WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Фітогормони - Курсова робота

Фітогормони - Курсова робота


Курсова робота
Фітогормони
ЗМІСТ
ВСТУП...........................................................................................................5
ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ……………………………………..6
ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ
РОЗДІЛ 1. Ауксини
1.1.Загальні відомості……………………………………..…….8
1.2.Методи аналізу індольних ауксинів………………..………9
1.3.Біосинтез ІОК і її окислювальний розпад…………..…….10
1.4.Транспорт ІОК і спектр її біологічної дії…………………14
РОЗДІЛ 2. Цитокініни
2.1.Загальні відомості……………………………………….….15
2.2.Методи аналізу цитокінінів………………………………..16
2.3.Метаболізм цитокінінів……………………………………18
2.3.1.Вільні і зв'язані форми цитокінінів……………………..19
2.3.2.Біосинтез і розпад цитокінінів…………………………..21
2.3.3.Транспорт цитокінінів і спектр їх біологічної дії……..23
РОЗДІЛ 3. Абсцизини
3.1.Загальні відомості………………………………………….24
3.2.Методи аналізу абсцизинів………………………………...25
3.3.Метаболізм абсцизинів…………………………………….26
3.4.Біосинтез та інактивація АБК……………………………..28
3.5.Спектр біологічної дії……………………………………..31
РОЗДІЛ 4. Механізм дії фітогормонів………………………………….33
ВИСНОВКИ................................................................................................34
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ............................................................................35
Перелік умовних скорочень:
АБК - абсцизова кислота
ІОК - індолілоцтова кислота
ІПА - ізопентеніладенін
нм - нанометр
мг - міліграм
л - літр
мкг - мікрограм
кг - кілограм
?С - градус( за Цельсієм )
РРР - регулятори росту рослин
?
ВСТУП
ФІТОГОРМОНИ
Фітогормони - хімічні речовини, що виробляються в рослинах і регулюють їх ріст і розвиток. Утворюються головним чином в тканинах, що активно ростуть, на верхівках коренів і стебел. До фітогормонів звичайно відносять ауксини, гібереліни і цитокініни, а іноді і інгібітори росту, наприклад абсцизову кислоту. На відміну про тваринних гормонів , фітогормони менш специфічні і часто діють в тій же ділянці рослини, де утворюються. Багато синтетичних речовин володіють такою ж дією, як природні фітогормони.
Фітогормони (гормони рослин) - органічні речовини невеликої молекулярної маси, утворюються в малих кількостях в одних частинах багатоклітинних рослин і діють на інші їх частини як регулятори і координатори росту і розвитку. Гормони з'являються у складних багатоклітинних організмів, у тому числі рослин, як спеціалізовані регуляторні молекули для здійснення найважливіших фізіологічних програм, що вимагають координованої роботи різних клітин, тканин і органів, нерідко значно віддалених один від одного. Фітогормони здійснюють біохімічну регуляцію - найважливішу систему регуляції онтогенезу у багатоклітинних рослин. В порівнянні з гормонами тварин специфічність фітогормонів виражена слабше, а діючі концентрації, як правило, вищі. На відміну від тварин, у рослин немає спеціалізованих органів (залоз), що виробляють гормони.
Відомі 5 основних груп фітогормонів , широко поширених не тільки серед вищих, але і нищих багатоклітинних рослин. Це ауксини, гібереліни, цитокініни, абсцизини і етилен. Кожна група фітогормонів проводить свою характерну дію, схожу у рослин різних видів. Крім п'яти "класичних" фітогормонів, для рослин відомі інші ендогенні речовини, у ряді випадків діючі подібно фітогормонам. Це ліпосахарини ,олігосахарини, жасмінова кислота, саліцилова кислота, пептиди, поліаміни, а також фенолові інгібітори росту. Разом з фітогормонами їх позначають загальним терміном "природні регулятори росту рослин".
Історія фітогормонів
Експериментальне дослідження фітогормонів почалося задовго до того, як був запропонований сам термін "гормони" (У. М. Бейліс і Е. Р. Старлінг, 1905). В 1880 Ч. Дарвін в книзі "Про здатність рослин до руху" описав досліди по вивченню згинання проростків злаків у напрямку до світла. Було встановлено, що світло сприймається тільки самою верхівкою колеоптиля, тоді як вигин відбувається в нижчележачій зоні, яка сама по собі нечутлива до світла. Дарвін припустив, що якийсь хімічний стимул переміщається з верхівки до еффекторної зони, викликаючи в ній характерний вигин рослини. Подальші дослідження знайденого феномена привели в 1931-34 роках до відкриття і встановлення хімічної структури основного ауксину рослин - індолілоцтової кислоти (ІОК)[1].
Проте набагато раніше була визначена хімічна природа іншого фітогормона : ще в 1901 в своїх дослідах на проростках гороху в Санкт-Петербурзькому університеті Д. Н. Нелюбов показав, що газ етилен в надзвичайно низьких концентраціях порушує нормальний ріст рослин. До 1930 був встановлений широкий спектр впливів етилену на рослини. В 1934 Р. Гейном (США) було остаточно доведене, що етилен синтезується самою рослиною і регулює багато важливих фізіологічних реакцій, тобто відповідає всім критеріям фітогормона.
В середині 1930-х років ученими з Токійського університету (Т. Ябута і ін.) з паразитичного гриба Gibberella, поразка яким викликала надмірне витягання проростків рису, були виділені перші гібереліни структура одного з них (гіберелової кислоти) була повністю розшифрована англійським вченим Б. Кроссом в 1954. Незабаром гібереліни були знайдені і у складі рослин. В 1955 в США Ф. Скугом і ін. з автоклавованого препарату ДНК сперми оселедця був виділений і охарактеризований чинник, сильно стимулюючий поділ рослинних клітин в культурі, названий кінетином. В 1963 австралійський вчений Д. Лейтем виділив природний аналог кінетина з незрілих зернівок кукурудзи (Zea), названий ним зеатином. Згодом були знайдені інші аналоги кінетина з схожою фізіологічною активністю, що отримали загальну назву цитокініни. Відкриттям абсцизинів і їх головного представника - абсцизової кислоти - завершилося тривале дослідження природних інгібіторів росту рослин (Ф. Уоринг і ін.). Структура абсцизової кислоти була передбачена Д. Окумою, Ф. Едикоттом і ін. (США) і підтверджена прямим синтезом англійським вченим Дж. Корнфорт в 1965 році . В Росії теорія фітогормонів отримала сильну підтримку в 1936-37 рр. завдяки роботам М. Х. Чайлахяна в Інституті фізіології рослин (Москва) і висунутої їм концепції гормону флоригена, що викликає зацвітання рослин[6].
Розділ І
1.1. Ауксини
Індоліл-3-оцтова кислота(C10H9NO2) - біла кристалічна речовина з молекулярною масою 175,19 і температурою плавлення 168?С(рис.1.1.).На світлі швидко темніє .Максимум поглинання знаходиться в області 279 нм. ІОК добре розчинна в метиловому,етиловому

 
 

Цікаве

Загрузка...