WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Клас комах, загальна характеристика. Кімнатна муха - Реферат

Клас комах, загальна характеристика. Кімнатна муха - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Клас комах, загальна характеристика. Кімнатна муха
ПЛАН
Вступ
1. Клас Комахи
2. Кімнатна муха
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
Вивчаючи клас комах, слід зазначити їх винятково велику роль як у житті людини, так і в природних процесах. У зв'язку з тим що комахи становлять значну частку наземної фауни, вони істотно впливають на рослинний і тваринний світ Землі. Комахи зустрічаються в усіх районах суші, в тому числі в пустелях, високо в горах і в полярних районах.
Існування багатьох комах тісно пов'язане з життям рослин. Під час масового розмноження комахи знищують або пошкоджують рослини на величезних територіях. Проте крім шкоди комахи приносять велику користь рослинництву як запилювачі квіткових рослин. У ході еволюції виробилась чудова взаємна пристосованість між багатьма видами комах і квіткових рослин (наприклад, у рослин є різні пристосування для запилення їх певними видами комах, а у комах довжина і форма хоботка чітко відповідає будові квітки тих рослин, які вони запилюють).
Комахи руйнують відмерлі частини рослин. Багато видів комах та їхні личинки беруть участь у ґрунтоутворювальних процесах, прискорюють утворення перегною. Багато хребетних (риби, земноводні, плазуни, птахи і ссавці) живляться комахами, що перебувають на різних стадіях розвитку.
1. Клас Комахи
Комахи - справжні наземні безхребетні. Клас налічує близько 1 млн видів. Тіло комах чітко розділене на голову груди і черевце. Голова утворена чотирма сегментами. Грудний відділ складається з трьох сегментів, кожен з яких має по парі кінцівок. Другий і третій сегменти на спинній частині зазвичай несуть по парі крил. Черевце складається з б-12 члеників.
Дихальна система представлена трахеями. Це численні розгалужені трубки, в які повітря потрапляє крізь спеціальні отвори - дихальця, або стигми, їх по два на кожному членику черевця і дві пари на грудях. Трахеї розподіляють по тілу повітря, що досягає всіх органів. Дихання комах пов'язане з роботою м'язової системи черевця: під час його скорочення повітря виштовхується з трахей, а під "ас розширення черевця в них надходить свіже повітря.
Органи кровообігу складаються із серця і судин. Серце і аорта розміщені на спинному боці черевця. Оскільки є розгалужена сітка трахей, кровоносна система розвинена слабко і позбавлена функції переносника кисню. Безбарвну рідину, яка циркулює по кровоносній системі, називають гемолімфою. В ній містяться білі кров'яні тільця.
Органи виділення - численні трубочки (мальпігієві судини), які сліпо замкнені на вільному кінці, а іншим кінцем впадають у кишку на межі між середнім і заднім її відділами, їхній просвіт заповнений зернами сечової кислоти - головним продуктом дисиміляції у комах. Крім того, видільну функцію виконує жирове тіло. В ньому також нагромаджується, хоч і не виводиться з тіла, сечова кислота, тому з віком концентрація її в жировому тілі збільшується. Жирове тіло - це "нирка" накопичення. Проте основна функція жирового тіла - нагромадження запасних поживних речовин: жиру, глікогену, білка. За рахунок цих поживних речовин розвиваються яйця.
Нервова система комах побудована за типом черевного нервового ланцюга, проте може досягатидуже високого рівня розвитку і спеціалізації. Центральна нервова система включає головний мозок, підглотковий ганглій і сегментарні ганглії черевного нервового ланцюга, які розміщені в тулубі. Головний мозок характеризується складною гістологічною будовою. У більшості комах ганглії черевного нервового ланцюга концентруються в поздовжньому напрямі.
Двокрилі. До цього ряду належать комарі, мухи, оводи тощо. Вони мають лише передню пару крил, друга пара значно зменшена і від неї збереглися лише булавоподібні утвори - дзижчальця.
2. Кімнатна муха
Кімнатна (хатна) муха поширена скрізь. На її голові розміщені фасеткові очі й вусики - органи нюху, на лапках - органи смаку. Між кігтиками її лапок знаходиться клейка, вкрита волосками подушечка, що дає змогу мусі повзати по вертикальних площинах, склу, стелі. На кінцівках також є волоски, до яких легко пристає бруд, тому мухи є механічними переносниками хвороботворних бактерій. На тілі однієї мухи знаходили до 6 млн бактерій, а в кишках - до 28 млн. Різних видів мікроорганізмів у мух знайдено близько 40. Основна роль в утворенні у мух ротового апарату лижучого типу належить нижній губі, яка має форму хоботка. Живляться мухи рідкою їжею. Муха, сідаючи на продукти, виділяє травні соки, під дією яких їжа розчиняється, після чого вона її всмоктує. Характер живлення мух (як продуктами харчування людини, так і різними покидьками) також сприяє поширенню збудників хвороб.
Мухи поширюють насамперед збудників кишкових захворювань: черевного тифу, дизентерії, холери, а також відіграють значну роль у передаванні туберкульозу, дифтерії, сибірки, деяких захворювань очей. Вони можуть переносити яйця гельмінтів і цисти найпростіших. Спалахи епідемій кишкових захворювань припадають на літній період, коли чисельність мух найбільша.
Звичайним місцем відкладання яєць є продукти, що гниють, залишки їжі, гній, фекалії людини тощо. За один раз муха відкладає до 160 яєць. За сприятливих умов за добу з яєць виходять личинки, які через 1 - 2 тижні заляльковуються, а ще через 1-2 тижні з лялечки виходить муха. Весь розвиток від яйця до мухи відбувається приблизно впродовж місяця.
Для захисту від мух рекомендується тримати продукти харчування вкритими скляним або сітчастим ковпаком І завішувати вікна марлею. Місця виплоду мух обробляти інсектицидами (речовинами, отруйними для комах). Боротьбу з дорослими мухами ведуть за допомогою механічних (липкі стрічки) і хімічних засобів.
Висновок
У зв'язку із сільськогосподарською діяльністю людини (використанням інсектицидів для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур, розорюванням земель, що веде до різкого зменшення чисельності деяких видів дикорослих рослин, тощо) для деяких видів комах виникла загроза зникнення. Для охорони зникаючих видів комах у нашій країні створюються спеціальні заказники і вже багато видів занесені до Червоної книги. Серед них два види богомолів - хижих комах, що живляться Іншими комахами, жужелицямолюскоїд, вусач альпійський, ктир гігантський і кілька видів метеликів: парусникполіксена, бражник - мертва голова, бражникпрозерпіна, бражник дубовий, сатурнія мала та ін.

 
 

Цікаве

Загрузка...