WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Орнітофауна Коломийщини - Курсова робота

Орнітофауна Коломийщини - Курсова робота

Cardullis ) - один з найкрасивіших наших птахів. Він менший за горобця (вага близько 20 г), дуже яскравого строкатого забарвлення. Голова самця чорна, лоб, тім'я і горло червоні, решта оперення жовте, біле та чорне. У самки оперення не таке яскраве. Гніздиться по перелісах, великих садах, парках, де неподалік росте багато бур'янів, насіння яких є основною їжею. Гнізда мостить на тонких бокових гілках дерев високо від землі.
В середині травня буває перша кладка з 3-5 зеленуватих з плямами яєць, а в кінці червня друга. Самка насиджує яйця близько двох тижнів. Пташенят вигодовують обидва птахи спочатку комахами, а згодом і насінням. У вересні старі і молоді птахи збираються у великі зграї і восени та взимку мандрують по полях, садах і лісових галявинах, скльовуючи насіння бур'янів.
Щиглики - корисні птахи. Знищують шкідливих комах і поїдають насіння бур'янів. Вони приносять значну користь сільському господарству.
Сорокопуди - в цій родині відомо 67 видів птахів на Україні, поширено чотири види: сорокопуд - жулан і чорнолобий зустрічається в усіх областях, сорокопуд сірий - гніздовий птах, звичайний взимку а червоноголовий - рідкісний замітний птах.
Сорокопуд - жулан ( Tanius Vistatus) найчисленніший і найцікавіший. Це чепурний птах, трохи більший за горобця (вага близька 30 г).
Забарвлення голови і шиї самця попелясто-сіре, спини яскраво руде, черевце біле з рожевим відтінком, крила і хвіст чорно-бурі, через очі проходить чорна смужка. Самка і молоді птахи забарвлені скромніше.
Птах перелітний, повертається навесні, коли вже зеленіють дерева і кущі. а відлітає рано восени. Гніздиться на узліссях, у садах і парках, насамперед біля річок. Своє чашоподібне гніздо влаштовує десь у непролазному чагарнику на висоті 1-2 м. від землі, інколи ж на деревах або просто на землі. В ньому в кінці травня буває 5-7 плямистих яєць, насиджує їх самка протягом двох тижнів, а самець приносить їй корм. Живиться переважно великими комахами, гусінню, зрідка маленькими ящірками, шиновидними гризунами та пташенятами. Сидячи десь на вершині дерева, куща, на телеграфному стовпі чи проводах, птах уважно поглядає на всі боки. Впіймавши здобич, повертається на попереднє місце, де і їсть її.
(Carrulus Glandaraus)
Сойка - осілий птах, дуже галасливий, - надто рухливий і уважний. Завбільшки як галка (вага 150-200 г). Цього птаха легко впізнати по яскраво-блакитних з чорним обідком "дзеркальцях" на крилах, чорних "вусах" і сірувато-білій посмугованій горним голові з інколи помітним червонуватим чубчиком, хвіст довгий, крила порівняно короткі. Живе сойка в листяних і мішаних лісах. Гніздо мостить на деревах (1.5-5 м) із ретельно складених гілочок. На початку травня самка відкладає 5-8 яєць, вигодовують пташенят виключно комахами, яких споживають в цей час дуже багато. Живиться сойка рослинною їжею, а також дрібними гризунами, ящірками, гадюками, зрідка дрібними птахами, достиглі жолуді заховує під листя, мох, а взимку добуває з-під снігу для поживи. Котрі жолуді пташка не знайде, проростають. Цим сойка приносить велику користь для лісового господарства.
Сорока - (Pica) осілий птах. Має чорно-біле строкате оперення, довгий хвіст (східчастий). Гніздиться в чагарниках, полезахисних насадженнях, лісах, а навіть у садах. Живуть постійними парами навіть у взимку. Гніздо - велика куляста споруда з гілок і стебел. вимазана з середини глиною і гноєм. Самка відкладає 5-9 блакитно-зелених яєць з буруватими цяточками, насиджує 17-18 днів. Самець охороняє її і попереджує про небезпеку. Сорока - всеїдний птах. Поїдає гризунів і комах, тому приносить більше користі, ніж шкоди.
