WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Аналіз стерильності пилку досліджуваних видів в умовах урбоекосистеми. Морфометричні показники пилкових зерен - Курсова робота

Аналіз стерильності пилку досліджуваних видів в умовах урбоекосистеми. Морфометричні показники пилкових зерен - Курсова робота

нерівних, вонизростаються з приквітком так, що оцвітина здається три,- чотирилистковою. Тичинок дві, з роздвоєними пиляками. Маточкові квіти без оцвітини, по три в пазухах приквіткових, два приквітки їх зростаються з лусочкою, утворюючи трилопатеву луску, що опадає при дозріванні. Маточка з двогніздою зав'яззю і двома нитковидними приймочками. Плід - горішок, з широкими перетинчастими крилами.
Береза бородавчаста - B. verrucosa
Утворює чисті й мішані з іншими породами посадження. Росте звичайно в Карпатах, Закарпатті і Прикарпатті, в Розточчі та Опіллі, на Поліссі і в рн. частині Лісостепу.
Листки яйцевидні, з округленою основою, пилчасто-зубчасті, опушені, інколи тільки по жилках. Молоді гілочки без смолистих бородавочок, густо дрібноопушені, червоно-бурі. Кущ або дерево долом ???. Цвітіння квітень - травень [14].
Порядок Вербоцвіті - Salicales
Родина Вербові - Salicaleac
Рід Тополя - Populus
Тополя китайська - P. Simonii.
Дерево, дводомне. Листки чергові, прості, з пролистками, що часом рано опадають. Квітки в простих сережчастих суцвіттях, без оцвітини, містяться в пазухах покривних листків. Тичинкова квітка має від двох до 40 тичинок, маточкова - одну маточку з двох плодолистків; зав'язь верхня, одногнузда, насінних зачатків багато; плід - двостулкова коробочка. Насіння дрібне, без ендосперму, з пучком волосків біля основи. Цвіте рано, до розпускання листків або одночасно з ними.
Бальзамічні, або пахучі, тополі, до яких відноситься і тополя китайська (P. Simonii), мають сіру кору, гладеньку, згодом трохи тріщинувату; бруньки клейкі, дуже пахучі. Родом з Північної Америки [13].
Порядок Букоцвіті - Fagales
Родина Букові - Fagaceac
Рід Каштан - Castanea
Каштан Кінський - Castanea vulgaris lat.
Гілки простерті, молоді - опущені, червонувато бурі. Листки широколапустні ???, шиловидно-загострені, по краю пластинчасто-зубчасті. Суцвіття - вгору спрямовані, довгі сережки, що розвиваються після появи листків. Тичинкові квітки з 5-6 роздільною оцвіткою, 10-20 тичинками і рудиментом зав'язі, жовтуваті, зібрані 3-7-квітковими дихарями, що сидять в пазухах приквітків. Маточкові квіти зеленуваті, здебільшого по три (рідко по одній), оточені спільною обгорткою і розміщені або в окремих сережках, або в нижній частині спільних сережок, оцвітина їх п'яти-, шестилопатева. Обгортка при плодах шкіряста, шипувата, з одним-трьома горіхами. Дерева заввишки 10 - 30 м. Цвітуть у квітні - травні [14].
2.2. Аналіз стерильності чоловічого гометофіту та морфометрія пилкових зерен.
З метою виявлення гометоцидного ефекту забруднювачів середовища, в міських умовах, досліджували стерильність чоловічого гометофіту. Для цього в період масового цвітіння з підвітряного боку дерева з нижнього ярусу крони з однорічних пагонів відбирали квіткові суцвіття. Матеріал фіксували в суміші абсолютного етилового спирту і льодяної оцтової кислоти (3:1) при t = 0 - 4о С протягом 24 год. і для збереження переносили в 80 % етиловий спирт. Кількість фертильних та стерильних пилкових зерен визначали на тимчасових препаратах
За ацетокерамічним методом [14]. При цьому переглядали по 600 - 1000 зерен від однієї особини, або 3000 - 5000 на район дослідження. Для зручності аналізу в кожному варіанті обчислювали коефіцієнти стерильності за формулою:
