WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування - Реферат

Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування - Реферат

порожнину початкового відділу нефрона (солі, цукор, сечовина і т.д.), мають однакову концентрацію в первинній сечі й у плазмі крові; їхній осмотическое тиск і тут, і там тому однаково. Але колоїди (майже винятково білки) у первинну сечу не переходять. Тому осмотическое тиск плазми перевищує осмотическое тиск первинної сечі на величину осмотического тиску колоїдів плазми, тобто на величину онкотического тиску (онкотическое тиск - це осмотическое тиск колоїдів, що недифундують,). У порівнянні з загальним осмотическим тиском плазми це онкотическое тиск невеликий, складаючи близько 30 мм ртутного стовпа з 5500-6000 мм загального осмотического тиску плазми. Однак онкотическое тиск білків є надлишковим осмотическим тиском, що діє тільки з боку кров'яного русла. Плазма крові стосовно первинної сечі є тому гіпертонічним розчином, причому білки плазмипритягають воду з порожнини тельця Шумлянского назад у кров із силою, рівної вироблений ними осмотическому (онкотическому) тиску. Звідси випливає, що тиск, під яким здійснюється фільтрація, так називане фільтраційний тиск (ФД), дорівнює різниці між бічним тиском крові на стінки капілярів клубочка (КД) і онкотическим тиском білків плазми (ОД). До останнього потрібно додати так називаний внутрінирковий тиск (див. нижче). Позначивши останнє ПД, можна написати: ФД = КД - (ОД + ПД). Чим більше фільтраційний тиск, тим за інших рівних умов інтенсивніше фільтрація; чим воно нижче, тим менше фільтрація.
Фактори, що впливають на величину фільтрації. Численні досвіди (А. О. _Устимович і ін.) показали, що утворення сечі припиняється, якщо артеріальний кров'яний тиск зменшується до 40-50 мм ртутного стовпа. Тиск крові в капілярах клубочка завжди нижче артеріального тиску; коли останнє падає до 40-50 мм Hg, той тиск у капілярах клубочков знижується до величини онкотического тиску білків плазми; фільтраційний тиск доходить тоді до нуля, і утворення первинної сечі стає неможливим. Якщо при чи зупинці різкому зменшенні мочеобразования, викликаному зниженням кров'яного тиску, ввести в кров багато рингеровского розчину, тобто зменшити концентрацію (а отже й онкотическое тиск) білків плазми, то мочеобразование збільшується. Це обумовлюється тим, що зниження онкотического тиску веде до збільшення фільтраційного.
На клубочковую фільтрацію впливає також ширина просвіту що відводять і приводять судин, тому що це знов-таки змінює величину кров'яного тиску в капілярах клубочков. Клубочковая фільтрація збільшується при звуженні судин, що відводять, (vas efferens) бруньок, тому що в цьому випадку струм крові в капілярах клубочка і судині, що приводить, сповільнюється і кров'яний тиск у капілярах клубочка росте, наближаючи до артеріального (останнє порозумівається тим, що минаюча по судинах кров затрачає на подолання тертя тим менше енергії, чим повільніше се плин). Навпаки, звуження судин, що приводять, (vas afferens) веде до того, що кров до надходження в капіляри клубочка затрачає більше енергії на подолання тертя, і кров'яний тиск у капілярах клубочка падає. У першому випадку клубочковая фільтрація збільшується, у другому зменшується.
Просвіт що приводять і відводять судин міняється в залежності від імпульсів, переданих на гладку мускулатуру судин по симпатичних нервових волокнах. Сосудодвигательные нервові впливи впливають, таким чином, на величину клубочковой фільтрації. Ясно, що на останню впливають також зміни кров'яного тиску. Наприклад, підвищення загального артеріального кров'яного тиску веде до збільшення клубочковой фільтрації, якщо тільки при цьому не наступило ні збільшення концентрації білків плазми, ні звуження судин бруньки, що приводять.
Значення внутріниркового тиску. Проти сили тиску крові на стенки капілярів клубочка діє, поряд з онкотическим тиском плазми, тиск, що існує усередині бруньок. Цей внутрінирковий тиск створюється внаслідок тура-гора ниркових кліток, що обумовлює опір руху сечі по канальцевой системі і збірних трубочках. Цей фактор веде до росту внутріниркового тиску, тому що бруньки покриті малорастяжимой нирковою капсулою. Унаслідок непіддатливості цієї капсули перешкода відтоку сечі не збільшує істотно обсягу бруньки і веде головним чином до підвищення внутріниркового тиску. Величина внутріниркового тиску, однак, невелика - близько 3-7 мм ртутногоого стовпа. Вона сильно зростає при опорі відтоку сечі, наприклад, при наявності каменю в сечоводах. У цих випадках мочеобразование може припинитися унаслідок викликуваного ростом внутріниркового тиску падіння фільтраційного тиску, тобто внаслідок росту фактора ПД у вираженні ФД = КД - (ОД + ПД). У таких випадках розсічення ниркової капсули може відновити мочеобразование.
Нагнітаючи рідину в сечовід проти струму сечі, А. О. Устимович вимірив величину внутріниркового тиску, при якому утворення сечі припиняється. Виявилося, що це настає при підвищенні тиску в сечоводах до 30-40 мм ртутного стовпа, тобто до тієї величини, що у сумі з онкотическим тиском колоїдів виявляється рівної кров'яному тиску в капілярах клубочка. Це знов-таки підтверджує значення фільтраційного тиску як фактора, що визначає утворення первинної сечі.
Клубочковая фільтрація не вимагає для свого здійснення звільнення енергії в нирковій тканині, тому що робота, необхідна для фільтрації, відбувається за рахунок використання енергії, що повідомляється крові серцем і находящей своїм вираженням у величині кров'яного тиску. Тому чи припинення зменшення окисного обміну бруньки, викликане або отруєнням бруньки ціанідами, або її охолодженням, не зменшує фільтрації плазми з капілярів у порожнину тельця Шумлянского.
Недостатність представлень про клубочковой фільтрації.Відомі в даний час факти дозволяють охарактеризувати першу фазу мочеобразования, тобто процеси в тільце Шумлянского, як ультрафільтрацію плазми з капілярів клубочков у порожнину початкового відділу нефрона. Однак дуже імовірно, що це представлення трохи спрощує дійсність. Уподібнення стінки эндотелия клу-бочковых капілярів з капсулою Боумена фільтру, властивості якого визначаються лише величиною невидимих "пір", не проникні кров'яні тільця і великі колоїдні частки, дуже примітивно. Хоча перехід плазми з капілярів у порожнину тельця Шумлянского відбувається під впливом фільтраційного тиску, але це не виходить, що властивості даного "фільтра" - эндотелия капілярів з покриваючою їх найтоншою капсулою - є завжди постійними. Можливо, що фільтрація відбувається не тільки через "пори" між клітками, але і через самі клітки эндотелия. Тому треба припускати, що життєдіяльність тканин тельця Шумлянского позначається на їхній проникності, а отже, і на швидкості фільтрації. Значні зміни властивостей цих тканин відбиваються і на складі клубочкового фільтрату.
Сучасні представлення про клубочковой фільтрації як про простий фізико-хімічний

 
 

Цікаве

Загрузка...