відповідають розмірам більш великих джмелів. Перехресне запилення забезпечується тим, що рильце розташоване вище пильовиків.
Подтриба

 
 

Цікаве

Загрузка...