WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

Дослідження видового складу лускокрилих на території Івано-Франківської області - Реферат

зміни чисельності.
ВАНЕССА ЧОРНО-РУДА
Nymphalis xanthomelas (Esper, 1780)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Німфаліди - Nymphalidae
Таксономічна характеристика. Один з 7 видів палеарктичного роду; один з 4 видів роду у фауні України. Поширення. Майже вся Україна, за винятком сухостепових райони. Ареал охоплює Сх. i Пн. Європу, лiсову зону помiрних широт Азiї, Кавказ та гiрськi райони Серед. Азiї.Місця перебування. Листяні та мішані ліси, особливо вздовж річок, парки, сади, захисні лісосмуги.Чисельність. Незначна (поодинокі особини).Причини зміни чисельності. Порушення місць перебування виду (вирубування і зміна структури лісів, урбанізація тощо).Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ метеликів у червні - липні. Гусениці з`являються (у травні - червні) групами у гніздах на гілках деяких видів верби. Розвиток лялечок триває бл. 12 діб.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Не здійснювалися. Рекомендується зберегти ділянки природних листяних лісів у місцях перебування виду, створити ентомологічні заказники. Доцільно докладніше вивчити особливості біології ванесси чорно-рудоі.
Кропив'янка (Aglais urticae) метелик з родини німфалід (Nymphalidae).Як і багато інших видів німфалід, має яскраве строкате забарвлення. Розмах крил досягає 50 мм. Вид поширений у Європи та помірних широтах Азії. Зимують на стадії імаго у різноманітних схованках (в дуплах та під корою дерев, в щілинах, часто в будинках), причому лише самки, самці ж гинуть восени. Навесні самки відкладають яйця (близько 200).Гусениця кропив'янки (Aglais urticae)Гусениці живляться кропивою - звідси й назва метелика, зрідка хмелем. Живуть у своєрідному гнізді, яке роблять, скріплюючи павутиною декілька листків. Перед залялькуванням розповзаються.В Україні дають одну генерацію на рік (дуже рідко - дві). На всій території свого ареалу вид має велику чисельність.
РАЙДУЖНИЦЯ ВЕЛИКА
Apatura iris (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Німфаліди - Nymphalidae
Таксономічна характеристика. Один з 3 видів роду у фауні України. Поширення. Українськi Карпати, Передкарпаття, Житомирська, Вiнницька та Київська областi. Ареал охоплює лiсову зону Євразiї.Місця перебування. Листяні та мішані ліси, лісові галявини й узлісся, вздовж берегів водойм.Чисельність. У Карпатах і на Поділлі низька (0,1 - 5 особин на 1 га), в ін. регіонах зустрічаються поодинокі особини.Причини зміни чисельності. Руйнування біотопів виду (вирубування природних лісів, зміна породної структури, урбанізація), застосування пестицидів.Особливості біології. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго спостерігається в кін. червня - на поч. серпня. Літають у кронах дерев, у спеку спускаються до землі, скупчуючись у вологих місцях, на купках гною тощо. Живляться соком берези, клена та ін. дерев, гусениці - листям верби й осики. Самка відкладає по 1 - 2 яйця (розвиваються 8 - 14 днів) на нижню поверхню листка або на кору гілки. Зимує гусениця 3-го віку у коконі з павутини та листя на гілці, на лялечку перетворюється у червні. Розвиток лялечки триває 2 - 3 тижні.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Охороняється у Карпатському біосферному заповіднику. Доцільно зберегти деревну та чагарникову рослинність, на якій розвивається райдужниця велика, зокрема вздовж водотоків; обмежити використання пестицидів, створити ентомологічні заказники в місцях перебування виду.
СТРІЧКАРКА ТОПОЛЕВА
Limenitis populi (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Німфаліди - Nymphalidae
