WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Тропічні рослини (їстівні) (пошукова робота) - Реферат

Тропічні рослини (їстівні) (пошукова робота) - Реферат

кондитерському виробництві.
Змелені ядра горіхів змішують з какао і виготовляють смачний шоколад.
ІІ. Смачні банани
У Державному Нікітському ботанічному саду, який знаходиться на Південному березі Криму неподалік від Ялти, можна побачити екзотичні рослини бананів. Відвідувачі з цікавістю оглядають могутній стовбур у кілька метрів заввишки та віяло велетенських листків на верхівці. Не йметься віри, що це трав'яниста рослина, а не дерево. То росте декоративний банан японський (Musa basjoo Sieb. Et Zucc). Його батьківщина - архіпелаг Рюкю у Південній Японії. Плоди цього виду не їстівні, але його культивують у тропіках та субтропіках як текстильну та декоративну рослину.
До палеотропічного роду банан (Миза) з родини бананових належить понад шість десятків видів, поширених у природному стані в тропічній Африці, Південній і Південно-Східній Азії, на Малайському архіпелазі та почасти в північній частині Австралії.
У наш час культура бананів поширена у всій тропічній зоні земної кулі та в прилеглих найбільш теплих субтропічних районах. Оптимальні умови для росту й розвитку бананів складаються в районах з середньорічною температурою понад 20°С та кількістю опадів від 2000 мм і більше на рік, причому рівномірно розподілених. Там, де опадів менше, застосовують штучне зрошення.
Банани - багаторічні гігантські трави, своєрідні трав'янисті дерева, що можуть досягати 10-15 м заввишки. Від товстого кореневища відходять величезні листки (до 4 м завдовжки та до 0,9 м завширшки). Міцні, могутні піхви листків щільно охоплюють один одного, утворюючи несправжній стовбур, який всередині має циліндричну порожнину. Виходить щось подібне до багатошарової труби. Крізь цю порожнину виходять назовні як молоді листки, так і волоте- або колосоподібні пониклі суцвіття з великою кількістю квіток (до 1000- 1500 штук). Квітки різностатеві: у верхній частині суцвіття - лише тичинкові, а в нижній - маточкові, поміж ними розташовані у невеликій кількості двостатеві неплідні квітки. На кожному несправжньому стовбурі може утворюватись лише одне суцвіття. Після достигання плодів стовбур банана відмирає, але кореневище постійно утворює нові листки на зміну відмерлим, забезпечуючи вегетативне оновлення.
Плід- усім відомий банан - велика, звичайно тригранна ягода, коротка або витягнута в довжину, зігнута, з товстою шкіркою та ніжним м'якушем (у плодових сортів). У культурних сортів плоди переважно партено-карпічні, тобто такі, які утворюються без попереднього запліднення і тому не містять у собі насіння. У зв'язку з цим культурні сорти бананів розмножуються тільки вегетативно. Вони є стерильними триплоїдними клонами, що утворились в результаті мутації.
М'якуш плодів їстівних бананів ледь борошнистий, солодкий, ароматний, поживний і дуже легко засвоюється організмом. У сирому вигляді він містить близько 71-75% води, 1.5-20% цукрів, переважно сахарози, близько 2-7 - крохмалю, 1,3 - протеїну, 0,3-0,6 - жирів, близько 1% пектинових речовин. Калорійність плодів бананів вища, ніж картоплі, винограду, яблук, апельсинів та багатьох інших плодів. Банани містять також у собі провітамін А (каротин), вітаміни С, Е, рибофлавін, тіамін.
Для населення багатьох тропічних країн банани є важливим, повсякденним харчовим продуктом, а подекуди вони повністю заміняють хліб.
Супліддя банана складається з окремих китиць. їх кількість залежно від сорту та умов вирощування становить 6-14. У кожній китиці розвивається приблизно 12-18 плодів. Таким чином, в одному суплідді достигає до 250 і навіть більше плодів. Маса окремого плода становить 70-100 г, а в окремих випадках досягає 200 г. Середня маса цілих суплідь становить 14-32 кг, а найбільші супліддя деяких сортів досягають 60 кг.
