WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лишайники та людина: Минуле, сьогодення та майбутнє - Курсова робота

Лишайники та людина: Минуле, сьогодення та майбутнє - Курсова робота


Курсова робота
Лишайники та людина: Минуле, сьогодення та майбутнє
Зміст
І. Вступ . . . . . . . . . 2
ІI. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЛИШАЙНИКІВ 3-5 ІІI. ФІЗІОЛОГІЧНІ І ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
ЛИШАЙНИКІВ
1. СПОСОБИ ЖИВЛЕННЯ ЛИШАЙНИКІВ. . . 6-7
2. ХІМІЧНИЙ СКЛАД ЛИШАЙНИКІВ. . . 7-8
3. ЗРОСТАННЯ ЛИШАЙНИКІВ. . . . . 9-12
4. СПОСОБИ РОЗМНОЖЕННЯ ЛИШАЙНИКІВ. .. 12-13
5. ЛИШАЙНИКИ ТА ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ. .. 13-15
ІV. РОЛЬ ЛИШАЙНИКІВ У ПРИРОДІ. . . . 16-17
V. ПРАКТИЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ЛИШАЙНИКІВ.
1. КОРМ. . . . . . . . . 18-19
2. ХАРЧУВАННЯ ЛЮДЕЙ. . . . . . 19-20
3. ДЖЕРЕЛО ЖЕЛЕЙНИХ РЕЧОВИН . . . 20-21
4. ВИКОРИСТАННЯ В ПАРФУМЕРНІЙ
ПРОМИСЛОВОСТІ . . . . . . 21-22
5. ВИКОРИСТАННЯ ЛИШАЙНИКІВ ЯК БАРВНИКІВ. 22-23
6. КУЛЬТИВУВАННЯ ДРІЖДЖІВ . . . 23
7. ОТРИМАННЯ ГЛЮКОЗИ . .. . . 23-24
8. ЗАСТОСУВАННЯ ЛИШАЙНИКІВ В МЕДИЦИНІ 24-27
VI. КОСМІЧНІ ЕКСПЕРИМЕНТИ . . . . 28-29
VIІ. ВИСНОВКИ . . . . . . . 30
VІIІ. СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ. . . 31
ІX. ДОДАТКИ . . . . . . . . 32-38
І. ВСТУП
Я, учениця 10 класу Стасюк Тетяна, у вільний від навчання час відвідую гурток інформатики в ОДЦНТТУМ. Щоліта наша група з керівником Світославою Михайлівною Алексєєвою відпочиває в Карпатах.
На екскурсіях щоразу дізнавалася нове і загадкове про рослинний світ гір. Це мене дуже зацікавило. Мою увагу привернули маловивчені рослини - лишайники. Після розповіді керівника, яка цікавиться лікарськими рослинами, я захотіла дізнатися про лишайники ще більше. Повернувшись додому, увесь мій вільний час займали книги з ботаніки, біології, статті з газет, журналів та Інтернету. Зібравши багато інформації, ми зі Світославою Михайлівною вирішили узагальнити дані про лишайники і подати їх у вигляді роботи на конкурс - захист науково - дослідницьких робіт учнів - членів МАН .Завдяки цій роботі я визначилася з майбутньою професією: мрію стати фармацевтом, щоб використовувати і поглиблювати свої знання з біології, хімії, математики, фізики … для власного внеску в розвиток фармацевтичної української науки і практики.
Робота може використовуватися для студентів медичних навчальних закладів, лікарів - фітотерапевтів, заготівельників сировини, працівників лісового господарства та осіб, які цікавляться лікарськими рослинами.
Дана робота планується поповнюватися новими матеріалами щодо досліджень протимікробних препаратів на наступний рік.
Особлива подяка керівнику гуртка Алексєєвій Світославі Михайлівні.
Повз малий світ проходиш ти як сторонній.
Сівши на камінь, вдивися в дивовижний мікрорельєф.
На лісовому валуні - між мохами - чудасії кладонії.
Ці форми пізнай, їх фантастику відобрази.
Ніби явив в моделі нам образ іншої біосфери!
Ось лишайник - як чарочка, рядом як гранітний лід.
А нарости цетрарії схожі на нетрі Венери
Через цю гущавину поспішає жук-усюдихід.
Без лишайників Північ всю красу б відразу втратив
Тому вивчаю палітру задобрених скель.
Ю. Лінник
ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЛИШАЙНИКІВ
Лишайники є своєрідною групою комплексних організмів, тіло яких завжди складається з двох компонентів - гриба і водорості. Зараз кожен школяр знає, що в основі біології лишайників лежить явище симбіозу - співжиття двох різних організмів. Не більше, як сто років тому лишайники були для вчених великою загадкою, і відкриття Симоном Швенденером в 1867р. їх суті оцінювалося як одне з найбільш дивовижних відкриттів того часу.
