WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Аналіз стерильності пилку досліджуваних видів в умовах урбоекосистеми. Морфометричні показники пилкових зерен - Курсова робота

Аналіз стерильності пилку досліджуваних видів в умовах урбоекосистеми. Морфометричні показники пилкових зерен - Курсова робота

зерен;
- відходження вмісту пилкового зерна від оболонки.
У таблиці 3.3. підраховані та проаналізовані дані по фертильності та стерильності пилкових зерен Тополі китайської (P. Simonii), в умовах урбоекосистеми , біля автомагістралі; урбоекосистеми в парку (парк ім. Т. Г. Шевченка); та контроль, заміська зона (с. Угринів).
Найвищий показник абортивності пилку встановлено у центрі урбаністичного утвору, де він становить 22,63±0,93* при Р?0,05. У парку даний відсоток стерильності пилкових зерен становить 7,23±1,72 при Р? 0,05, що у 3,1 рази менший ніж у центрі урбоекосистеми. Відсоток стерильності пилку у заміській зоні, де проводився контроль, становить 6,05±0,92 при Р? 0,05, а це у 3,7 рази менше ніж у центрі урбаністичного утвору, і дорівнює 302 стерильним пилковим зернам від загальної кількості досліджуваних (5000).
Отже чоловічий гометофіт Тополі китайської (P. simonii) є досить чутливий до дії екотоксикантів і може бути використаний для діагностики ранніх генетичних порушень, спричинених техногенними порушеннями. Результати аналізу рівня стерильності пилкових зерен досліджуваного виду на території урбоекосистеми м. Івано-Франківська свідчать про значний гометоцидний вплив навколишнього середовища.
У досліджуваних районах поряд із збільшенням відсотку стерильних пилкових клітин спостерігались різноманітні їх аномалії: утворення маленьких зморщень і гігантських стерильних зерен, відходження вмісту пилкового зерна від оболонки.
Отже, проаналізувавши та порівнявши результати проведених досліджень, які описані в таблицях 3.1, 3.2 та 3.3, спостерігається зростання показника абортивності пилку із збільшенням техногенного навантаження на рослини та впливу інших шкідливих факторів зовнішнього середовища. Таким чином, слід сказати, що каштан кінський є найбільш чутливою з досліджуваних рослиною до впливу шкідливих факторів, з відсотком стерильності пилкових зерен у центрі урбоекосистеми 56,93?3,74.
Таблиця 3.4.
Коефіцієнти стерильності пилку рослин-індикаторів
районах дослідження
Вид Райони досліджень
Урбоекосистема, біля автомагістралі Урбоекосистема,
в парку
Береза бородавчаста
Каштан кінський
Тополя китайська
1,96
2,5
3,74
1,07
1,35
1,2
Порівнявши коефіцієнт стерильності досліджуваних рослин індикаторів в умовах урбоекосистеми біля автомагістралі, бачимо, що він є найменший для Берези бородавчастої (Ксп = 1,96). У Каштана кінського коефіцієнт стерильності складає 2,5, що у 1,3 рази більший ніж у берези бородавчастої. Найвищий коефіцієнт стерильності у тополі китайської, що складає 3,74, і який є у 1,9 рази більший ніж у берези бородавчастої і у 1,5 рази більший ніж у каштана кінського.
Порівнявши коефіцієнт стерильності в урбоекосистемі, біля автомагістралі і в парку, наприклад для Тополі китайської, бачимо тенденцію до різкого зниження коефіцієнту стерильності пилкових зерен у парку, який у три рази менший ніж у центрі урбоекосистеми.
Отже дані таблиці 3.4. дають ще один доказ того, що із зменшенням забруднення навколишнього середовища зменшується і відсоток стерильних пилкових зерен.
3.2. Вплив несприятливих факторів урбанізованого середовища
на морфометричні показники пилкових зерен
Тополі китайської (P.simonii)
