WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Орнітофауна Ходорівщини - Курсова робота

Орнітофауна Ходорівщини - Курсова робота

відтінок, видовжене пір'я утворює чубчик. Низ тіла бурувато-сіра, крім рудого підхвістя і чорного горла.
Хвіст сірий, перед верхівкою чорна, на верхівці жовта смуга. На крилі біле "дзеркальце" і червоні плями. У самок чорна пляма на грудях, жовтий колір на хвості і червоний на грудях не такі яскраві. Молоді птахи сірі, з тьмяним забарвленням, низ тіла плямистий, на горлі немає чорної плями.
Поширені в північній тайговій смузі Євразії і Північної Америки. Птахи кочові. Під час зимових кочувань залітають у Західну і Північну Європу, Малу Азію, Кавказ. На Україні зимові кочові птахи. Залежно від характеру зими по всій території республіки, від кінця жовтня - початку листопада до березня - квітня. Сидять на деревах чималими зграями, з характерними звуками, за що дістали російську назву "свиристель".
На батьківщині гніздяться у хвойних і березових лісах. Гнізда на деревах, із сухих гілочок, моху і лишайників. Повна кладка 5-6 плямистих яєць, у червні.
Живляться навесні і влітку комахами, взимку - ягодами, в тому числі паразитичної рослини омели, за що дістали українську назву.
Розділ 4. Охорона птахів
Охороняти треба не тільки рідкісних і зникаючих птахів, занесених у міжнародну Червону книгу і які живуть на території заповідників і заказників, а й усіх птахів, у тому числі й тих, які належать до мисливських, на які дозволяються полювання; "шкідливих", яких у минулому винищували.
Перша і основна умова для дійової охорони птахів - збереження в порівняно сталому стані їхніх місць гніздувань і кормової бази, а це можливо лише тоді, коли зберігаються певні ландшафти - ліси, луки, болота тощо.
У зимовий час для птахів слід організувати підгодівлю, висипаючи в спеціальні годівниці різні харчові відходи і відходи зерна (просо, коноплі, соняшникове і гарбузове насіння).
Крім зимової підгодівлі, дуже важливо створити птахам сприятливі умови для гніздування. Для цього насаджують густі кущі, які птахи використовують укриття або місце для гнізда. Найкращі рослини для засадження - фруктові дерева і кущі: вишня, яблуня, груша, шипшина, терен, жовта і біла акація. Для захисних насаджень використовують: ялину, бузину, аличу та інші. Вони дають птахам не тільки притулок, але й їжу.
Неабияку небезпеку для сільського господарства становлять гризуни. Одним з найефективніших є біологічний метод боротьби з ними, який полягає у використанні природних ворогів. Найкращими винищувачами гризунів є денні й нічні хижі птахи.
Висновки
Отже проводячи спостереження, ми виявили 51 вид орнітофауни Ходорова і його околиць. В мішаному лісі найбільша зустрічальність таких видів: мухоловка сіра - 3,72%, жайворонок лісовий - 7,45%, дятел великий строкатий - 5,59%. Менш чисельними є: сова сіра - 1,24%, яструб малий - 1,86%.
На луках зафіксовано 13 видів.
Найчастіше зустрічаються в цьому біотопі: куріпка сіра - 13,3%, чекан луговий - 10%, славка сіра - 6,6%,. Рідше зустрічається жулан-сорокопуд - 3,3%.
У ставковому комплексі хоч виявлена найменша кількість видів, але чисельність у цьому біотопі найвища, це можна пояснити тим, що птахи, які населяються тут, об'єднуються у зграї.
Найчисленніші тут мартин сизий 20,5%, мартин звичайний 17,8%, корячок чорний - 14,3%. Крячок річковий - 13%. Рідко зустрічається плиска жовта - 4,1%
В агроценозах зафіксовано 9 видів. Найбільш чисельні є: жайворонок, польовий - 25%, щеврик польовий - 15%. Рідко зустрічається: плиска жовта - 6,6%, чиж - 8,3%.
