WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лікарські рослини долини річки Бистриці Надвірнянської в середній течії - Курсова робота

Лікарські рослини долини річки Бистриці Надвірнянської в середній течії - Курсова робота

флавоноловий глікозид, авікулярин, дубильні речовини, вітаміни.
Використовують як кровоспинний, в'яжучий та сечогінний засіб в гінекологічній практиці.
Чебрець повзучий ( Thymus serpyllum L.).
Зустрічаються на пісчаних грунтах, на полянах. Місцями утворює суцільні зарості. Запаси сировини дуже великі.
Чебрець повзучий - низький ( до 10-15 см висоти), вічно зелений напівкущик з дерев'янистим стеблом, від якого відходять тонкі гілочки. Листки дрібні, елітичні, суцільнокрайні, супротивні. Квіти - дрібні, двогубі з фіолетовим віночком, зібрані в пазушні кільця. Плоди - 4-горішкові, в чашечці. Цвіте рослина в червні - липні. Плоди дозрівають в серпні.
З лікувальною метою використовують траву, яка містить ефірну олію, дубильні і гіркі речовини, смоли, таніни, пігмент. Застосовуються, як відхаркуючий засіб при бронхітах і інших захворюваннях верхніх дихальних шляхів і як знеболююче при невритах і радикулітах.
Щитник чоловічий ( Dryopteris filix-mas Shott.).
Зустрічається по всій Україні. Росте в лісах, в заростях кущів на багатих грунтах. Іноді утворює суцільний покрив на 10-100 га.
З лікувальною метою заготовляють кореневища щитника, яке містить філіксинову та флаваспідинову кислоти, альбаспідин, дубильні речовини. Застосовується як глистогінний засіб.
Щитник чоловічий - багаторічна рослина з досить коротким кореневищем, покритий черешками та коренями. Від верхівок і бокових відгалужень кореневищ відходять пучки великих листків, черешки яких потовщені і покриті бурими, блискучими лусочками.
Хвощ польовий ( Equisetum arvense L.).
Зустрічаються по всій Україні по долинах річок, вологих балках. Росте як бур'ян на полях, по берегах річок, на безлісих пісках. Місцями утворює зарості на десятках кілометрів. Любить зволожений грунт з підвищеною кислотністю. Хвощ - багаторічна трав'яниста рослина. Кореневище чорне, розгалужене, з бульбочками. Стебла сочні нерозгалужені висотою до 20 см, закінчуються спороносними колосками. Після дозрівання і висипання спор (в травні) ці стебла відмирають, на зміну відростають літні зелені,висотою до 30-40 см, членисті.
В лікарських цілях використовують траву, яка містить кремнієву кислоту ( 25 %), алкалоїди ( нікотин, еквізетин), флавоноїди ( еквізетрин, ізокверцетрин), органічні кислоти, гіркоту, смоли, каротин, вітамін С.
Використовують як сечогінний засіб при серцевих та інших захворюваннях, які супроводжуються застойними проявами, та як кровоспинний засіб при геморої та маткових кровотечах.
Верба біла ( Salix alba L.).
Поширена по всій Україні. Росте в заплавах річок, плавнях і по берегах водойм. Вербу білу часто розводять у садибах, левадах, уздовж доріг.
Дерево висотою 2-8 м. Пластинка листка вузька, ланцетна, сережки прямостоячі або відхилені, приквіткові луски цілокраї, тичинок дві іноді більше, є нектарники.
З лікувальною метою застосовують кору дерева, яка містить 3 % фенольних глікозидів, які при гідролізі вивільняють саліциловий спирт, флавоноїди, близько 10 % похідних катехінових і галотанінових дубильних речовин.
Вживають при загостренні ревматизму, хворобах, що супроводжуються раптовим підвищенням температури тіла, катарі шлунка і кишок, проносі, нервовому збудженні, порушеннях сну.
4.4. Перспективи використання лікарських рослин.
Правильно організована і раціонально здійснена заготівля дикоростучих ліккарських рослин забезпечує зберігання на повному рівні запасів сировини іх і ні в якому разі не повинна призводити до зменшення кількості і тим більше знищенню цінних рослин.Тому при плануванні і проведенні заготовок необхідно знати не тільки загальні запаси сировини на даній територіі,але і можливості щорічноі промисловоі заготівлі при збереженні сировинноі бази.
Загальний запас сировини-це та кількість іі, яка може бути зібрана на даній територіі при повному зборі рослин.Зрозуміло, що всі рослини даного виду збирати не можна,так як це може призвести до повного знищення виду. Особливо це відноситься до видів рослин , які розмножуються в основному вегетативно і сировиною яких являються багаторічні підземні частини(аір),також до видів з затрудненим насінним відновленням ( чемериця Лобеля ). В таких рослинах при заготівлі сировини необхідно залишати значну кількість рослин, як маточники і сім'яники для відновлення заростей, а заготівлю проводити не щорічно, а періодично, один раз в кілька років. Одно- і дворічі з добрим насінним розможенням можна збирати в значно більших кількостях в порівнянні з багаторічними і залишати меншу кількість сім'янників ( ромашка аптечна). Тому в цілому можна вважати, що на даній території можна заготовляти не більше тієї кількості рослин, які виростають на ній за рік.
Слід розрізняти загальні можливості щорічних заготовок від можливостей щорічних промислових заготовок. Лікарські рослини не ростуть загальним покривом в границях свого ареалу, а лише в конкретних місцях росту. В більшості біотопів рослини певного виду зустрічаються окремими екземплярами. Проводити заготівлю в таких місцевостях недоцільно, особливо в тих випадках, коли з однієї рослини виходить невелика кількість сировини. Лиш ті місцезростання, де рослинизустрічаються більш-менш часто, утворюють хоча б зріджені зарості, придатні для проведення промислових заготовок. Тому в більшості випадків місця можливих промислових заготовок складають лише невелику частину загального числа місцезростань рослин, а можливості щорічних промислових заготовок - невелику частину загальних можливостей заготовок.
Орієнтовано для рослин, у яких сировиною являються надземні частини ( трава, листки, квіти), щорічні можливості промислових заготовок складають не більше 1/3-1/4 загальних можливостей щорічних заготовок. При зборі плодів і насіння - 1/3-1/5 частина всіх запасів сировини, бруньок ( 1/10-1/15), коренів, бульб, цибулин ( 1/10-1/20). Загальні запаси сировини майже у всіх видів лікарських рослин в кілька разів більші можливих щорічних заготовок.
Крім загальних запасів сировини і можливостей заготовок, необхідно відрізняти фактичні заготовки - ту кількість сировини, яка фактично заготовлена на даній території в даному році. Фактичні заготовки часто не залежать ні від загальних запасів сировини, ні від можливостей заготовок, а в значній мірі визначаються потребами в сировині.
Визначення загальних запасів і встановлення можливих заготовок лікарських рослин складається з цілого ряду послідовних етапів:
1) встановлення видового складу лікарських рослин даного району, в першу чергу рослин, які використовують в медицині;
2) виявлення основних місць росту окремих видів;
3) встановлення головних масивів, де можливе проведення заготовок;
4) втановлення загальних запасів і можливих промислових заготовок;
5) узагальнення даних про запаси і можливості заготовок кожного виду на всій території.
Визначення загальних запасів і особливо щорічних промислових заготовок дуже складний і трудомісткий процес. Їх співвідношення не однакове не тільки в різноманітних видів, але в одних і тих самих видів в різні роки в залежності від погодних умов, господарського використання

 
 

Цікаве

Загрузка...