WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Адаптивна система контролю забур’яненості ріллі - Реферат

Адаптивна система контролю забур’яненості ріллі - Реферат

культур, які затінюють ці бур'яни і мають раніші строки збирання від достигання насіння бур'янів. Такі посіви пригнічують вказані бур'яни й запобігають репродукції їхньогонасіння. Для цього на дуже забур'янених полях у літньо-осінній період висівають озимий ріпак або інші озимі культури на корм (жито). Після збирання ріпаку весною на цьому полі вирощують ще другий урожай поукісно: віко-вівсяну мішанку чи редьку олійну на зелений корм або сіно. Така послідовність вирощування зумовлює зменшення кількості пирію повзучого, осоту рожевого та інших злісних видів бур'янів упродовж зазначеного часу на 80-100%.
Організаційні заходи. Вони передбачають відповідне очищення технологічних матеріальних засобів, які використовують у землеробстві, від зачатків бур'янів та організаційну підготовку до обґрунтованого застосування інших протибур'янових заходів.
Такими технологічними матеріалами в землеробстві, які можуть бути джерелом занесення на поля зачатків бур'янів, є насінний матеріал, корми, органічні добрива. Очищають насінний матеріал від насіння бур'янів на спеціальних зерноочисних машинах із використанням різниці в фізичних властивостях культурних рослин і бур'янів: парусності, розмірів, питомої ваги, форми та особливості поверхні. Найбільше уваги приділяють виділенню з насінного матеріалу важковідокремлюваного насіння деяких видів бур'янів, наприклад редьки дикої з ячменю, повитиці з люцерни і конюшини, мишію та плоскухи з проса тощо. Відокремлене при очищенні насіння знищують, а зернові відходи згодовують тваринам у розмеленому і запареному вигляді.
Правильна підготовка органічних добрив із метою очищення їх від життєздатного насіння бур'янів передбачає зберігання в гноєсховищах або польових буртах протягом 3-4 місяців у разі підстилкового гною чи компосту й 5-6 місяців для рідкого і напіврідкого гною. Більшість насіння бур'янів при температурі +40-50 ?С, яка створюється у процесі такої підготовки органічних добрив, втрачає життєздатність.
Джерелом надходження зачатків бур'янів на поля є також полезахисні лісосмуги, обочини польових доріг, яри, луки і пасовища. Для запобігання насінній репродукції бур'янів, які ростуть на цих територіях, їх потрібно систематично підкошувати до цвітіння. Можливе також висівання на зазначених землях суміші бобових і злакових багаторічних трав, які знижують їх забур'яненість.
Поширенню насіння бур'янів на полях із поливною водою при зрошенні можна запобігти скошуванням бур'янової рослинності на берегах зрошувальних каналів або знищенням її за допомогою гербіцидів. При потраплянні насіння бур'янів у поливну воду його на 75-99 % видаляють за допомогою спеціальних пристроїв - фільтрів у вигляді сітчастих щитів і відстійників, які розміщують перед розподільними каналами.
Запобігати поширенню насіння бур'янів на полях можна також дотриманням певних нормативів відповідних елементів адаптивних технологій у землеробстві. Наприклад, оптимальні строки сівби сільськогосподарських культур з рівномірним загортанням насіння забезпечують дружну появу сходів і сприятливі умови росту та розвитку рослин. У результаті цього культурні рослини випереджають бур'яни в рості й пригнічують їх. В інших випадках строки сівби доцільно перенести з тим, щоб дати можливість з'явитися сходам бур'янів, які знищують передпосівною культивацією. Важливий і вибір способу сівби культури. При суцільній сівбі бур'яни пригнічуються культурними рослинами більшою мірою, ніж на широкорядних посівах, які потребують додаткових міжрядних культивацій для знищення бур'янів. Необхідно також на забур'янених полях збільшувати норму висіву сільськогосподарської культури на 10-15% для підвищення конкурентної спроможності культурних рослин. Запобіжним протибур'яновим заходом є також своєчасне збирання врожаю культурних рослин, яке запобігає осипанню стиглого насіння бур'янів у ґрунт, що спостерігається при запізненні з жнивами. При збиранні врожаю зернових культур протибур'янову роль відіграє роздільний спосіб. За цим способом раннє скошування рослин у валки запобігає достиганню насіння бур'янів, а після їх обмолоту недостигле насіння потрапляє в зерно і видаляється при очищенні. На забур'янених полях косити зернові треба на низькому зрізі (10-12 см), щоб уникнути можливості насінної репродукції залишених у стерні бур'янів.
До запобіжних відносять також і карантинні заходи, спрямовані на недопущення завезення та поширення небезпечних видів бур'янів із-за кордону (зовнішній карантин) і в межах країни з одного регіону в інший (внутрішній карантин). До бур'янів зовнішнього карантину за переліком ДСТУ 2240-93 належать такі види: паслін каролінський (Solanum еlaegnifolium Cav.), усі види стриги (Striga sp. Sp.), емекс південний (Emex australis Stern), емекс колючий (E. spinosa L.), паслін лохолистий (S. elaeagnifolium L.), паслін триквітковий (S. triflorum Nutt), колючоплідник шорстколистий (Acanthospermum hispidum.D.C.), кротон головчастий (Croton capitatus Michx), есхіномена віргінська (Aeschinomene virginica BS.P), касія тора ( Cassia tora L.), касія західна (Cassia occidentalis L.), Діодея валькувата (Diodea teres Walt), фізаліс кутастий (Rpysalis augulata L.), полин дворічний (Artemisia biennis L.), соняшник багаторічний (Helianthus sp. sp.), паспалум (Paspalum sp. sp.), ценхрус (Cenchrus sp.sp.).
Об'єктами внутрішнього карантину визнані види бур'янів: амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiafdia L.), амброзія трироздільна (Ambrosia tritida), іпомея плющоподібна (Ipomea hederacea L.), паслін колючий (Solanum rostratum Dunal), степовий гірчак звичайний (Acroptilon repens (L.)D.C.), амброзія багаторічна (Ambrosia psilostachia D.C.), повитиця рівнинна (Cuscuta campestris L.). Списки карантинних бур'янів непостійні й періодично переглядаються у зв'язку зі змінами їхньої участі та поширення на території країни.
При виявленні карантинних видів бур'янів на полях їх знищують до цвітіння. Насінний матеріал, засмічений карантинними видами, використовувати для сівби забороняється. Зернові відходи, в яких є насіння карантинних бур'янів, перед згодовуванням треба ретельно розмелювати і запарювати для позбавлення його життєздатності. Полова, солома, сіно з наявністю насіння карантинних видів бур'янів також підлягають запарюванню, а непридатні до використання післяжнивні рештки спалюють. Після роботи машин і знарядь на полях, забур'янених карантинними видами бур'янів, їх необхідно ретельно очищати, а сміття спалювати. Після знищення карантинних бур'янів за полем протягом 2-3 років систематично наглядають, щоб переконатися, що бур'яни повністю знищено.
Прогнозування фактичної забур'яненості посівів. Залежно від технології вирощування культур очікувану кількість сходів бур'янів у посівах протягом їхньої вегетації можна визначати двома способами: на основі даних про потенційну забур'яненість полів і про фактичну

 
 

Цікаве

Загрузка...