WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

наближенні ворогів. Гусениці бражників живуть як на трав'янистій, так і на деревній рослинності. Дуже часто українська назва виду відповідає назві кормової рослини. Так, дійсно, олеандровий бражник розвивається на олеандрі, сосновий - на сосні і рідше на ялині, молочайный - на молочаї, жимолостева шмелевидка - на жимолості і т.д. Зимують бражники у фазі лялечки в землі або в рослинному покриві. Лялечка бражників відрізняється тим, що на задньому кінці в неї є підвищення у вигляді рогу, якого позбавлені тільки деякі види.
БРАЖНИК МЕРТВА ГОЛОВА
Acherontia atropos (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Бражники - Sphingidae
Таксономічна характеристика. Один з 3 видів тропічного роду; єдиний вид роду у фауні України. Поширення. Вся тер. України. Ареал виду охоплює також Пд. Європу, пд.-сх. райони Сх.-Європейської рiвнини, Кавказ, Малу й Зх. Азiю i Пд. Зх. Туркменистану, Пн. Африку.Місця перебування. На полях і городах, у лісосмугах, на схилах ярів, що поросли повієм звичайним.Причини зміни чисельності. Хімічна обробка пасльонових культур (особливо картоплі), викорчовування чагарників і розорювання місць перебування. Зміни чисельності виду значною мірою пов`язані також з погодними умовами.Особливості біології. Протягом року розвиваються 2 генерації. Літ імаго у травні - липні й вересні - жовтні Метелики живляться соком дерев, іноді бджолиним медом. Активний у сутінках і вночі; може мігрувати, долаючи значні відстані. Самка відкладає по одному від 30 до 200 яєць на пасльонові (картопля, дурман, беладона тощо). Гусениці іноді живляться на ін. рослинах (жасмин, бруслина, малина, бузок, повій). Лялечки зимують у грунті на глибині 15 - 20 см; чутливі до холоду, взимку часто гинуть. Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у заповідниках України як компонент біоценозу.
БРАЖНИК СКАБІОЗОВИЙ
Hemaris tityus (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Бражники - Sphingidae
Таксономічна характеристика. Один з 15 видів голарктичного роду; один з 3 видів роду у фауні України. Поширення. Майже по всiй Українi. Ареал виду охоплює Європу, Зх. i Середню Азiю, Кавказ, Пд. Урал i Зх. Сибiр.Місця перебування. Різнотравні луки, що добре прогріваються сонцем, узлісся й лісові галявини.Чисельність. Незначна (поодинокі особини).Причини зміни чисельності. Зменшення площ природних біотопів у місцях перебування виду, застосування пестицидів.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік (у сприятливі роки можливе 2-е покоління у липні - серпні). Літ імаго з кін. квітня до серед, липня. Метелики живляться нектаром квітів, активні вдень. Гусениці розвиваються на трав`янистих рослинах - родини черсакових (скабіоза, свербіжниця, черсак) та ін. (зокрема, підмареннику) й на чагарниках (жимолость) з кін. травня по серпень. Лялечки зимують у грунті, іноді у траві.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у лісостепових заповідниках як компонент біоценозу. Доцільно створити ентомологічні заповідники в місцях перебування виду.
Родина ГОЛУБЯНКИ (Lycaenіdae) Так називають невеликих булавовусих метеликів, що рідко перевищують у розмаху 2,5-3,5 см, із трохи укороченими передніми ногами, але без щіточки на гомілках. Це одні з найпоширеніших денних метеликів, яких завжди можна зустріти на лугах, полях, лісових галявинах і просто на дорозі. У Європейській частині Росії та Україні вони представлені більш ніж 60 видами. Центральне місце серед них займає рід голубянок (Lycaena); у них верхній бік крил пофарбований в блакитний, синій або чорно-бурий колір; нижній бік найчастіше сірий або білуватий з дрібними вічковидними плямами. Гусениці голубянок знизу плоскі, із сильно опуклою спиною, покриті тонкими, короткими волосками; за своєю формою нагадують мокриць. Живуть на бобових рослинах. Лялечки підперезані.
СИНЯВЕЦЬ МЕЛЕАГР
Polyommatus daphnis (Denis et Schiffermuller, 1775)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Синявці - Lycaenidae
Таксономічна характеристика. Один з бл. 100 видів роду; єдиний в Україні представник підроду Meleageria. Поширення. Майже вся тер. України. Ареал охоплює також Пд. i Пд.-Сх. Європу, пд.-сх. i центр, райони Сх.-Європейської рiвнини. Малу та Зх. Азiю, Кавказ i Закавказзя.Місця перебування. Сухі, добре прогріті степові яри, схили річкових терас з трав`янистою рослинністю, крейдяні та вапнякові відслонення, рідколісся, галявини листяних і мішаних лісів, узбіччя шляхів та залізниць.Чисельність. Незначна. За сприятливих умов у пік льоту кількість імаго становить 50 - 100 особин на 1 га.Причини зміни чисельності. Руйнування місць перебування внаслідок випасання худоби, випалювання та викошування трав, застосування пестицидів, зростання рекреаційного навантаження на біотопи.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Метелики зустрічаються з поч. червня по серпень (у Криму - до серед, вересня). Гусениці живляться на рослинах родини бобових (астрагал, еспарцет, чина та ін.) Зимують гусениці або яйця.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Українському степовому, Луганському та Канівському природних заповідниках у комплексі з ін. видами. Треба докладніше вивчити особливості біології виду.
Родина КАВАЛЕРИ (Papіlіonіdae) або вітрильники. Це типові булавовусі, або денні, метелики. Від інших представників цієї групи лускокрилих їх легко відрізнити за дуже характерною ознакою: внутрішній край задніх крил вирізаний і неприлягає до черевця. Крім того, у переважної більшості видів задні крила витягнуті в довгі "хвостики", що додає особливу красу загальному контуру крил; передні ноги розвинуті нормально. Родина містить у собі близько 20 родів і 500 видів, поширених майже по всьому світу. Найбільша розмаїтість форм, до того ж найбільш великих і яскравих, зустрічається в тропічних країнах. Одні з найкрасивіших видів багато представлені в Індо-Малайській області й в Океанії. Славляться своєю красою і південноамериканські кавалери, що відрізняються великою розмаїтістю фарбувань. Тут можна зустріти найрізноманітніше розцвічення крил - від яскраво-жовтогарячого в поєднанні з чорним і жовтим (Papіlіo zagreus) до оксамитово-чорного з червоною і білою плямами (Eurytіdes lysіthous). Особливе місце в родині займає рід справжніх кавалерів (Papіlіo): на його частку припадає близько 40% від загального числа видів. З них 4 види зустрічаються в Україні.
МАХАОН (Papіlіo machaon) Найбільш широко розповсюджений як у Європейській, так і Азіатської частині Росії та Україні. Він має два покоління на рік, метелики літають у травні-червні й у липні-серпні. У них жовті крила з чорним малюнком, що складається з зовнішньої облямівки і великих плям; на задніх крилах широка чорна облямівка прикрашена синюватими плямами, а у внутрішнього нижнього кута знаходиться жовтогаряча пляма; хвостик заднього крила чорний, не довший за 1 см, розмах крил до 8,5 см. Гусениця велика, зеленого кольору з чорними поперечними смужками і червоними крапками, живе на дикому кропі, моркві й інших зонтичних рослинах.

 
 

Цікаве

Загрузка...