WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Критерії загального фізичного та статевого розвитку підлітків - Реферат

Критерії загального фізичного та статевого розвитку підлітків - Реферат

Рекомендується 25% добової калорійності їжі забезпечувати під час сніданку, 30-40% - обіду, 10-15% - між обідом і вечерею, решту за вечерю. У першу половину дня краще вживати більше білкових продуктів, у другу віддавати перевагу овочам. Обідати чи вечеряти, потрібно не пізніше, ніж за 2 год. до сну. Інтервали між прийманням їжі мають становити 3-4,5 год.
Проблемою світового масштабу є також зниження вживання натуральної вітамінної сировини. Головною причиною авітамінозів є недостатнє вживання овочів і фруктів, але ця причина не є єдиною. Останнім часом збільшилося вживання рафінованих продуктів, широко застосовуються новітехнології обробки продуктів, що також спричиняє різке падіння вмісту вітамінів у них.
Нестача вітамінів у організмі знижує фізичну і розумову активність, зменшує опірність організму простудним, утруднює лікування інших захворювань, веде до розвитку серцево-судинних і ракових захворювань, затримує процес статевого дозрівання - важливий період життя людини.
2. Інтимне життя. Період статевого дозрівання.
Психологи, лікарі та педагоги стверджують, що період з 12 до 18 років є найбільш складним і найбільш відповідальним у життя людини. У цей період людина розвивається як фізично, так і фізіологічно, а також здійснюється активне самопізнання. Самоутвердження і формування особистості. Цей період характеризується як період статевого дозрівання.
Період статевого розвитку (пубертатний) тісно пов'язаний з діяльністю ендокринної системи й особливо з діяльністю нижнього мозкового придатка - гіпофіза. Ця залоза виробляє гормони, що потрапляють у кров і розносяться по всьому організмі, стимулюючи ріст і фізичний розвиток. У цей період рівень гормонів у крові підлітка збільшується в десятки разів. З цим пов'язано багато різких змін, що відбуваються з кожним підлітком. Ці зміни легко побачити: у хлопчиків - "ламається" голос, потім стає низьким, з'являється волосяний покрив на обличчі, інтенсивно росте кістяк і м'язова маса; у дівчаток - розвиваються молочні залози, розширюються кістки тазу.
У період статевого дозрівання для багатьох підлітків надзвичайно актуальними стають проблеми статевих стосунків. У цьому немає нічого дивного чи неприродного, тому, що саме в цей період організм готується до виконання основної біологічної функції будь-якої особи - продовження свого виду і роду.
Статеве дозрівання у хлопчиків відбувається з 11 до 18 років. Першими ознаками є збільшення розмірів зовнішніх статевих органів: пеніса і яєчок, у яких починають дозрівати сперматозоїди і вироблятися чоловічий статевий гормон. Під дією гормонів формуються вторинні статеві ознаки: ріст і зміна статевих органів, поява волосяного покриву на лобку і під пахвами, а також на обличчя. Починають функціонувати потові залози, шкіра на обличчі й на тілі стає маслянистою, з'являються вугрі. У фізичному відношенні - формується чоловіча фігура, змінюється голос. Цей період називають мутацією. Підліток у цей час говорить то басом, то фальцетом, голос постійно зривається, але поступово стає низьким, глибоким, виразним.
З 14 років починає посилено вироблятися і виділятися сперма. Її мимовільне виділення називають полюцією. Це явище найчастіше відбувається вночі 2-3 рази на місяць і це нормально, хлопчик стає юнаком. Порушенням є надмірне виділення сперми не тільки вночі, але і вдень. Цьому може сприяти дуже м'яка постіль, тісний одяг, гостра їжа, вживання алкоголю, читання на ніч збудливої літератури. Утворення сперматозоїдів і статевих гормонів у дорослого чоловіка відбувається до 55-65 років, потім поступово скорочується і припиняється зовсім.
Статеве дозрівання дівчаток відбувається від 9 до 18 років. У цей період посилено виділяються статеві гормони під впливом гормона гіпофіза. Під їх впливом посилено розвиваються жіночі вторинні ознаки: розвиваються молочні залози, волосяний покрив на лобку і під пахвами, інтенсивно росте кістяк м'язи, набуваючи жіночих форм. Приблизно в 12-14 років у дівчаток починається менструація - ознака дозрівання яйцеклітин у фалопієвих трубах. Менструація триває від 3 до 6 днів і відбувається приблизно через 28 днів. Спочатку менструація може бути нерегулярною, але через 2-3 роки цикл стає регулярним. Крововтрата при менструації становить в середньому 50-100 мл. Між 45 і 50 роками настає менопауза - менструація стає нерегулярною, короткою чи тривалою, а потім зовсім припиняється.
Однак, незважаючи на те, що біологічна здатність до відтворення формується в дівчаток з появою менструації, а в хлопчиків - полюцій, справжня статева зрілість настає пізніше: у дівчат у 18-20 років, у хлопчиків - 20-24 роки. До цього часу біологічна здатність до продовження роду доповнюється психічною і соціальної зрілістю.
Підлітки - це вже не діти, але ще і не дорослі люди. Підвищення секреції статевих гормонів обумовлює підвищену емоційність підлітків, зміну характеру. У цей період закладається багато рис, властиві конкретній особистості. Виробляється уміння контролювати своє поводження, здатність володіти собою, своїми вчинками, настроєм, формуються моральні якості людини, її цілеспрямованість.
У цей період значно змінюються стосунки між хлопчиками та дівчатами: виявляється великий інтерес однієї статі до іншої, виникає бажання подобатись, кохати і бути коханим. У той же час юнаки і дівчата повинні пам'ятати, що зрілість чоловічого і жіночого організму зводиться не тільки до здатності чоловіка покласти початок вагітності жінки, а жінки - завагітніти, виносити дитину і народити її. Щоб виходити немовля потрібні спільні зусилля, а надалі потрібно створити всі умови для духовного і фізичного розвитку дитини. Це завдання не тільки матері, але і батька. Саме батько дитини повинен забезпечити всі умови жінці для виконування і виходжування нею дитини, для її розвитку і виховання. Для цього потрібно дозріти не тільки фізично, але і духовно, бути здатним взяти на себе відповідальність як моральну, так і матеріальну, за створення сім'ї та виховання дітей.
Режим і дисципліна підсилюють вольові якості, допомагають набути основні навички розумової і суспільно-трудової діяльності. Фізична і розумова праця, заняття спортом, повноцінне харчування, дотримання правил гігієни сприяють гармонійному розвитку підлітків, вихованню здорових, сильних, сміливих і духовних багатих людей.

 
 

Цікаве

Загрузка...