Таксономічна характеристика. Один з видів численного роду; один з 2 видів у фауні України. Поширення. Переважно у зонi мiшаних лiсiв (Правобережжя) та Українських Карпатах. Ареал охоплює лiсову зону помiрних широт Євразiї.Місця перебування. Добре прогріті сонцем лісові ділянки (узбіччя доріг, просіки, береги водойм, вирубки з поростю осики тощо).Чисельність. Незначна (поодинокі особини).Причини зміни чисельності. Руйнування або перетворення місць перебування (зміна породної структури лісів та густоти деревного покриву, знищення осики як малоцінної деревної породи); хімічна обробка лісу.Особливості біології. Літ імаго з кін. травня до серед, липня. Вранці метелики трапляються на поверхні грунту, на свіжому гною, кізяках і гнилих плодах, у спеку - на водопої у вогких місцях, після полудня - у кронах дерев. Яйця відкладає (по одному) на поверхню листя осики. Гусениця живиться, крім осики, листям осокору. Зимує гусениця 2-го віку в сигароподібному коконі на гілках, заляльковується навесні Лялечка прикріплена до поверхні листка павутинням.Розмноження у неволі. Не проводилось.Заходи охорони. Охороняється у Карпатському біосферному заповіднику. Доцільно створити ентомологічні заказники. Слід обмежити застосування пестицидів у лісах.
Родина ВОГНІВКИ (Pyralіdіdae) Родина представлена величезною кількістю видів дрібних або середніх метеликів, здебільшого з яскравим і строкатим фарбуванням, із шовковистимблиском. Передні крила або трикутні, або сильно витягнуті з рівнобіжними краями; задні крила широкі. У стані спокою крила складені на зразок плоского трикутника або у виді трубки обгорнуті навколо тіла. При великій видовій розмаїтості вогнівки відрізняються і розмаїтістю зв'язків із зовнішнім середовищем. Їхніх гусениць можна зустріти й у лісах, і на лугах, де вони живуть як на трав'янистих, так і на деревних рослинах, причому одні види віддають перевагу квітам або плодам, інші - листкам, треті - стеблам або кореням. Серед таких рослиноїдних форм зустрічаються небезпечні шкідники. Є види, що харчуються тваринною їжею, нарешті, що найбільш цікаве, у деяких вогнівок спостерігаються цікаві пристосування для існування у водному середовищі.
Родина ПАВИНООЧКИ (Saturnііdae) До родини відносяться одні із найбільших метеликів світу. У них маленька втягнена голова з подвійногребінчастими вусиками, товстий тулуб, покритий пухнастими волосками; на кожному масивному крилі посередині знаходиться велика очкоподібна пляма. При посадці метелик розпластує крила таким чином, що передні не покривають цілком задніх. Самці літають вдень або в присмерку; нюх у них розвинутий настільки гостро, що вони можуть по запаху відшукати самку, що знаходиться за кілометр. Гусениці великі, товсті і м'ясисті, з 16 ногами, з м'ясистими горбками, що часто несуть пучки своєрідних волосків. Поширені переважно в тропіках і субтропіках. Відомо понад 1000 видів цих лускокрилих, з яких тільки близько 20 живе в Україні. Серед тропічних видів зустрічаються настільки великі форми, що в порівнянні з іншими метеликами їх можна назвати гігантами.
САТУРНІЯ МАЛА, павиноочка мала
Eudia pavonia (Linnaeus, 1758)
Ряд Лускокрилі - Lepidoptera
Родина Сатурнії, Павиноочки - Saturniidae
Таксономічна характеристика. Один з 2 видів роду у фауні світу та України. Поширення. Майже по всiй тер. України (спорадично). Ареал охоплює лiсову i лiсостепову зони Євразiї.Місця перебування. Лісові галявини та узлісся, пустища, порослі чагарниками, степові ділянки з заростями терену, шипшини та ін.Чисельність. Незначна (поодинокі особини). На Поділлі і Нижньому Придніпров`ї є локальні популяції зі сталою

 
 

Цікаве

Загрузка...