WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Орнітофауна Прикарпаття: Рожнятівський район - Курсова робота

Орнітофауна Прикарпаття: Рожнятівський район - Курсова робота


Курсова робота
Орнітофауна Прикарпаття: Рожнятівський район
Зміст
Вступ
1. Фізико-географічна характеристика Рожнятівського району
Географічне положення
Клімат
Рослинний світ
Тваринний світ
2. Об'кти і методи дослідження.
3. Огляд літератури.
4. Розселення, чисельність та особливості гніздування горобиних на Прикарпатті.
Видовий склад біотопів.
Гніздова фітофауна.
Біологія гніздового пташиного населення.
Висновок.
Література.
Додатки
Вступ
Невід'мною частиною природи є птахи. У лісі, на луках, у полі, в парку, саду біля житла - скрізь вони привертають нашу увагу. Ми спостерігаємо, як одні з них у пошуках їжі стрибають по землі, інші обстежують гілки й стовбури дерев. Ми милуємось їх польотом, формою тіла, красою оперення, дивуємося з їхньої поведінки. Не можемо уявити собі лісу без співу птахів, нас зачаровує пісня солов'я, жайворонка, навіть тихеньке тенькання якоїсь непомітної серед рослинних хащів пташини радує нас. Створює добрий настрій.
Птахи - окраса природи. А яку велику користь приносять невтомні крилаті захисники полів, лісів, лук, садів! Хижі птахи живляться гризунами, які завдають на полях шкоди, зерноїдні - насіння бур'янів. Особливо корисні комахоїдні птахи, які поїдають дуже багато комах-шкідників. Серед птахів є мисливсько-промислові, людина використовує їх м'ясо, пір'я, пух. Деяких птахів людина приручила й одомашнила.
Птахи становлять велику і різноманітну групу тварин. Вони поширені скрізь, де для них є їжа, сприятливі для життя умови. На земній кулі налічується 8600 видів птахів. Усіх птахів поділяють на 28 рядів.
Птахи мають дуже велике наукове, виховне і естетичне значення. Вони є об'єктами наукових досліджень, моделями для вивчення біологічних процесів, чудовою прикрасою лісів, полів, лук, - складовою невід'ємною частиною рідної природи.
Є серед птахів і такі, які завдають сільському господарству і навіть технічним спорудам деякої шкоди, загрожують здоров'ю людей, розповсюджують інфекційні та паразитні хвороби. Проте шкоду від них часто перебільшують, і це стає причиною непоправних помилок. Трагічною була доля деяких і нічних хижих і рибоїдних птахів, яких довгий час безжалісно знищували, уважаючи, що цим рятують свійських і мисливських диких тварин. Це привело до значного зменшення кількості, а подекуди і до повного знищення цих важливих компонентів лісових й інших екосистем, що відіграють відповідальну роль у кругообігу речовин і здійснюють санітарні та добірні функції.
Проте життя птахів вивчено ще недостатньо. Ученим, безумовно можуть допомогти учні, студенти, юні натуралісти.
Виловлювати в природі співочих птахів чижів, щигликів, снігурів, коноплянок - означає збіднювати природні біоценози. Більшість диких птахів, які потрапляють у клітки любителів, приречені на загибель. Тому серед заходів охорони птахів одним з найважливіших є роз'яснювальна робота серед населення. Осередком такої роботи має бути школа.
Тільки тоді, коли кожний учень, студент, фахівець кожної галузі народного господарства озброїться знаннями про значення і користь птахів, можна буде добитися того, щоб усюди в природі жили птахи, проводили свою корисну роботу, милували нас своїми яскравими фарбами, веселою метушнею і мелодійними співами.
Розділ 1. Фізико-географічне положення.
1.1. Географічне положення.
