WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лікарські рослини долини річки Бистриці Надвірнянської в середній течії - Курсова робота

Лікарські рослини долини річки Бистриці Надвірнянської в середній течії - Курсова робота

рожеві, трубчасті - жовті. Плоди - сім'янка до 2 мм довжини. Цвіте рослина з червня до жовтня. Плоди дозрівають в серпні - вересні.
Трава і квіти містять вітамін К, ефірну олію ( з азуленом ), гірку речовину ахілеїн. Застосовується як кровоспинний засіб при внутрішніх кровотечах, та як гіркота для покращення апетиту.
Підбіл звичайний ( Tussilago farfara L. )
З лікувальною метою використовують листки і суцвіття ( кошички).
Дуже поширена рослина . Росте по берегах річок, ставків, в лісовирубках
та як бур'ян на полях та городах.
Запаси сировини дуже великі, але з підвищенням культури землеробства
вони будуть поступово зменшуватись.
Це багаторічна трав'яниста рослина. Ранньою весною відростають стебла
висотою 10-25 см з поодинокими суцвіттями-кошичками на верхівці. Квіти
золотисто-жовті, крайні-язичкові в кілька рядів, середні-трубчасті. Після
відцвітання розвиваються великі прикореневі листки. Плоди - сім'янки. Цвіте з
другої половини березня до початку травня.
Листки і суцвіття містять гіркий глікозид туссилягін, ефірну олію,
дубильні і слизисті речовини, фітостерин, інулін. Застосовуються як
відхаркуючий засіб при захворюваннях дихальних шляхів, кашлі.
Кульбаба лікарська (Taraxacum officinale Wigg. ).
З лікувальною метою використовують корінь кульбаби.
Дуже поширена рослина. Росте на узбіччях доріг, парках, садах, лугах, біля
річок поблизу сіл.
Кульбаба - багаторічна рослина. Корені вертикальні, довжиною 20-60 см і
товщиною 1-2 см, зверху червонувато-бурі, в середині - білі. Листки в
прикореневій розетці, трохи розсічені, до 20 см. Квіткові стебла дудчасті,безлисті, закінчуються одиночними суцвіттями. Квіти в кошичках язичкові, жовті. Плоди - сім'янки на верхівці. Цвіте в квітні - травні. Плоди дозрівають в травні - червні.
В коренях міститься гіркий глікозид тараксацин, слизи, смоли, інулін і ін. Застосовують як жовчогінний, збуджуючий апепит та травлення засіб.
Череда трироздільна ( Bidens tripartita L.). З лікувальною метою використовують травую. Росте на болотах, вологих луках, по берегах річок та струмків, в зарослях кущів та рідких лісах, іноді як бур'ян на городах. Часто утворює зарості.
Це однорічна рослина. Корені вертикальні, стрижневі, сильно розгалужені. Стебло - одне циліндричне висотою 15-200 см, розгалужене. Листкорозміщення супротивне. Квіти в плоских кошичках. Плоди - сім'янки довжиною 6-8 мм, тригранні. Цвіте рослина в червні - липні. Плоди дозрівають у вересні.
Трава містить ефірну олію, гіркоту, слиз, дубильні речовини, каротин, аскорбінову кислоту. Застосовують як гіркоту для покращення травлення, потогінний та сечогінний засіб, проти золотухи.
Суниці лісові ( Fragaria vesca L.).
З лікувальною метою застосовують плоди і листя суниці.
Росте в рідних лісах і заростях кущів, на полянах у вигляді груп і плям. Зустрічається на схилах балок і річкових долин.
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти десятки тон плодів, а листків ще більше.
Суниці лісові - багаторічна трав'яниста рослина з коротким бурим кореневищем, тонким мичкуватим коренем і довгими ( 1-1,5 м ) пагонами-вусами, які здатні вкорінюватися у вузлах. Прикореневі листки в розетці, на довгому черешку, трилисті. Прості листки сидячі, яйцевидні, зубчасті по краю, зверху світло-зелені, знизу сірі з густими шовковистими волосками. Квіти в щитковидному суцвітті з 3-5 квіток. Віночок білий, діаметр до 20 мм. Плоди овальні або конічні "ягоди", легко знімаються. Цвіте в травні - червні. Плоди дозрівають в червні - липні.
