WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

варто зупинитися на досить характерній групі так званих "підгризаючих совок", що виділяється в особливу підродину Agrotіnae. Гусениці видів, що входять у цю підродину, велику частину часу проводять у ґрунті, підгризаючи в рослин корені або об'їдаючи в них надземні частини в поверхні ґрунту. Деякі види зимують у стадії лялечки, інші - у стадії гусениці. Поширені совки, що підгризають, переважно в північній півкулі, причому кількість видів зростає в міру руху від тундр (44 виду) до степів (518 видів). Усього на території земної кулі нараховується близько 1200 видів цієї підродини. Більшість гусениць підгризаючих совок є поширеними шкідниками польових культур. У багатьох видів совок гусениці харчуються листками рослин, серед них теж є багато небезпечних шкідників сільськогосподарських і лісових рослин.
ЕВХАЛЬЦІЯ РІЗНОБАРВНА
Euchalcia variabilis (Piller, 1783)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Совки - Noctuidae
Таксономічна характеристика. Один з 34 видів палеарктичного роду, поліморфний; у фауні України представлений типовим підвидом. Поширення. Українськi Карпати (поблизу м. Сколе Львiвської обл. та в Яремчанському р-нi Iвано-Франкiвської обл.) i Донецький кряж (околицi с. Провалля Свердловського р-ну Луганської обл.). Ареал охоплює також гiрськi райони Пд. i Центр. Європи. Поодинокi особини знайдено в Iрландiї, Англiї, Фiнляндiї, Нiмеччинi, Росiї.Місця перебування. В горах - субальпійські й альпійські луки на висоті 1200 - 2000 м над рівнем моря і вище. Галявини, вологі мішані та листяні ліси, зволожені луки, парки і сади.Чисельність. Трапляється дуже рідко.Причини зміни чисельності. Надмірний випас худоби, застосування пестицидів, наявність паразитичних комах.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго триває з червня до середини серпня. Активна у сутінках та вночі. Живиться нектаром квіток смілки та будяків. Гусениці живуть спочатку групами серед оплетених шовковинкою листків кормових рослин, після зимівлі - поодинці. Живляться переважно верхівковими листками жовтецевих (аконіт, дельфіній, рутвиця орликолиста, сокирки Аякса). Заляльковуються в кінці травня в білому шовковистому коконі на кормових рослинах. Розвиток лялечки триває 14 - 15 діб.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Не здійснювалися. Треба зберегти ділянки альпійських та субальпійських луків, обмежити випасання худоби, викошування трави, застосування пестицидів у місцях перебування виду. Coвкa-гaммa Пoшиpeнa повсюдно. Пoшкoджyє льoн, кoнoплi, бypяки, бoбoвi, кapтoплю, кyкypyдзy, oвoчeвi тa iншi кyльтypи. Пepeднi кpилa мeтeликa cipyвaтi aбo тeмнo-бypi з cpiбляcтою плямoю y виглядi гpeцькoї лiтepи "гaммa", a зaднi - cipyвaтo-жoвтi з бypyвaтoю торочкою. Poзмax кpил - дo 48 мм.
СОВКА РОЗКІШНА
Staurophora celsia (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Совки - Noctuidae
Таксономічна характеристика. Один з 3 видів роду; єдиний вид роду у фауні України. Поширення. Київська, Житомирська, Чернiгiвська, Сумська та Черкаська областi, Пд. берег Криму. Ареал охоплює Європу, Сибiр, Приамур`я, Центр. Азiю (Монголiя).Місця перебування. Вологі мішані ліси (здебільшого галявини), парки.Чисельність. Незначна (поодинокі особини); була численною в кін. серпня 1907 р. на зх. околиці Києва.Причини зміни чисельності. Осушування боліт та ін. меліоративні роботи.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго у серпні-вересні. Зимують яйця. Гусениці зустрічаються у червні - липні на злакових (зокрема, куничники, щучник дернистий, мітлиці). Заляльковується у грунті в кін. липня-серпні.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Можливо, вид охороняється у складі ентомо-комплексу Канівського природного заповідника. Слід взяти під охорону природні вологі ліси.
СОВКА СОКИРКОВА
Periphanes delphinii (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Совки - Noctuidae
Таксономічна характеристика. Середземноморський вид. Один з роду; один з 2 видів роду і України. Поширення. На всiй тер. України. Ареал охоплює також центр, i пд. райони Європи, Пн. Африку, Малу, Зх. та Середню Азiю, Закавказзя.Місця перебування. Степи, луки, остепнені схили, парки, сади тощо.Чисельність. Незначна.Причини зміни чисельності. Розорювання степів, луків, застосування пестицидів у садах та парках, ненормоване випасання худоби на луках.Особливості біології. У степових районах дає 2 покоління на рік. Метелики першої генерації літають з кінця квітня по червень, другої - у липні - серпні. Гусениці живляться квітками та плодами сокирок і аконітів. Зимуєлялечка у грунті.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Не здійснювалися. Треба зберегти степові і лучні ділянки в місцях перебування виду, заборонити застосування пестицидів.
СТРІЧКАРКА БЛАКИТНА
Catocala fraxini (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Совки - Noctuidae
Таксономічна характеристика. Один з 135 видів роду; один з 16 видів роду у фауні України. Поширення. Майже по всiй Українi. Ареал охоплює Євразiю (лiсова зона) та Пн. Америку.Місця перебування. Мішані та листяні ліси, лісосмуги, парки, сади.Чисельність. Незначна (поодинокі особини).Причини зміни чисельності. Застосування пестицидів для знищення шкідників лісу.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго з середини липня по жовтень. Активний з настанням ночі. Відкладає у тріщини кори дерев по одному або по кілька яєць (всього до 900). Навесні з них виходять гусениці, які розвиваються до 48 діб, живлячись листям тополі, осики, верби, ясена звичайного, берези, вільхи, дуба та ін. Заляльковуються у липні між листками дерев.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Не здійснювалися. Доцільно охороняти метелика у комплексі з ін. видами у заповідниках; слід створити ентомологічні заказники в місцях перебування виду.
СТРІЧКАРКА ОРДЕНСЬКА МАЛИНОВА, стрічкарка малинова
Catocala sponsa (Linnaeus, 1767)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Совки - Noctuidae
Таксономічна характеристика. Середземноморський вид. Один з 135 видів роду, один з 16 видів роду у фауні України. Поширення. Вся тер. України Ареал охоплює Європу, Пн. Африку, Малу Азiю, Кавказ.Місця перебування. Діброви, мішані ліси та парки з домішкоюЧисельність. Незначна. Була численною 1939 р. у лісах поблизу смт Клевані Рівненської обл. та 1942 р. на околиці м. Горлівки Донецької області.Причини зміни чисельності. Застосування пестицидів для знищення шкідників лісу.Особливості біології. Дає одну генеращю на рік. Літ імаго спостерігається з 3-ї декади червня по вересень. Метелики активні у сутінках та вночі. Гусениці живуть поодинці, з`являються з кін. квітня по червень Живляться переважно листям дуба кам`яного та дуба звичайного, а також каштана їстівного. Розвиток гусениці триває пересічно 24 доби. Заляльковується в червні - липні у білих нещільних шовковистих коконах між листям або на стовбурах (у тріщинах кори) дерев Зимують яйця.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Не здійснювалися. Доцільно обмежити хімічну обробку дібров, зберегти природні ліси.

 
 

Цікаве

Загрузка...