WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Морфо-функціональні особливості лімфатичної системи у ссавців в онтогенезі - Дипломна робота

Морфо-функціональні особливості лімфатичної системи у ссавців в онтогенезі - Дипломна робота

кішки досліджено, що головні лімфатичні судини відбуваються в зв'язку з утворенням ранніх венозних каналів. Так, в ембріона 7 мм довжиною він виявляв тільки венозні шляхи. На стадії 8-8,5 мм з'являлися перші ознаки лімфатичних випинань, зокрема, у зоні прекардинальних вен. Ці лакуни відокремлювалися на стику інтими вен і адвентиціальної тканини позазв'язком з мезенхімними просторами. У зародків 12-18 мм довжиною вже були знайдені подовжні лімфатичні канали і намічався їхній розгалужений ріст убік периферії тіла.
Існує думка про те, що лімфоносні шляхи є модифікованими венами. Ці судини вистелені ендотелеєм, що походить з ендотелея вен. Лімфатичні мішки у зародків людини з'являються у виді випинань вен, вистелених ендотеліем. Потім на стадії 30 мм довжини вони зліплюються і удруге впадають у передні кардинальні вени уздовж хребта.
Дослідженно 40 ембріонів людини у віці від 35 до 65 днів життя (від 8 мм загальної довжини тіла до 33 мм копчиково-тімяної довжини). Вивчаючи серійні зрізи ембріонів, виконано графічні реконструкції, на основі яких зроблено два головних висновки. По-перше, установлено, що лімфатична система в зародка людини виникає рано. По-друге, доведено, що в 35-денних ембріонів примордіальні лімфоносні шляхи із самого початку мали ендотеліальні стінки. Коментуючи ці спостереження, варто сказати, що поява зачатків лімфатичних шляхів в ембріональному періоді, звичайно, треба відносити до більш раннього часу, тобто до 3-ї, а не 4-ї декади внутрішньоутробного життя. На препаратах серій ембріонів від 25 мм до 10 мм вдається побачити міжтканинні щілини, відносини берегових клітин до кров'яних острівців, формування ендотеліальної вистилки. Саме на такому матеріалі можна одержати докази на користь тієї або іншої точки зору.
Було помічено з'єднання шийних лімфатичних колекторів з яремними венами. В ембріона 15 мм довжиною спостерігалося праворуч і ліворуч злиття яремного мішка з пахвовим лімфатичним сплетенням з, утворенням яремно-аксилярного колектора. До такого колектора ліворуч приєднувалася грудна протока.
Лімфатичну систему можна виявити в організмі тварини в той час, коли кровоносна система в основному вужі склалася. Друге розуміння стосується клапанів. Якби лімфатичні судини розвивалися зі сторони вен, клапани не могли б перешкоджати ретроградному току лімфи.
Подібний спосіб утворення розгалуженої системи гарний для кореневої системи дерева. Стосовно до організму тварини він викликає сумнів. Його захисники ігнорують той факт, що в попередників хребетних малася загальна гемолімфатична циркуляція. Крім того, наукові докази такого способу розвитку лімфатичної системи були не переконливі.
Захисники концепції походження ендотелія лімфоносних шляхів з ендотелія вен використовували прижиттєві спостереження. Такі спостереження велися над ростом лімфатичних капілярів у хвості пуголовків. Отримано безперечні докази того, що лімфатичні капіляри дійсно ростуть від вже існуючих капілярів.
Більш логічною і всеосяжною є інша концепція розвитку лімфатичної системи. Її основою служить визнання подібності етапів становлення кровоносних і лімфоносних шляхів. Вихідними передумовами як кровоносних, так і лімфатичних капілярів безсумнівно були тканинні щілини, канали. Злиття капілярів давало більш широкі судини, що потім поєднувалися в лімфатичні колектори, що впадали в лівий і правий яремні мішки. Поєднання цих мішків з венами шиї збереглося у всіх вищих тварин.
Треба сказати, що й у цієї концепції є свої слабкі сторони. Так, генез з'єднань з венами грудної і правої лімфатичних проток залишається нерозшифрованим. Метод ін'єкції не привів до виявлення в ембріонів мереж лімфатичних судин на периферії.
На основі цього було зроблено висновок про самостійний розвиток лімфатичної системи незалежно від венозної системи шляхом екскавації у мезенхімі. Лімфоносні канали виникають шляхом злиття мезенхімних просторів, що супроводжують кровоносні судини, переважно вени, і ендотелій перших лімфатичних капілярів утвориться з мезенхіми екстраінтимальних просторів кровоносних судин. Було б неправильно наполягати на абсолютній доведеності даної концепції, хоча вона в сучасній літературі явно домінує. Лімфатична система розвивається незалежно від кровоносної системи. Лімфатичним судинам передують окремі щілини в мезенхімі. Крайові клітки стають ендотеліальними, що вистилають кожну щілину. Їхнє злиття в безперервні канали супроводжується ростом галузей, поширенням каналів у тканинах по ходу вен. Перші сплетення лімфатичних капілярів виникають уздовж головних венозних стовбурів. Лімфатичні мішки утворяться пізніше в результаті злиття первинних лімфатичних каналів. Таких мішків на 7-й тиждень в ембріона людини нараховується 5: два яремних, два задніх і один у кореня брижів кишки. У результаті з'єднання проток, що відносяться до цих мішків, утвориться грудна лімфатична протока.
Відсутність систематизованих даних позбавляє можливості освітити докладно онтогенетичний розвиток лімфатичної системи в людини. Початковий етап відокремлення лімфатичних судин узагалі не зареєстрований дослідниками. Тому і суперничають між собою дві приведені вище концепції відносно генезису. Ми бачили, що одні автори доводять походження лімфатичних судин з виростів превенозних і венозних умістищ, інші дотримуються думки про самостійне утворення ендотеліальної вистилки міжклітинних щілин, що стають потім лімфатичними судинами. Їхнє з'єднання з кровоносною системою відбувається через ембріональні яремні лімфатичні мішки, що не відносяться до похідних вторинної порожнини тіла. Г. Ф. Іванов вважає лімфатичну систему філогенетично більш старою. Звідси випливало зробити висновок про те, що не вона походить з вен, а вени самі виникли на етапі існування лімфоносних шляхів.
Дані онто- і філогенезу доводять, що система мікроциркуляції з'являється одночасно з виникненням тіла будь-якої живої істоти. Вона проходить стадію досудинної мікроциркуляції, на основі якої народжуються внутрісудинний і позасудинний типи мікроциркуляції, що співіснують протягом усього життя організму. У системі мікроциркуляції у високорозвинених тварин і в людини взаємодіють три ланки - гемомікроциркуляторне, лімфатичне і інтерстиціальне.
Перші кровоносні судини з'являються разом з первинними сомітами, тобто одночасно з метамерією тіла. На стадії 12 сомітів відбувається з'єднання двох половин серця. В ембріона 20 сомітів (3 мм довжини) відбувається диференціація судин.
При досудинній мікроциркуляції вже існує первинна кишкова трубка. Живильні речовини можуть витягатися з проникаючих у її просвіт амніотичної рідини і рідини з порожнини хоріона. Коли відбудеться відділення кишки від стінок тіла целомічною порожниною й органами, виникнення судинної системи стає неминучим. Обмін речовин у клітинах, що вимагає безперервного забезпечення харчуванням, постачання киснем, евакуації метаболітів і вуглекислоти, здійснюється через кровоносні

 
 

Цікаве

Загрузка...