WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Квітка: будова, суцвіття, запилення, заплідненяя, розповсюдження насіння - Реферат

Квітка: будова, суцвіття, запилення, заплідненяя, розповсюдження насіння - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Квітка: будова, суцвіття, запилення, заплідненяя, розповсюдження насіння
КВІТКА
1. Будова квітки
2. Суцвіття, види суцвіть
3. Запилення, види
4. Запліднення
5. Розповсюдження плодів і насіння.
Цвітіння рослин - одне - найпривабливіших явищ природи, внаслідок якого утворюються плоди й насіння.
Квітка - це видозмінений пагін з укороченим стеблом, листки якого перетворились на його окремі частини. Квітка звичайно сидить на квітконіжці. Вона складається з зелених чашолистків, які або зростаються між собою (щавля, будра, або вільхи (жовтець, грицики) чашечка, захищає віночок, іноді видозмінюється маточку, за допомогою якої розносяться плоди (кульбаба, осот).
Віночок складається з пелюстки, забарвлених і різні кольори. Форма віночка надзвичайно різноманітна, головне призначення його - приваблювати своїм кольором, запахом і нектаром запилювачів.
Органами розмноження є тичинки і маточка. Кожна тичинка має тичинкову нитку і пилок. Пилок складається з двох половинок, сполучених в'язальцем. Пилок у вітрозапильних рослин дрібний і сухий, а в тих, що запилюються комахами великий і леткий. Якщо є не більше 12 тичинок то говорить про рослину вказуючи її кількість, якщо більше 12, то рослина батотичинкова.
Маточка складається з нижньої частини (зав'язі), середньої (стовпчика) і верхньої (приматочки).
Рослину в якої маточкові і тичинкові квітки знаходяться на одному й тому екземплярі, називають однодомною (огірок, гарбуз, дуб, береза). Якщо чоловічі і жіночі квітки знаходяться нарізних рослинах, то їх називають дводольними (коноплі, верба) У безстатевих частини квіток втрачає тичинки і маточки (волошка, соняшник).
Дрібні квітки часто бувають зібрані в суцвіття різної форми: китиця (черемха) щиток (глід), волоть (овес), сережка (береза), колос (пшениця), початок (кукурудза), зонтик (морква, петрушка) головка.
Запилення - це перенесення пилку з тичинок на маточку. Якщо пилок з тичинок переноситься на свою маточку, то відбувається самозапилення (фіалка, горох, соя, ячмінь, овес).
Якщо пилок з тичинок однієїрослини переноситься на маточку іншої то відбувається перехресне запилення.
Більшість рослин запилюються перехресно, за рахунок комах і тільки 10 частина вітром.
Квітки мають ряд пристосувань для запилення комахами: яскраве забарвлення і сильний запах, які повинні приваблювати запилювачів.
Якщо нектар знаходиться не глибоко то рослини запилюються мухами і жуками. Якщо глибоко то бджолами, джмелями.
У рослин, які запилюються вітром (жито, кукурудза) квітки не показані, у них ців. нектар.
У рослин які запилюються вітром квітки часто різностатеві; у рослин які запилюються комахами здебільшого тичинки дозрівають швидше ніж формується маточка.
Запліднення. Пилок потрапивши на приймочку маточки починає проростати. При цьому утв. пилкова трубка вона росте в напрямі до насінного зачатка. Кінець пилкової трубки розривається і звідти виходить 2 чоловічі клітини. Одна з них зливається з жіночою яйцеклітиною, а друга із вторинним ядром зародкового мішка, відбувається подвійне запліднення, запліднена клітина несе в собі спадкові ознаки чоловічої і жіночої рослини. Насінний зачаток перетворюється на насінину, а зав'язь на плід, запліднене вторинне ядро шляхом поділу утворюється запасальну вторинну тканину необхідну для розвитку зародка.
Плоди і насіння. В утвореному зародку виникають сім'ядолі: у однодольних - одна, у дводольних 2. Утворюється також корінець, підсім'ядольне коліно і брунечка. Поживні речовини знаходяться в сім'ядолях.
Процес з дозрівання різних рослин відбувається за різний час у ранньоквітучок (30 2-3 тижні) у багатьох рослин - за 2-3 місяці.
Плоди поділяються на сухі і соковиті: сухі бувають однонасінні (горіх) і багатонасінні(біб). У соковитих плодів виділяють кісточку (слива) ягоду (помідор, виноград, агрус), складні плоди (малина, суниця, ягодоподібні (кавун, огірок, яблука).
Дозрілі плоди і насіння поширюються різними способами. Вітер переносить плоди кульбаби, а плоди інших дерев (клена, ясена) крилатками.

 
 

Цікаве

Загрузка...