WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Садівництво (науковий реферат) - Реферат

Садівництво (науковий реферат) - Реферат

верхніх ярусів або поодинокі гілки розміщують так, щоб вони в горизонтальній проекції займали проміжки між гілками першого ярусу та їх довжина була меншою, ніж у скелетних гілок першого ярусу, а кути спрямування гілок від стовбура становили не менше 60-70о.
Скелетні гілки над першим ярусом спрямовують у напрямі міжрядь. Після завершення формування крони, центральний провідник зрізують над верхньою скелетною гілкою або на 30-40 см вище від неї над однією з бічних 2-3-річних гілок, розміщеною під кутом до вертикалі 60-75о.
Біологічна характеристика основних плодових та ягідних культур
В Україні найбільшого поширення серед всіх плодових набула яблуня, яка займає більше 70% площі садів.
Яблуня добре пристосована до різних умов вирощування, має велику кількість видів та сортів, що дозволяє вирощувати її в найрізноманітніших умовах, характеризується довговічністю, високою продуктивністю (100-300 кг плодів з дерева), цінними цілющими та дієтичними якостями плодів.
Яблуня належить до ботанічного роду Malus Mill., родини розові Rosaceae, порядку розоцвіті Rosales. Яблуня входить до групи зерняткових порід і має 59 видів та до 20 тис сортів.
Більшість культурних сортів належить до виду яблуня домашня (Malus domestica Borkh.), що є збірним видом, який отримали від схрещування різних дикорослих видів. Найбільш вірогідними родоначальниками культурних сортів яблуні були такі дикі її види, як лісова, низька, Недзвецького, ягідна, східна, Сіверса, Палласа, туркменська та ін. Всі вони мають практичне значення в сучасному плодівництві, але в Україні зустрічаються в основному лісова та низька (парадизка, дусен).
Яблуня домашня відзначається високою зимостійкістю. За нормальних літніх умов і поступового похолодання дерева літніх і осінніх сортів витримують морози до мінус 35-40 оС, зимові ж сорти - до мінус 30-35 оС. Причому, морозостійкість дерев на насінних підщепах вища, ніж на клонових.
Яблуня - світлолюбива рослина, затінених місць не витримує. Добре росте на всіх типах ґрунтів, крім ґрунтів з близьким заляганням підґрунтових вод, глибоких пісків, кам'янистих ґрунтів тощо. Стійка допосухи, що дає можливість культивувати її в південних сухих районах.
Яблуня - довговічна порода. Середній вік дерев 50-60 років, а інколи 100 і більше. Тривалість використання яблуні на насінних підщепах - 30-40 років, на слаборослих - близько 20-25 років. Яблуня домашня на сильнорослих насіннєвих та клонових підщепах росте у вигляді дерева висотою до 12-14 м, їх коренева система, залежно від властивостей ґрунту, заглиблюється на 1,5-2 м. Дерева яблуні на середньорослих клонових підщепах ростуть висотою до 4-5 м, коренева система заглиблюється на 1-1,5 м. Дорослі дерева на карликових клонових підщепах сягають у висоту 2-3 м, корені проникають на глибину до 1 м.
За строками достигання плодів сорти яблуні поділяють на літні, осінні й зимові.
У Лісостепу України поширеними є такі районовані сорти: літні: Боровинка, Мелба, Мліївське літнє, Папіровка; осінні: Антонівка звичайна, Мекінтош, Слава переможцям; зимові: Айдоред, Джонатан, Кальвіль сніговий, Ренет Симиренка та ін.
У садах України вишня займає за площею друге місце після яблуні та перше серед кісточкових. Рід вишні (Cerasus L.), до складу якого входить 150 видів, належить до родини розові (Rosaceae). У нас поширені вишня звичайна (Cerasus vulgaris Mill.), вишня степова, або кущова, (Cerasus fruticosa Woron.) і вишня антипка, або вишня магалебська, (Cerasus mahaleb Mill.). Головне значення в плодівництві України належить вишні звичайній. Крім того, культивуються також деякі інтродуковані види вишні, наприклад повстиста, японська.
Вишня звичайна і степова - родоначальники більшості культурних сортів, їх вихідні форми. Створенням нових сортів вишень і дослідженням їх біології займались І.В. Мічурін (27 нових сортів), Л.П. Симиренко (колекція із 220 сортів вишень і черешень), В.І. Ткаченко, Д.М. Кошкарьов.
Рослини вишні за формою надземної частини поділяються на деревовидні і кущові. Дерева мають висоту 4-6 м, плодоносять на довгих однорічних приростах і на букетних гілочках. До деревоподібних вишень відносять більшість західноєвропейських сортів гібридного походження.
Період промислового використання насаджень вишні в середньому триває 18-20 років, а за високого рівня агротехніки - й до 30 років. Дерева вишні зимо- та посухостійкі, внаслідок чого вона зустрічається на всій території країни. Період цвітіння у вишні настає в кінці квітня, одночасно або до розпускання вегетативних бруньок. У період плодоношення дерева вступають на 3-4-й рік після садіння в сад, а іноді навіть на 2-й. Плодоношення щорічне. Урожайні сорти вишні дають в середньому 40-50 кг плодів з дерева, а окремі сорти - до 80 кг.
Урожайність вишні великою мірою залежить від ступеня самоплідності сортів. Якщо за нормального цвітіння утворюється більше 10% зав'язі, то сорт вважається самоплідним. Частково самоплідні потребують дозапилення. Це значить, що поряд повинно рости 2-3 інші сорти. Вишня добре запилюється черешнею.
Вишня - світлолюбива культура, особливо вона вимоглива до світла в період цвітіння.
За забарвленням плодів і їх соку та смаком всі сорти вишні поділяють на гріоти, або морелі, - плоди темно-червоні, майже чорні, кисло-солодкого смаку, із забарвленим соком; аморелі - плоди світло забарвлені, сік безбарвний, солодший, ніж у морелів; дюки, або шпанки, - вишнево-черешневі гібриди, плоди їх смачні, солодкі, з рожевим або червоним соком. Для визначення сортів враховується також розмір та форма плодоніжки, наявність підшкірних точок, форма та здатність відокремлюватись від м'якоті кісточки, строк достигання плодів.
Районовані і перспективні сорти вишні для України: Гріот Остгеймський, Гріот український, Лотівка, Мелітопольська десертна, Метеор, Орколія (Орловчанка), Пам'яті Вавілова, Подбєльська, Самсонівка, Чорнокорка, Шпанка рання та ін.
Суниці - одна з найбільш поширених в Україні ягідних культур. Суниці садові (Fragaria ananassa Duch.) належать до родини Rosaceae, виведені штучно від двох американських видів.
Близькою до суниці є полуниця, яка має опушене листя, сильно ароматизовані плоди та часто зустрічається в лісах.
Суниця - це багаторічна трав'яниста низькоросла рослина, яка утворює короткі і розгалужені кореневища та мичкуваті корені. Найвищі урожаї дає протягом трьох перших років вирощування. Плід -

 
 

Цікаве

Загрузка...