Проте як організми лишайники були відомі вченим і в народі задовго до відкриття їх суті. Ще великий Теофраст (371-286 до н. э.), батько ботаніки, дав опис двох лишайників - уснеї (Usnea) і рочели (Roccella). Рочелу вже тоді використовували для одержання фарбувальних речовин. Поступово кількість відомих видів лишайників зростала. Зараз відомо більше 20 000 видів лишайників. І майже щороку вчені виявляють і описують нові їх види.
В даний час існує навіть наука ліхенологія (лат. lichen- лишайник) - це наука про лишайники, вивчає складний комплекс проблем, пов'язаних з виникненням, будовою, систематикою, біохімією, фізіологією, розповсюдженням і екологією лишайників. Ці питання будуть висвітлені нижче у даній роботі.
Чим же лишайники відрізняються від інших рослин?
По-перше, специфічна ознака лишайників - симбіотичне співжиття двох різних організмів - гетеротрофного гриба (мікобіонт) і автотрофної водорості (фікобіонт). Не будь-яке співжиття гриба і водорості утворює лишайник. У природі бувають випадки, коли гриб і водорість утворюють тимчасове змішане скупчення, але це ще не лишайник. У справжньому лишайнику гриб і водорість вступають в тісні взаємостосунки, грибний компонент оточує водорості і може навіть проникати в їхні клітини.
По-друге, лишайники утворюють особливі морфологічні типи, життєві форми, які не зустрічаються окремо у тих грибів і водоростей, які складають лишайникову слань. Тобто, лишайники пройшли тривалий історичний, формоутворювальний процес на основі симбіозу, що зумовив формування специфічних морфологічних форм зовнішньої і внутрішньої будови даного організму.
По-третє, для лишайників в цілому і кожного з їх компонентів окремо характерний особливий тип метаболізму. Фізіологія гриба і водорості в слані лишайника багато в чому відрізняється від фізіології грибів, що вільно живуть, і водоростей.
По-четверте, вельми специфічна біохімія речовин лишайників, і утворення у них вторинних продуктів обміну - лишайникових речовин, що не зустрічаються в інших групах рослин і грибів.
Крім цього, лишайники дуже відрізняються від інших груп організмів, зокрема і від вільноживучих грибів і водоростей, особливою біологією: способами розмноження, повільним ростом, відношенням до екологічних умов та ін.
На основі специфічних властивостей лишайникам можна дати наступне визначення: лишайниками є організми, тіло (слань) яких постійно складається з двох компонентів - автотрофного фікобіонта (водорості) і гетеротрофного мікобіонта (гриба), що створюють єдине симбіотичне співжиття, яке відрізняється особливими морфологічними типами і особливими фізіолого біохімічними процесами.
Лишайники діляться на три нерівноцінні групи або класи: сумчаті, базидіальні та недосконалі.
" До сумчатих лишайників відноситься найбільше число лишайників, що утворені сумчатими грибами.
" До базидіальних лишайників входить невелика група організмів, які утворені базидіальними грибами (менш стійкі гриби).
" До класу "Недосконалі лишайники" входять лишайники, у яких не виявлені плодові тіла з перегородками.
Наша увага зосереджена на деяких представниках другого класу лишайників.
ІII. ФІЗІОЛОГІЧНІ І ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЛИШАЙНИКІВ
1. СПОСОБИ ЖИВЛЕННЯ ЛИШАЙНИКІВ
Лишайники представляють для фізіологічних досліджень складний об'єкт, оскільки складаються з двохфізіологічно протилежних компонентів - гетеротрофного гриба і автотрофної водорості. Тому доводиться спочатку окремо вивчати життєдіяльність міко- та фікобіонту, що робиться за допомогою культур, а потім життя лишайника як цілісного організму. Зрозуміло, що така потрійна фізіологія - важкий шлях дослідження, і не дивно, що в життєдіяльності лишайників криється ще багато загадкового. Проте

 
 

Цікаве

Загрузка...