Ксп = Срд (2.2.)
Ск
Де Ксп - коефіцієнт стерильності пилку;
Срд - стерильність пилку в районі дослідження;
Ск - стерильність пилку на контрольній території.
Вимірювання діаметру пилкових зерен проводили за допомогою окуляр-мікрометра МОВ-1-15х (по 100 зерен від однієї рослини, 500 на район дослідження). При цьому вивчали такі характеристики, як середня величина пилкових зерен і рівень морфологічної різноякості пилку. Для визначення останньої в кожному варіанті обчислювали відсоток дуже малих і надто великих пилкових зерен, що відповідно, в 1,5 - 2 рази менші чи в 1,3 - 1,5 рази більші за середню контрольну величину.
Розділ 3. Практична частина.
У таблиці 3.1. підраховані та проаналізовані дані дослідження по фертильності та стерильності пилкових зерен Берези бородавчастої (B. Verrucosa), в умовах урбоекосистеми, біля автомагістралі; урбоекосистеми в парку (парк ім. Т. Г. Шевченка), та заміська зона (с. Угринів) де проводився контроль.
Найвищий показник абортивності пилку встановлено у центрі урбаністичного утвору, де він становить 30,62± 0,22 при Р? 0,05. У парку даний відсоток стерильності пилкових зерен становить 16,74± 0,09 при Р? 0,05, що у 1,8 рази менший ніж у центрі урбоекосистеми. Відсоток стерильності пилку у заміській зоні, де проводився контроль становить 15,64± 0,29 при Р?± 0,05, а це у 2 рази менше ніж у центрі урбаністичного утвору і дорівнює 782 стерильним пилковим зернам від загальної кількості досліджуваних (5000).
Отже чоловічий гометофіт Берези бородавчастої (B.verrucosa) є особливо чутливий до дії екотоксикантів і може бути використаний для діагностики ранніх генетичних порушень, спричинених техногенними впливами.
Результати аналізу рівня стерильності пилкових зерен досліджуваного виду на території м. Івано-Франківська свідчать про значний гометоцидний вплив навколишнього середовища.
У досліджуваних районах поряд із збільшенням відсотку стерильних пилкових клітин спостерігались різноманітні їх аномалії: утворення маленьких зморщень і гігантських стерильних зерен, відходження вмісту пилкового зерна від оболонки.
У таблиці 3.2. підраховані та проаналізовані дані по фертильності та стерильності пилкових зерен Каштана кінського (Castanea vulgaris lat.), в умовах урбоекосистеми, біля автомагістралі; урбоекосистеми в парку (парк ім. Т. Г. Шевченка); та заміська зона (с. Угринів), де проводився контроль.
Найвищий показник абортивності пилку встановлено у центрі урбаністичного утвору, де він становить 56,93±3,74 при Р? 0,05. У парку даний відсоток стерильності пилкових зерен становить 30,67±0,18* при Р? 0,05, що у 1,9 рази менший ніж у центрі урбоекосистеми. Відсоток стерильності пилку у заміській зоні де проводився контроль, становить 22,76±1,78 при Р? 0,05, а це у 2,5 рази менше ніж у центрі урбаністичного утвору і дорівнює 1138 стерильним пилковим зернам від загальної кількості досліджуваних (5000).
Отже чоловічий гометофіт каштана кінського (Castanea vulgaris lat.) є надзвичайно чутливий до дії екотоксикантів і може бути використаний для діагностики ранніх генетичних порушень, спричинених техногенними впливами.
Результати аналізу рівня стерильності пилкових зерен досліджуваного виду на території урбоекосистеми м. Івано-Франківська свідчать про значний гометоцидний вплив навколишнього середовища.
У досліджуваних районах поряд із збільшенням відсотку стерильних пилкових клітин спостерігались різноманітні їх аномалії:
- утворення маленьких зморщень;
- утворення гігантських стерильних

 
 

Цікаве

Загрузка...