Рожнятівський район - унікальний в біогеографічному відношенні край з багатими природними умовами і ресурсами, різноманітним рослинним і тваринним світом, джерельними водами річок і чистим карпатським повітрям. Саме на Рожнятивщині, більше, ніж деінде на Україні, збереглися природні ландшафти, незаймані території, особливо праліси, ендемічні та реліктові види рослин і тварин, саме тут є значні рекреаційні ресурси.
Рожнятівський район - один із 14 районних центрів Івано-Франківської області. Він розташований у західній її частині. Займає південно-східну частину Карпатських Бескидів, частину Горганів і більшу частину басейну ріки Лімниці. В гірській частині району знаходяться такі вершини Карпат: г.Ігровець (1804 м над рівнем моря), г.Грофа (1748 м.). Територія району прилягає до третьої за висотою, після Говерли і Чорногори, гори Українських Карпат - г. Сивулі (1818 м над рівнем моря). Більшість гір вкрита лісами. Вище 1500 м н.р.м. виділяється субальпійський пояс з лучною рослинністю [24,с. ].
1.2. Клімат.
Кліматичні умови дуже різноманітні. Це пояснюється не лише складністю рельєфу території (гори, височини, рівнини, річкові долини), але й наявністю великих лісових масивів. Оскільки більша частина району знаходиться в передгір'ї Карпат, то й кліматичні умови дещо відрізняються від решти території регіону.
Клімат помірно-континентальний. Тривалість вегетаційного періоду в передгірській частині району становить 190 - 215 днів, а в гірській частині 160 - 190 днів. Перші осінні приморозки припадають: у гірській зоні - на 1 вересня, а у передгірській зоні 10 жовтня. Останні весняні приморозки: гірська зона - 25 травня, передгірська - 20 травня. Середня глибина снігового покриву у горах складає 18 см, на рівнині - 16 см. Глибина промерзання грунту у горах сягає 28 см, у передгір'ї - 21 см. У гірській зоні відносна вологість повітря складає 81 %, у передгірній зоні - 74 %.
Статистика клімату Рожнятівського району.
Найвища температура + 35о С
Найнижча температура - 36о С
Щорічна норма дощових опадів:
в передгірській частині 800 мм
в гірській частині 1300 мм
Щорічна норма снігових опадів 92 см.
Середня температура по сезонах
Січень - 3,2 Квітень + 11,8
Липень + 15,9 Жовтень + 2,2
Стійкий сніговий покрив утворюється тільки в горах. На решті території він найчастіше нестійкий. Середня висота снігового покриву коливається в межах 5 - 10 см. В окремі роки формується значний за висотою сніговий покрив - 40-60 см, а в горах - до 1 метра і більше [24,с. ].
1.3. Рослинний світ.
Ландшафтні та грунтово-кліматичні умови, геологічна будова та інші природні фактори зумовили різноманітність та багатство рослинного світу. Раніше, в кінці 1-го тисячоліття, майже всю територію області вкривали ліси. Тепер вони займають 43 % території, причому зосереджені переважно у гірській частині. Таким чином, кількість вкритих лісом земель на території області зменшилась у 2,5 рази.
Трав'яна рослинність на території області представлена переважно луками заплавними, післялісовими та високогірними (посашнами).
Строкатість рослинного покриву відображається у складному геоботанічному районуванні. На території області розташовані дві геоботанічні області: європейська широколистяно-лісова та європейсько-сибірська лісостепова. Особливої специфіки рослинному покриву надають два яскраво виражені центри ендемізму та реліктовості, які розміщені у Карпатах та Західному Поділлі.
Вище верхнього лісового поясу на схилах Українських Карпат починаєтьсявисокогір'я. До 1700 м над р.м. простягається субальпійський пояс. Тут пролягла післялісова смуга, рослинний покрив якої складається з післялісових трав'яних і чагарникових угруповань. До суходільних лук належать не тільки рівнинні, а й гірсько-лісові луки. Основу травостоїв таких лук складають костриці звична і червона, мітлиця тонка, гребінник звичайний,

 
 

Цікаве

Загрузка...