WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Найпростіші, саркодові. Загальна характеристика, анатомія тіла, класифікація, живлення, дихання, розмноження. - Реферат

Найпростіші, саркодові. Загальна характеристика, анатомія тіла, класифікація, живлення, дихання, розмноження. - Реферат

за новою класифікацією), 80% яких живе у морях. Деякі пристосувались до життя в прісних водоймах, ґрунті й мохах, на троф'яних болотах і в лісах. До паразитичного способу життя пристосувались приблизно 1,3 % видів цього класу. Тіло саркодових складається з цитоплазми, вкритої однією тонкою мембраною. В дорослому стані саркодові пересуваються завдяки несправжнім ніжкам (псевдоніжкам), або псевдоподіям.
Родина: голі амеби - звичайна амеба, дизентерійна амеба, раковидні амеби.
Амеба звичайна - живе в прісній воді канав, невеликих ставків і боліт. Може жити в акваріумі. Культуру амеби звичайної можна легко розводити в лабораторних умовах. Це найбільша з вільно існуючих амеб, що досягає 50 мкм у діаметрі і видима неозброєним оком.
Під мікроскопом видно, що амеба звичайна утворює псевдоніжки. В момент утворення псевдоніжки в неї прямує цитоплазма, яка на периферичних ділянках ущільнюється і перетворюється на ектоплазму. У цей час у протилежній частині тіла ектоплазма частково перетворюється на ендоплазму. Таким чином,в основі утворення псевдоніжок лежить зворотне явище перетворення ектоплазми на ендоплазму і навпаки.
Пересуваючись, амеба наштовхується на різні дрібні об'єкти: одноклітинні водорості, бактерії, дрібніші найпростіші і т. п. Якщо об'єкт малий, амеба обтікає його з усіх боків і він разом з невеликою кількістю води виявляється всередині цитоплазми. Таким чином в ендоплазмі утворюються травні вакуолі, всередину яких із ендоплазми надходять травні ферменти, і відбувається внутрішньоклітинне травлення. Рідкі продукти травлення всмоктуються в ендоплазму, вакуоля з неперетравленими рештками їжі підходять до поверхні тіла, і вони викидаються назовні (екзоцитоз).
Крім травних вакуолею в тілі амеби міститься і так звана скоротлива, або пульсівна, вакуоля. Це - міхурець водянистої рідини, який збільшується в міру надходження в нього продуктів обміну й води і, досягнувши певного розміру, виштовхує свій вміст назовні. Основна функція скоротливої вакуолі - регуляція осмотичного тиску всередині тіла. В зв'язку з тим що концентрація речовин цитоплазмі амеби вища, ніж у прісній воді, створюється різниця осмотичних тисків всередині і зовні тіла найпростішого. Внаслідок цього прісна вода проникає в організм амеби, але її кількість залишається в фізіологічних межах, оскільки пульсівна вакуоля "відкачує" надлишок води з тіла. Це підтверджується тим, що пульсівні вакуолі є лише у прісноводних найпростіших. У морських вона або відсутня, або скорочується дуже рідко.
Скоротлива вакуоля крім осморегуляційної функції частково виконує і видільну функцію, виводячи разом з водою в навколишнє середовище продукти обміну речовин. Проте основна функція виділення здійснюється безпосередньо через зовнішню мембрану. Певну роль відіграє, імовірно, скоротлива вакуоля і в процесі дихання, оскільки вода, що надходить у клітину осмотичним шляхом, містить кисень, а з вмістом пульсівної вакуолі виводиться вуглекислий газ.
У амеби звичайної є велике ядро, розміщене приблизно в центрі тіла тварини. Воно містить ядерний сік, хроматин і вкрите оболонкою з численними порами. Вільноживучі амеби за несприятливих умов вкриваючись подвійною оболонкою білкової природи, утворюють цисту.
Розмножуються амеби поділом. При цьому спочатку ядро, а потім цитоплазма поділяються надвоє. Нові, дочірні особини починають рухатись, живитись і швидко досягають розмірів материнської амеби.
Живляться мікроорганізмами і дестрином .
Висновки:
1. Отже, найпростіші тварини - це організми на клітинному рівні організації. Мають морфологічну подібність у будові клітин з багатоклітинними організмами, і найпростіші відрізняються від них у функціональному плані.
2. Клітина найпростіших універсальна, тобто якщо клітини багатоклітинної тварини виконують спеціалізовані функції.
3. Найпростіші організми є самостійні організми. Їм властиві обмін речовин, подразливість, рух і розмноження.
4. Основними компонентами клітини є цитоплазма і ядро. Цитоплазма складається з двох шарів: зовнішнього - ектоплазми, і внутрішнього - ендоплазми.
5. До складу цитоплазми входять органічні сполуки (білки, жири,вуглеводи, ліпіди), ферменти, вода й неорганічні речовини.
6. На відміну від соматичних клітин багатоклітинних найпростіші характеризуються наявністю життєвого циклу.
7. Розмноження здійснюється шляхом клітинного поділу.
8. Найпростіші дуже поширені у біосфері. Трапляються навіть у Заполярії, льодах гірських вершин та в товщі пісків пустинь. Переважна більшість найпростіших - жителі гідросфери. Населяють також вологий ґрунт; багато видів веде паразитичний спосіб життя. Вирішальне значення у поширенні їх у біосфері має волога як фактор середовища.
9. Клітина найпростіших являє собою цілісний організм, бо вона виконує всі функції, властиві живому.
10. Розміри найпростіших переважно мікроскопічні (від 2-5 до 50-200 мкм). Проте деякі інфузорії мають розмір 1,5 - 3 мм., а форамініфери - до 10 см.
11. Багато з найпростіших клітин спричинюють тяжкі хвороби людини, домашніх тварин, рослин.
12. Саркодові - характерний клас найпростіших, які пристосувались до життя у прісних водоймах, ґрунті та на мохах.
13. 1/3 частина цього класу пристосувалась до паразитичного способу життя.
14. Представник саркодових - амеба звичайна - живе у прісній воді канав, боліт і невеликих ставків.
Список використаної літератури:
1. Біологія. За редакцією В. О. Мотузяного. Навчальний посібник. - К.: Вища школа, 2001. - 622 с.
2. Ковальчук Г. В. Зоологія з основами екології. - Київ. - Вища школа, 1988. - 294 с.
3. Абрикосов Г. Г. Парамонов А. А. курс зоології: том 1. - М.: Видавництво "Вища школа", 1966. - 550 с.
4. Лукін Е. М. Зоологія. - М.: Вища школа, 1981. - 400 с.
5. Самарський Л. О. Зоологія. - К.: Вища школа. Головне видавництво, 1996. - 456 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...