Плоди містять органічні кислоти ( яблучну, лимонну, хінінову), дубильні речовини, пектин, ефірну олію, каротин, вітамін С.
Застосовують їх як слабкий сечогінний засіб, а також при подагрі, ниркових та печінкових кольках. Широко застосовують в харчовій промисловості. Листки містять дубильні речовини, сліди алкалоїдів, вітамін С. Застосовують як сечогінний та протиподагровий засіб.
Ожина сиза ( Rubus caesius L.).
Багаторічний кущ висотою до 1,5 м, широко розповсюджений по всіх поясах. Листки в ожини прості і складні, непарноперисті, трійчасті із зубчатими пластинками, знизу білуваті, зверху зелені. Цвіте в травні - червні. Віночок - білий, п'ятипелюстковий. Плід - складна сочна кістянка. Дозріває поступово протягом 2 місяців.
З лікувальною метою використовують листки ожини. Вони містять близько 5 % дубильних речовин, похідних галової і егалової кислот, мінеральні солі, калію нітрат ( 2,25 %), флавоноїди ( кверцетин, кверцетрин), вітамін С ( 300 мг %), сліди леткої олії.
Застосовують при лікуванні сьольового діатезу, при порушенні обміну речовин.
Перстач сріблястий ( Potentilla argentea L.).
Зустрічається по всій Україні, особливо на заході. Росте на схилах балок і річкових долин, полянах, узбіччях доріг, випасах, як бур'ян. Утворює групи або зарості.
Запаси сировини дуже великі. Щорічно можна заготовляти десятки центнерів трави.
Перстач сріблястий - багаторічна трав'яниста рослина. Корінь стрижневий. Стебло висотою 10-30 см, покриті як і всі інші органи рослини білим або сірим опушенням. Листки з вузьколінійною основою з 2-5 зубцями, зверху зелені, знизу - білі. Квіти яскраво-жовті, на довгих квітконіжках. Цвіте в червні - липні, плоди дозрівають в липні - серпні.
З лікувальною метою використовують траву.
Трава містить дубильніречовини. Застосовується у вигляді чаю і припарок при горлових і простудних захворюваннях. Трава також входить до складу різних лікарських препаратів.
Гірчак почечуйний ( Poligonum persicaria L.).
Зустрічається по всій Україні. Росте по берегах річок, озер, вологих луках, іноді як бур'ян. Часто утворює густі зарості. Запаси сировини великі, щорічно можна заготовляти десятки тон трави.
Гірчак - однорічна рослина з стрижневим коренем. Стебло прямостояче, розгалужене, висотою 30-100 см. Листки почергові, короткочерешкові, ланцетні, суцільнокраєві. Квіти дрібні ( 2,5-3 мм довжини), зеленувато-рожеві, або білі, зібрані в колосовидне суцвіття довжиною 2-3 см на верхівці стебла і гілок. Плоди - тригранні, чорні, блискучі горішки в оцвітині. Цвіте в липні - серпні. Плоди дозрівають в серпні - вересні.
З лікувальною метою використовують траву. Вона містить танін, галлову кислоту, ефірну олію, флобафени, флавоноїди, гіперозид, авікулярен, кверцетрин, вітаміни С і К, пектинові речовини. Застосовується як кровоспинний і легкий послаблюючий засіб, особливо при маткових кровотечах та геморої.
Спориш звичайний ( Poligonum aviculare L.).
Зустрічається по всій Україні. Росте в дворах, парках, берегах річок, іноді як бур'ян. Часто утворює суцільні зарості.
Запаси дуже великі, щороку можна заготовлювати сотні тон трави.
Спориш - однорічна рослина з стрижневим коренем. Стебло галузиться від основи, стелиться, довжиною 10-100 см. Дрібні листки, формою еліптичні з короткими черешками. Квіти зелені, по краю рожеві, дрібні, розиіщені по 2-5 в пазухах листків. Плоди тригранні, матові, горбисті горішки. Цвіте в травні - серпні. Плоди дозрівають в липні - вересні.
З лікувальною метою використовують траву, яка містить

 
 

Цікаве

Загрузка...