В населених пунктах найчастіше зустрічаються: лелека білий - 9,3%, горобець хатній - 13,9%, ластівка сільська - 11,6%, сорока - 5,4%, ворона сіра - 5,4%
Рідше тут можна побачити: сича хатнього - 3,1%, дрозда співочого - 0,7%, сову сіру - 1,5%.
Список літератури
1. М.А.Воїнственский. Птахи. К.: Радянська школа, 1984.
2. Заповідна справа в Україні. Т.4. Випуск 2. 1998 р.
3. В.Д.Бондаренко. Внимание птица. Львов: Вища школа, 1982 г.
4. Природа Івано-Франківської області. //За ред. К.І.Геренчука. Львів: Вища школа, 1973 р.
5. Екологічні особливості орнітофауни лісових біогеоценозів середнього Придністров'я. В.А.Стефурак, Я.Є.Штиркало. Івано-Франківська державна медична академія.
6. Васюта С.І. Лісокористування в Українських Карпатах: етапи, тенденції, перспективи. // Проблеми історичної географії України. 36 наук.праць.- К.: 1991.- С.105-119.
7. Владышевский Д.В., Шапарьев Ю.П. Закономерности изменения птичьего населения лесных биоценозов Нижнего Приангарья // В сб.: Исследования экологии таежных животных. Красноярск.- 1976.- С.125-131.
8. Израэль Ю.А. Концепция мониторинга состояния биосферы. // В кн. Мониторинг состояния окружающей среды. (Труды первого советско-английского симпозиума).- Л.- 1977.- С.10-15.
9. Ильичев В.Д., Галушин В.М. Птицы как индикатор загрязнения среды ядохимикатами. // В кн. Биологические методы оценки природной среды.- М.- 1978.
10. Б.Клауснитцер. Экология городской фауны. М.- 1990.- 246с.
11. Книстаутас А. Основные выявленные эффекты влияния промышленного загрязнения на популяцию лесных птиц. / В кн.: Экологическое исследование и охрана птиц Прибалтийских республик.- Каунас.- 1982.
12. Криволуцкий Д.А., Новакова З., Кузнецова Л.В. Животный мир суши как объект биоиникации состояния окружающей среды. // В кн.: Прикладные аспекты программы "Человек и биосфера".- М.- 1993.
13. Мянд. Внутрипопуляционная изменчивость кладок птиц.- Рига.- 1993.- С.46.
14. Смоленський І.М., Біленька О.В., Штиркало Я.Є., Кімакович В.С. Застосування методів зооіндикації та зоохімічного моніторингу при оцінці забруднення навколишнього середовища антропогенними елементами в районі енернетичних комплексів. // Экологические аспекты загрязнения окружающей среды. (Тез. докладов международной научно-практической конференции, Киев, 26-28 марта 1996г.).- К.- 1996.- Ч.3.-С.121-122.
15. Одум Ю.Экология. М.- 1986.- Т.2.- С.146.
16. Приходько М.М., Сав'юк В.О., Дмитраш Н.В. та інші. Івано-Франківська область. Екологія і оптимізація природокористування.- Івано-Франківськ.- 1996.- С.3.
17. Приедниекс Я., Курасоо А., Курвилачюс П. Рекомендации к орнитологическому мониторингу в Прибалтике.- Рига.- 1986.- 66c.
18. Приедниекс Я., Курасоо А., Курвилачюс П. Рекомендации к орнитологическому мониторингу в Прибалтике.- Рига.- 1986.- С.47-49.
19. Федоренко А.П. Отрицательное воздействие различных химических препаратов на полезных теплокровных. // В кн.: Ядохимикаты и фауна.- М.- 1967.
20. Штиркало Я., Чучук М. Деякі аспекти орнітоіндикації антропогенного впливу на природні екосистеми // Орнітофауна Західних областей України та проблеми її охорони. - Луцьк.- 1990.- С.64-67.
21. Штиркало Я. Орнітоіндикаційний метод контролю хімічного забруднення навколишнього середовища. // Екологічні аспекти охорони птахів.
22. Калинець Л. Місто над ставом.- Львів: Брук ЛТД.- 1997р.
23. Фауна України.- К.: Наукова думка.- 1977.- Т.5.
24. Фауна України.- К.: Наукова думка.- 1979.- Т.5.
Додатки
Додатки

 
 

Цікаве

Загрузка...