WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Орнітологія - Реферат

Орнітологія - Реферат


Реферат на тему:
Орнітологія
Вступ
Серед великої різноманітності тварин, поширених на Україні, особливе місце належить птахам. Вони зустрічаються майже в кожному куточку природи і всюди є дуже помітними.
Для того, щоб побачити птаха, достатньо подивитися у вікно. На земній кулі нараховується більше 85000 видів птахів, на території України - 358. більша частина птахів мешкають у лісах, на полях та болотах.
Птахи приваблюють увагу своїм дзвінким і мелодійним співом, різноманітним і часто яскравим, красивим забарвленням, граціозним польотом, цікавою поведінкою, своєрідними "танцями" та іншими біологічними особливостями. Спостерігати за птахами в їхньому природному оточенні - справжня насолода. Птахи мають велике значення в природі т житті людини. Вони є нашими надійними і вірними друзями, яких безумовно слід знати. Знання птахів не тільки розширює кругозір людини і робить її життя повнішим, красивішим, а й дає змогу розумно, ефективно, раціонально використовувати їх у своїх потребах.
Роль птахів у житті і господарській діяльності людини визначається перш за все через їхні кормові, або трофічні, зв'язки. Більшість птахів приносять людям користь, бо знищують комах, гризунів та інших ворогів рослин, чим сприяють підвищенню врожайності полів.
Маючи велику екологічну пластичність, тобто здатність пристосовуватися до найрізноманітніших ландшафтних і кліматичних умов, птахи розселилися по всій земній кулі, утворивши в різних її регіонах специфічні "життєві форми".
На річках, озерах, болотах живуть птахи іншого типу. Вони можуть плавати і пірнати.
У лісових птахів зовсім інші пристосувальні ознаки. Вони лазять по стовбурах і гілках дерев за допомогою міцних зігнутих кігтів, підпираючись жорсткими, твердими стерновим перами. Міцний дзьоб і довгий язик допомагають їм видобувати і витягати з щілин кори і деревини дрібних тварин, а іноді і видовбувати в деревині дупла для гнізда.
Лісових птахів дуже багато. Серед них є комахоїдні, м'ясоїдні та зерноїдні види, що зустрічаються в лісах різного типу, де вони займають різні яруси рослинності: від крон найвищих лісових велетнів до чагарникового і трав'янистого підліску. Вони мають різну форму дзьоба, різне забарвлення, голос, різний спосіб життя. Але всі вони - птахи лісові і без лісу жити не можуть.
Людина в своїй господарській діяльності використовує багатства природних екосистем і сама створює штучні або напівштучні екосистеми з метою їх збагачення і кращого пристосування до своїх потреб. Насаджені ліси і парки, поля сільськогосподарських культур, штучні водойми, фруктові сади, тваринницькі ферми, мисливські господарства - це не повний перелік штучних і напівштучних екосистем, які називаються культурними ландшафтами. Роль птахів у цих екосистемах, тобто в житті та господарській діяльності людини, надзвичайно велика. Якщо підрахувати, скільки їжі споживають птахи певного району за день, місяць і рік, то дістанемо фантастично великі цифри.
Шукаючи їжу, птахи ретельно "обстежують" кожну гілочку, листочок, тріщину в корі дерев, перевертають опале листя на землі, тобто знаходять комах в усіх можливих схованках, де боротьба з ними штучними методами захисту рослин, у тому числі і хімічними, майже неможлива. Та не тільки в гніздовий період птахи здійснюють свою корисну діяльність. Під час весняних і осінніх перельотів кількість птахів може збільшуватись у 10-15 раз.
Людство має певний досвід приваблювання птахів на поля, в сади та лісові насадження для їх концентрації в місцях, де можуть масово розмножуватися шкідники.
Значення птахів у житті та господарській діяльності людини не вичерпується тим, що вони допомагають у боротьбі з шкідниками. Дуже велика роль птахів у поширенні багатьох рослин і, зокрема, в процесах поширення і поновлення лісів. Поїдаючи різні плоди, ягоди й насіння, роблячи собі запаси їжі, а потім забуваючи їх іноді далеко за межами лісу, птахи сприяють розповсюдженню багатьох деревних і чагарникових рослин.
Багато видів птахів належать до мисливсько-промислових і дають цінні продукти - м'ясо, жир, яйце, пух, перо тощо.
Не можна не сказати про шкоду, яку іноді вони завдають: зграями або поодинці налітають на фруктові сади, виноградники, ділянки зернових культур, витягуючи із землі пророслі зерна кукурудзи.
Останнім часом стало відомо, що птахи можуть переносити збудників деяких інфекційних хвороб (грип і ряд хвороб, що називають орнітозами). Проте оголошувати нещадну війну всім птахам і безжалісно їх винищувати було б великою непоправною помилкою. Птахи ніколи не зможуть нанести великої шкоди. Щоб зменшити небезпеку зіткнення птахів з літаками або аварій на лініях електромереж, слід втілювати вжиття нові перспективні засоби захисту від птахів які не несуть за собою їх фізичного винищення: звукові, світлові й інші бар'єри. Розроблено також заходи боротьби і профілактики проти хвороб, які переносять птахи.
В кінці ХІХ століття - на початку ХХ століття з'явились капітальні відомості М.А. Мєнзбіра, К.А. Сатуніна, Н.Л. Дєніково та інших. З часом проблеми лісового господарства, в тому числі лісо-зоологічні та промислово-біологічні дослідження набули державного значення. Дослідженням зайнялись наукові заклади: лісогосподарські ВУЗи, наукові інститути, державні заповідники та інші вищі учбові заклади. Професор І.Г. Доппельманр організував велику кількість студентів і молодих спеціалістів. Для нього був характерний біологічний і географічний підхід до розв'язання промислової, біологічної, лісової зоології.
В області орнітології України багато зробив А.А. Браунер. Інтенсивні дослідження в області біології і практичного значення лісових звірів, птахів проводились в різних університетах, в інститутах екології і зоології., в заповідниках.
Результати досліджень українських вчених
Перед тим як перейти до систематичного видового огляду України, необхідно зосередитись на деяких загальних рисах, закономірностях, притаманних західним областям України.
Наявність у Львові науково-природничого музею дає можливість визначити закономірність проходження періодичних явищ в житті птахів в минулому і в теперішній час. Музей налічує 2,3 тисяч скелетів, шкурки птахів, велику кількість гнізд з багаточисельними кладками, які зібрані в основному на території західної області України.
Ідея створення цього музею належить І Дзедушицькому, який в 1832 - 1840 роках заключив договір з геологом Л. Цейшнером про збір матеріалів викопної фауни Келецько-Сандомирського кряжа. Але дійсним засновником музею був син Дзедушинського - орнітолог В. Дзедушинський, знавець фауни Галичини. У фонді музею наявні чучела та шкірки птахів, здобутих у різних пунктах Волино-Поділля, Полісся, Прикарпаття, Карпат. Частина матеріалів зібрана у східній частині Польщі.
Неоднорідність видового складу птахів в різних районах заходу України пояснюється в першу чергу характером їх ландшафтів. Західні області України - Волинська, Рівненська, Львівська,Тернопільська, Івано-Франківська,

 
 

Цікаве

Загрузка...