Грак, або гайворон (Corvus rugiligus) Це середній за розмірами птах (вага 500г). Має чорне оперення, а навесні ще й синюватим відтінком, особливо в самців. Гнізда мостить високо на дереві поблизу води і людських осель. Оселяються колоніями (десятки і навіть тисячі гнізд), вважаються вісниками
Висновок
Спостерігаючи за орнітофауною Коломийщини в лісі, виявили на гніздуванні 25 видів птахів, щільність гніздування яких становить 336,05 пар/км2. Найбільша зустрічальність в цілому біотипі таких видів:
дрізд-чикотель, сорока, синиця велика, зяблик, вівчарик-ковалик, костогриз, щиглик, зеленяк, вівсянка звичайна, дрізд співочий, дрізд чорний, коноплянка, іволга, зозуля, малинівка, горихвістка звичайна, ???, жайворонок лісовий, соловей східний. Менш чисельними є : довгохвоста синиця, куріпка сіра, сойка, мухоловка сіра, кропивник, синиця голуба, сіра ворона.
В лісових зарослях та зрубах на гніздуванні зафіксовано 11 видів, щільність гніздування яких становить 110,2 пар/км2. Найбільша зустрічальність в цьому біотопі таких видів:
Вівсянка звичайна, жайворонок лісовий, кропив'янка сіра, щеврик лісовий, кропив'янка лісова, горихвістка звичайна, куріпка сіра, плиска жовта. Менша зустрічальність в цих біотопах таких видів: вівчарик жовтобровий, мухоловка сіра.
У кущах та лісових зарослях виявлено на гніздуванні 14 видів птахів, щільність яких становить 122,2 пар/км2. В цьому біотипі найбільша зустрічальність таких видів:
вівсянка звичайна, вівчарик ковалик, дрізд білобровий, кропив'янка сіра, мухоловка сіра, малинівка. Менша чисельність таких видів: щеврик лісовий, кропив'янка садова, вівчарик жовтобровий, дрізд чорний, сорокопуд-жулан, кропив'янка чорноголова, соловей східний, коноплянка.
У долинах рік на гніздуванні було виявлено 16 видів птахів, щільність яких становить 179 пар/км2. у цьому біотопі найбільш чисельними є такі види:
синиця велика, дрізд білобровий, малинівка, сорока, соловей східний, чаїчка болотяна, дрізд чорний, кути головка, іволга, синиця голуба.
Використана література:
1. "Природа Івано-Франківської області" (за ред. К.Гегенчука, Львів, "Вища школа", 1973).
2. М.Волошенюк "Природоа Коломийщини" ( Коломия, "Вік", 1994).
3. В.Хлебович, "Агрозоология" (Москва, ВО "Агромиздат", 1991).
4. В.Парпан, Я.Штиркало, В.Случик, "Методичні вказівки до практичних занять з орнітології" (Івано-Франківськ, 2001).
5. Благосклонов К.Н. Охрана и привлечение птиц. Москва "Просветник", 1972.
6. Бондаренко В.Д. Внимание птиць! - Львов: Вища школа
7. Мижев А.В. Биология птиц. - Москва 1960.
8. Мижев А.В. Определитель птичьих гнёзд. - Москва "Просвещение" 1975 р.
9. Промптов А.Н. Птицы в природе. - Москва "Просвещение" 1960
10. Страутман Р.И. "Птицы западных областей УССР" Львов 1963.
11. Воїнственський М.А. Наші птахи. - К.: Рад. школа, 1969.
12. Воїнственський М.А, Кістяківський О.Б. Визначник птахів. - Київ, 1962.
13. Галушин В.М. Хищные птици, - М.: Лесная промышленность, 1970.
14. Доппельманр Г.Г, Мальчевский А.С, Новиков Т.А., Фалькенштейн Б.Ю. "Биология лесных птиц и зверей". - М.: Высшая школа, 1975.
15. Форлозов А.Н., Осмоловская В.И., Блопосклонов К.Н. "Птици и вредители леса". - М.1950
16. Татаринов К.А. "Фауна хребетних Заходу України". - Львів, 1973.
17. Мальчевский А.С. Гнездовая жизнь певчих птиц. - Л.1959.

 
 

Цікаве

Загрузка...