WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Спостереження – ведучий метод методики викладання природознавства - Реферат

Спостереження – ведучий метод методики викладання природознавства - Реферат

павутиння - на суху осінь.
5.З 5 починається ранній осів зернових (до 14 вересня).
6.9 вересня - день Головосіків. У цей день збиралися на полювання вовків.
Завдяки такій роботі в учнів розвивається спостережливість бажання розгадувати таємниці природи, більше дізнаватися.
З учнями ІV кл. організовують фенологічні спостереження за рослинами і тваринами. Для зацікавлення вчитель розповідає про велике значення фенологічних спостережень. За фенологічними спостереженнями розробляють графіки польових робіт, прогнозують кількість і час появи шкідників, що дає можливість вести планомірну боротьбу з ними. Від досконалості планування залежить підвищення врожайності (розгляд таблиць - прикмети погоди). Для спостереження беруть ті рослини, які вивчаються за програмою. Результати спостереження занотовують у таблиці, що є найбільш характерними змінами в розвитку рослин, комах, птахів.
Цінними є фенологічні спостереження за озимими культурами, особливо восени, що дає змогу передбачити стан зимівлі, їх та розвиток навесні. Доцільно організувати спостереження за найпоширенішими комахами - шкідниками: колорадським жуком, озимою совкою, буряковим довгоносиком, луговим метеликом, біланом капустяним, біланом жилкуватим.
При цьому звертають увагу на те, які умов сприяють появі шкідників і їх розвитку, які є методи боротьби. Виявляють корисних комах: сонечка, трихограми, мурашки.
Проводять спостереження за зимуючими птахами. Спостерігаючи за горобцями, переконуються, що вони знищують велику кількість комах, особливо метелика лугового. Результати занотовують у таблиці.
Спостерігай за рослинами восени.
1. Чому восени змінюється колір листя?
2. Чи залежить яскравість осінніх листків від погоди?
3. У яких дерев листки опадають зеленими? Чому? (вільха, бук, горіх).
4. Яка послідовність листопаду різних дерев?
Це сприяє виясненню причинно-наслідкових зв'язків між окремимиявищами, встановленню простих закономірностей.
ІІІ кл. Форма календаря та ж. Напрям вітру визначається по фньогеред, дається позначення не тільки основних, а й проміжних сторін горизонт. Йде ускладнення по лінії узагальнення матеріалів можна відмічати і ряд нових атмосферних опадів: грозу, заметіль і т.д.
Щоб ознайомити дітей з планом спостережень за місяць або сезон, можна вивішувати пам'ятку спостережень, в якій намічається програма спостережень.
Пам'ятка для ІІІ кл. (спостерігай погоду).
Як змінюється тривалість дня (зошит коли день-ніч).
Як змінюється положення Сонця над горизонтом.
Спостерігай температуру повітря по термометру, поміть, коли температура повітря = 0. Узнай (по радіо, телебаченню), яка погода в ці дні стоїть в пд. і пн. районах України. Відзнач, коли тепліше - при ясному чи похмуро му небі. Вітри напряму приносять опади, похолодання. Де раніше з'явились перші проталини? Коли наступив льодох.у.?
Аналогічно можна скласти пам'ятки спостережень за рослинами, тваринами, працею людей, за окремими об'єктами (наприклад птахами рання весна).
1.Відзнач час прильоту перших граків.
2.Де знаходяться граки відразу після прильоту?
3.Як ведуть себе галки, ворони, сороки у цей час?
4.Відміть порядок прильоту птахів (жайворонків, шпаків, зябликів, трясогузок, чайок, качок).
5.Запиши назви птахів, слів яких ти почув.
6.Приготуй шпаківню або дуплянку для птахів, яким першим вдалося побачити приліт птахів, появу квітучої мати-й-мачухи, розпускання листочків, поява перших комах.
Для цього проводити гру "Розвідники" хто самий спостережливий у класі.
Обробку і узагальнення результатів спостережень проводять письмово (таблиці, діаграми); їх можна супроводжувати поясненнями вчителя і розповідями учнів.
Ці дві форми тісно пов'язані між собою. Заповнюючи таблиці діти можуть дати словесну характеристику місяця або сезону.
Вся робота повинна бути направлена на встановлення причинно-наслідкових зв'язків і взаємозалежностей.
3.Узагальнення спостережень. Обробка загальнокласного календаря.
В І кл. обробку даних загалькласного календаря лід почати з підведення підсумків за день, потім за 2-3, тиждень, і місяць.
В ІІ кл. зміни в тваринному і рослинному світі діти повинні пов'язувати з змінами в неживій природі (сонце нижче на небосхилі - день коротше, ніч довша, стає холодніше, птахи збираються в зграї, відлітають на пд.. листя жовтіють і опадають). В ІІ кл. по кожній темі проводяться узагальнюючі уроки. Спочатку слід узагальнювати спостереження за неживою природою. При підведення підсумків спочатку підраховують дні з ясним, похмурим, хмарним небом і температурою повітря вище 0о, визначають яких днів було більше, яка сама найвища і найнижча tо повітря, скільки днів з опадами і без них, на основі даних встановлюють причинно-наслідкові зв'язки. Потрібно охоплювати всі об'єкти спостережень. Але можна підводити підсумки взявши тільки 2 елементи погоди: за сонцем і tо, вітром і tо, погодою і рослинним живим світом. Порівняння і узагальнення повинні займати більшу частину часу в закріпленні одержаних матеріалів спостережень.
В ІІІ кл. спостереження і узагальнення спостережень повинні проводитись на більш високому рівні, використовуючи спостереження за попередні роки, а також весь наочний матеріал. Пов'язаний з спостереженнями за росл. жв. працею людей. При узагальненні матеріалу учні встановлюють закономірності явищ в природі, причинні залежності, зв'язки між живою і неживою природою.
Ефективність роботи по організації спостережень залежить від того, наскільки вони пов'язані з практичними роботами. Щоб успішно провести роботу по узагальненню матеріалу необхідно чітко продумати мету і значення узагальнень: за який період будуть підводитись підсумки, які е були спостереження. Які знання одержать діти на уроках, яких умінь і навиків набудуть в процесі обробки матеріалів і узагальнень, які виховні знання вирішаться на уроці, які будуть використані знання одержані на основі спостережень.

 
 

Цікаве

Загрузка...