Банан японський
Урожайність бананових плантацій часто неоднакова і залежить від грунтово-кліматичних умов вирощування та від сорту. З гектара збирають від 5 до 40 і навіть 60 тонн плодів. У світовому виробництві фруктів і торгівлі ними банани займають одне з перших місць. Світова продукція їх досягає приблизно 25 млн. тонн, причому більшу частину - близько 1.6 млн. тонн - дають країни Латин-ської Америки. Урожай збирають вручну, переважно на початку достигання, зрізуючи супліддя спеціальними ножами. Для транспортування упаковують цілими супліддями.
Найпоширенішими в культурі є банан культурний (Мusа раrаdіsiaса L.) з великою кількістю сортів, банан смачний (Мusа sаріеntum L.) та банан карликовий (Мusa саvndihіi Lamb.). Як плодові ще культивують банан загострений (Мusa асumininata Colla), банан ріжковий (Мusa соrniculata Lout).
Вчені вважають, що батьківщиною культурних солодких бананів є Малайзія. Саме там виникли первинні їх їстівні форми. Після проникнення в Індію утворились гібридні форми, які дали початок сучасним сортам. Вважають також, що банан є однією з перших культурних рослин. Адже ж культивувати його дуже легко. На думку деяких вчених, їх почали культивувати ще в ранню епоху розвитку людства, причому спочатку, мабуть, використовували в їжу не плоди, а кореневище, і лише пізніше люди почали вживати плоди. Мабуть, уже перші переселенці з Азії в Африку принесли з собою кореневища бананів і вони швидко поширились тут. Очевидно також, що в Південну Америку банани потрапили задовго до славнозвісного плавання Колумба. Тут, у Південній та Центральній Америці, вони знайшли другу батьківщину.
ІІІ. "Горіхи" коли
Світову популярність здобули собі тонізуючі напої "кока-кола" та "пепсі-кола" американської компанії "Пепсіко". Чим же цінні ці тонізуючі безалкогольні напої, що вони здобули таку популярність? Звичайно, чималу роль відіграла чудово поставлена реклама. Але основна таємниця успіху полягає в тому, що при їх виробництві використовують натуральний продукт - "горіхи" коли, які містять у собі стимулюючі речовини.
Рід кола (Соlа) з великої тропічної родини стеркулієвих налічує у своєму складі понад півсотні видів, що в природі поширені тільки в тропічній частині Африки. Проте практичне використання як тонізуючі рослини мають лише кілька з них. Взагалі екваторіальні ліси тропічної Африки дуже багаті на різних представників флори, які з того чи іншого боку корисні для людини. Місцеві племена негрів здавна чудово знають такі рослини і широко їх використовують. Зокрема, вони здавна використовували "горіхи" коли блискучої, або справжньої (Соla nitida (Vent.) Schott et Endl .- Cola vera K. Schum ))для жування як прекрасний засіб, що стимулююче впливає на діяльність серця та центральної нервової системи. Разом з тим вживання коли значно підвищує працездатність, витривалість та стійкість організму, притупляє відчуття голоду, спраги. Європейців завжди ди-вувала витривалість негрів-носіїв під часдалеких експедиційних походів, які вони організовували в минулому та на початку нинішнього століття для дослідження чорного континенту. Вони не здогадувались, що причиною
Кола блискуча
цього є жуйка з "горіхів" коли, яка містить стимулюючі речовини.
Кола блискуча-це гарне вічнозелене дерево з прямим стовбуром заввишки 10-20 м. Листки великі, черешкові, цілокраї, овальні або широколанцетні. Квітки різностатеві, невеликі, п'яти-, шестипелюсткові, жовтуваті за забарвленням. Пелюстки з гарними червоними жилками. Після

 
 

Цікаве

Загрузка...