WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Тропічні рослини (їстівні) (пошукова робота) - Реферат

Тропічні рослини (їстівні) (пошукова робота) - Реферат


Пошукова робота
Тропічні рослини (їстівні)
План
І. Дивовижні плоди акажу 2
ІІ. Смачні банани 5
ІІІ. "Горіхи" коли 8
ІV. Чудодійні плоди 11
V. Найважливіші та найбільші горіхи в світі 12
VI. Хлібини на дереві 16
VII. "Мавп'ячий хліб" 19
VIII. Прославлений дуріан 22
IX. "Дині на дереві" 24
X. Авокадо 27
XI. Кофейне дерево 30
XII. Звідки походить шоколад 36
XIII. Цукеркове дерево 42
XIV. "Наркотичний кактус" 43
XV. Маніюк 45
XVI. Найбільша у світі квітка 48
Людину оточує справжній зелений океан різноманітних рослин, який є важливою, невід'ємною складовою частиною біосфери Землі. Він відіграє незамінну роль у житті як людини, так і всієї природи. Без перебільшення можна сказати, що без зелених рослин життя на нашій планеті в такій формі, в якій воно існує, було б неможливе. Саме зелені рослини постачають життєдайний кисень, годують все живе, будучи джерелом органічної речовини. Разом з тим вони є важливою складовою частиною екологічного середовища, без якого неможливе нормальне, повноцінне життя всього живого, в тому числі і людства.
Мільярди рослин утворюють смарагдово-зелені килими лук, левад, трав'янистих схилів, гущавину кучерявих лісів, заквітчані мальовничі галявини, узлісся, плетиво трав болотяного руна, неозорі лани польових культур, сади, городи, парки, сквери, квітники, придорожні насадження, пасовища тощо. Але якщо особин рослин на Землі чи навіть в окремому її районі маємо незліченну кількість, то їх видів є певне обмежене число. Адже один вид може бути представлений сотнями тисяч і навіть мільйонів екземплярів. Проте бувають і такі види, які налічують лише кілька сотень екземплярів або й ще менше.
Цікавий і неповторний світ тропічних рослин. Щиро дивують і викликають захоплення своїм різноманіттям представники флори - цікаві, рідкісні, незвичайні види рослин.
І. Дивовижні плоди акажу
Загальновідомо, що яблука достигають на яблунях, а смачні поживні горіхи - на інших деревах чи кущах. Та є на світі дуже дивне дерево, на якому яблука й горіхи ростуть разом, причому нерозривно зв'язані між собою. Якщо доводиться про таке розповідати, то далеко не всі хочуть вірити в таку чудасію. Але це правда і нічого тут не вдієш. Йдеться про анакардій західний (Аnacardium оссіdentalе L.), або, як Його ще називають, кеш'ю, чи акажу. Належить анакардій до родини сумахових. Батьківщина його Бразилія, причому в природному стані це ендемік цього краю. В наші часи акажу поширене в культурі у тропічних країнах як Нового, так і Старого Світу. Цікаво зазначити, що дерево акажу в багатьох країнах здичавіло і увійшло до складу дикорослих лісів, наприклад, часто зустрічається в Південній Індії. Загалом це невеликі, лише 7-20 м заввишки тропічні вічнозелені дерева. Листя цілісне яйцеподібне, дещо шкірясте.
Анакардій західний
Запашні зеленкувато - або жовтувато-білі невеликі двостатеві п'ятичленні квітки анакардію західного зібрані в суцвіття на кінцях пагонів. Цвітіння дуже розтяг-нуте, тому на дереві одночасно бувають достигаючі плоди і квітки. Це властиво багатьом тропічним деревам.
Загалом існують певні стислі строки масового цвітіння та плодоношення. Так, скажімо, в Бразилії акажу масово цвіте в липні - серпні, а плоди достигають у листопаді - лютому. В свою чергу на півдні Індії масово цвіт" в грудні - січні, а плоди достигають у березні - квітні.
Плоди цього дерева своєю оригінальністю викликають подив навіть у бувалих людей, яким доводилося бачити чимало цікавого на світі. Після запилення і за-пліднення із зав'язі розвивається справжній плід-бобовидно зігнутий горіх. Він досягає 2,5-3 см довжини. Разом з достиганням горіха розростається ще й плодоніжка. Вона поступово перетворюється в утвір, який формою та величиною схожий на грушу. Всередині розрослої плодоніжки міститься світло-жовтий соковитий кисло-солодкий смачний м'якуш, багатий на мінеральні солі, цукри, органічні кислоти, різні вітаміни. Ці несправжні плоди - розрослі плодоніжки - називають яблуками кеш'ю, або акажу. За розмірами вони варіюють від 5 до 10 см завдовжки, вкриті тонкою, ламкою шкірочкою. Яблука анакардію настільки ніжні, що зовсім непридатні до навіть нетривалого зберігання, Тому їх вживають в їжу лише свіжими або відразу ж переробляють на джеми, соки та освіжаючі напої чи виготовляють спеціальне, вельми смачне анакардійове вино. Отож, коли увесь комплексний плід достигає, він набуває вигляду яскраво-жовтої, рожевої або червоної груші, на вершині якої сидить бобовидно зігнутий, зовні сірий чи рудий горіх. Цікаво зазначити, що шкаралупа горіха пронизана численними порожнинами - вмістищами, в яких знаходиться своєрідний анакардійовий бальзам - смолиста олія. Вона настільки їдка, що викликає на шкірі та губах і на язику пухирі, довго незаживаючі виразки. Ці отруйні речовини, на щастя, руй-нуються при сильному нагріванні. Тому перед вживанням горіхи неодмінно добре просмажують на великих, відкритих пласких жаровнях. Люди, які перемішують горіхи лопатами з дуже довгими держаками, обов'язково стоять при цьому з навітряного боку, аби пара їдкої олії не потрапила їм на тіло.
Смолисту речовину - бальзам із шкаралупи горіхів анакардію називають кардойолем. В останні роки його все ширше використовують у техніці та промисловості. Насамперед, з нього виготовляють особливо стійкі лаки, що своїми цінними властивостями схожі на славнозвісний японський лак. Крім того, використовують при виробництві ізоляційного матеріалу для підводного кабелю, а також пластмас, стійких проти лугів та кислот, фарб для лінолеуму тощо. Анакардійова кислота, яка входить до складу цього бальзаму, є чудовим антисептиком і захищає тканини від гниття. Кардойоль використовують ще для лікування дуже небезпечної хвороби - прокази.
Вилущені ядра горіхів білі, маслянисті, смачні, як усі горіхи взагалі, дуже поживні. За смаком вони приблизно такі, як мигдаль чи фісташки. Містять у собі близько 28% білків, 50-60% жирів, різніцукри, крохмаль, вітаміни, солі та інші поживні речовини. Нічого дивного, що з них одержують чудову, високоякісну харчову олію. Ядро горіхів споживають свіжим, смаженим, додають до м'ясних страв, варять юшку, печуть коржі, готують пудинги, але особливо широко використовують у

 
 

Цікаве

Загрузка...