У досліджуваних районах поряд із збільшенням стерильності пилкових клітин, спостерігаються різні їх аномалії: утворення зморщень, гігантських стерильних зерен, відходження вмісту пилкового зерна від оболонки.
Таблиця 3.5.
Діаметр пилкових зерен
Тополі китайської (P.simonii)
Райони дослідження
Урбоекосистема,
біля
автомагістралі
Урбоекосистема,
в парку
Контроль,
заміська зона
13,07 ± 0,72*
15,64 ± 0,68*
19,12 ± 0,45
*значення із статистично достовірними відмінностями від контролю (Р? 0,05).
Вимірювання діаметру пилкових зерен проводилось за допомогою окуляр-мікрометра МОВ-1-15х. При цьому вивчались такі характеристики, як середня величина пилкових зерен і рівень морфологічної різноякості пилку.
Отримані дані (таб. 3.5) свідчать про зменшення діаметру пилкових зерен та їх морфологічну різноякісність в урбанізованому середовищі. Порівнявши отримані результати дослідження бачимо, що в урбоекосистемі, біля автомагістралі, діаметр пилкових зерен менший у 1,5 рази, а в урбоекосистемі, в парку, менший у 1,2 рази.
Таким чином, результатом порушення процесу формування чоловічого гометофіту Тополі китайської (P.simonii) в умовах урбанізованого середовища та техногенного забруднення є встановлене нами зменшення розмірів пилкових зерен та їх морфометрична різноманітність.
Висновки
1. Отже, результати аналізу рівня стерильності пилкових зерен досліджуваних видів на території міста Івано-Франківська свідчать про значний гометоцидний вплив навколишнього середовища, що приводить до зростання показника абортивності пилку.
2. Виходячи з даних, отриманих в таблиці 3.4, коефіцієнт стерильності пилкових зерен рослин індикаторів в районах дослідження - є найбільший для Тополі китайської (P.simonii), а це свідчить про високу чутливість даної рослини до забруднення навколишнього середовища.
3. Отже, в результаті порушення процесу формування чоловічого гометофіту тополі китайської (P.simonii) в умовах урбанізованого середовища та техногенного забруднення є встановлене нами зменшення розмірів пилкових зерен в діаметрі та їх морфометрична різноманітність.
4. Отже на сьогоднішній день існує об'єктивна необхідність створення системи біоіндикаторів та біомаркерів для визначення інтенсивності мутагенного фону на урбанізованих територіях. Тобто ми рекомендуємо дослідження деревних видів і використання їх як біоіндикаторів стану довкілля в урбоекосистемах.
Література
1. Голубець М.А., Козак І.І., Козловський М.П., Крок Б.О., Лісничий В.Є. Урбаністичний комплекс.//Антропогенні зміни біогеоцепотичного покриву в Карпатському регіоні. - К.: Наук.думка, 1994р.
2. Кучерявий В.П. Урбоекологія. - Львів: Світ, 1999. - 359 с.
3. Бессонова В.П. Состояние пыльцы как показатель загрязнения среды тяжелыми металами// Экология. 1992. - № 4.
4. Шпарик Ю., Сірко М. Зміна зонального температурного режиму території під впливом міської забудови Івано-Франківська// Нетрадиційні енергоресурси та екологія України. К.: Манускрипт. - 1996.
5. Мельник О.Д., Пилипенко А.А., Крехтяк О.М. Вивчення забруднення грунтів та атмосферних опадів в межах м.Івано-Франківська//Геологія України. - К.: Манускрипт. - 1993.
6. Адаменко О., Булмасов В. та ін. Природні основи екологічного моніторингу Карпатського регіону - К.: Манускрипт. - 1996. - 207 с.
7. Швадчак І.М. До питання про екологічний монітринг міста// Тези доп.наук.-практ.конф. - Львів, - 1991.
8. Бессонова В.П., Лыженко И.И. Влияние загрязненной среды на прорастание и физиологическое состояние пыльцы некоторых деревных растений//Ботан. Журн. - 1991. - т.76, № 3.

 
 

Цікаве

Загрузка...