WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

чисельністю.Причини зміни чисельності. Розорювання цілинних степів і викорчовування чагарників; застосування пестицидів.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго з кін. квітня до серед, травня. Метелики не живляться. Самець активний з полудня до сутінок; самка малорухлива, яйця відкладає уночі (до 200 шт.). Гусениці живляться на чагарниках і деревах (терен, ожина, жостір, шипшина, береза, глід, горобина, дуб, граб та ін.) з кін. травня до середини липня. Заляльковуються на прикореневій частині кормової рослини у твердому грушоподібному коконі. Зимують лялечки, діапауза яких може тривати до 3 років.Розмноження у неволі. Є досвід тривалого лабораторного розведення.Заходи охорони. Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у Чорноморському біосферному заповіднику. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях виявлення популяцій виду.
САТУРНІЯ РУДА, павиноочка руда
Aglia tau (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Сатурнії, Павиноочки - Saturniidae
Таксономічна характеристика. Один з 2 видів палеарктичного роду; єдиний вид роду у фауні України. Поширення. Майже по всiй Українi, крiм пiвденностепових районiв. Ареал охоплює лiсову та лiсостепову зони Євразiї.Місця перебування. Мішані (переважно грабові, букові) ліси, лісові насадження.Чисельність. Незначна. В окремих областях (Закарпатська, Чернівецька, Житомирська, Київська та Черкаська) у сприятливі роки чисельність виду значно зростає.Причини зміни чисельності. Скорочення площ букових і грабових лісів, обробка їх пестицидами.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго з серед. квітня до кін. травня. Метелики не живляться. Самець активний удень, іноді ввечері. Самка малорухлива, вдень ховається на стовбурах дерев і серед листя, яйця відкладає вночі. Гусениці розвиваються з травня по липень на листі бука, рідше - граба, дуба, берези, вільхи, липи, ліщини. Заляльковуються у лісовій підстилці; зимують лялечки.Розмноження у неволі. Відомі окремі випадки розмноження в лабораторних умовах.Заходи охорони. Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється як компонент біоценозу у природних заповідниках (зокрема, у Канівському і Поліському). Необхідно зберегти ліси (в першу чергу букові) у місцях перебування виду, створити там ентомологічні заказники; обмежити обробку лісу пестицидами.
Родина П'ЯДАКИ (Geometrіdae) Свою латинську назву одержали завдяки своєрідному способу пересування їхніх гусениць. В останніх, у порівнянні з гусеницями інших метеликів, значно зменшене число черевних ніжок. Звичайно їх усього тільки дві пари - на шостому і десятому сегментах; рідко ще одна або дві пари на четвертому і п'ятому сегментах. Тому при пересуванні вони просувають задні черевні ноги до грудних, унаслідок чого тіло сильно вигинається вгору у вигляді петлі. Вони як би "міряють" той простір, по якому рухаються, чому них і називають "землемірами" (Geometrіdae). Гусениці часто мають фарбування, що маскує, під тон листя або кори дерев, що добре поєднується з характерною захисною позою: потривожена гусениця витягує тіло і ставить його під кутом до субстрату, утримуючись за останній двома парами черевних ніг. У цей час її легко прийняти за короткий сухий сучок. Метелики середнього розміру або маленькі, стрункі, з великими і широкими крилами, що у стані спокою більш-менш розпластані. Передні крила часто мають маскувальне фарбування, що дозволяє добре маскуватися в нерівностях деревної кори. Вусики нитковидні, у самців часто пір'ясті. П'ядаки - одна із самих великих родин лускокрилих, що включає не менш 15 000 видів. Широко вони представлені й у нас, де на їхню частку припадає близько 12% від загального числа видів лускокрилих. Деякі з наших п'ядаків здатні до масових розмножень і є небезпечними шкідниками лісового і сільського господарства.
П'ЯДАК ЗИМОВИЙ (Operophtera brumata) його гусениці можуть ушкоджувати понад 100 деревних порід. Тому вони шкодять не тільки в лісах і парках, але й у плодових садах. У метеликів різко виражений статевий диморфізм. Самці мають нормально розвинуті крила, що досягають у розмаху 2-2,5 см, жовтувато- або бурувато-сірого кольору з темними, хвилястими поперечними лініями. У самок же крила сильно вкорочені, і вони нездатні літати. У нас цей вид розповсюджений усюди. Частіше шкодить у нечорноземній смузі. Метелики виходять дуже пізно - наприкінці вересня, а на півдні навіть у листопаді. Вони відкладають зимуючі яйця в складки кори біля бруньок, зазвичай на верхівках дерев. Гусениці відроджуються в період набрякання бруньок. Вони вгризаються в бруньки, а потім починають об'їдати листки. Дорослі гусениці ясно-зеленого кольору з зеленою головою і 3 білими лініями по боках тіла; довжина їх близько 2 см. При масовому розмноженні вонисильно ушкоджують яблуні, груші й інші плодові дерева, а в лісах - дуби, ільмові й інші породи. Ушкоджені ділянки мають жалюгідний вигляд: дерева оголені, обплутані павутиною, а гусениці гронами звисають з гілок на павутинках. Наприкінці травня - червні гусениці лялечкуються в ґрунті на глибині до 10 см або в лісовій підстилці біля стовбурів дерев у коконі з ґрунту. Лялечка розвивається біля чотирьох місяців.
П'ЯДАК АГРУСОВИЙ (Abraxas grossularіata) його гусеницю часто можна зустріти в наших садах. Вона біла у великих чорних плямах на спині, з жовтими боками в чорних плямах і крапках. Так само строкато пофарбований і метелик: крила білі в чорних і жовтих плямах (розмах - близько 4 см), чорні плями є і на жовтому черевці. Метелики літають у червні - липні і на нижній стороні листів смородини або аґрусу відкладають яйця, з яких через 12 днів виходять молоді гусениці. Вони харчуються до кінця літа, потім скріплюють шовковинками листок, падають разом з ним на землю і там зимують. Навесні вони знову піднімаються на рослини і закінчують своє харчування. Лялечкуються прямо на листках або стеблах, прикріплюючись до них шовковинками.
Родина СОВКИ (Noctuіdae) Найбільш багата видами родина лускокрилих. Відомо близько 30 000 видів совок, причому цю цифру навряд чи можна вважати остаточною. Родина має у собі метеликів дуже різних розмірів, здебільшого пофарбованих у сірі, бурі або інші темні тони, з добре розвинутим хоботком і довгими, щетинковидними вусиками; у самців вусики іноді гребінчасті. Передні крила довші ніж задні, здебільшого вузькі, на них є своєрідний малюнок, що так і називається "малюнок совок". Основу його складають звивисті поперечні лінії і три плями: кільцева, ниркоподібна і клиноподібна. Перші дві знаходяться ближче до переднього краю, а остання - ближче до внутрішнього краю крил. Задні крила з зачіпкою; найчастіше ясно-сірі, рідше жовті, червоні або сині з чорними перев'язами. У стані спокою крила складаються дахоподібно. Метелики літають ввечері або вночі, рідко вдень. Гусениці середніх або великих розмірів (від 2 до 6 см і більше), голі, 16-ногі; передні дві пари черевних ніг іноді відсутні. Неважко уявити, що в такій великій родині спосіб життя її представників, звичайно, не однаковий. Дійсно, окремі види і групи видів у ряді випадків значно розрізняються по своїй біології. Приклади, що нижче приводяться, дають про це деяке уявлення. Насамперед

 
 

Цікаве

Загрузка...