WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослинництво (науковий реферат) - Реферат

Рослинництво (науковий реферат) - Реферат

коренеплоди в кінці вересня - жовтні, так як у серпні та вересні у Лісостепу України відбувається найбільше накопичення цукру (до 0,1% за добу).
Збирання розпочинають із зрізування гички гичкозбиральною машиною БМ-6А. Коренеплоди викопують коренезбиральними комбайнами КС-6 або РКС-1.
Під час збирання цукрових буряків використовують два способи - потоковий та потоково-перевалочний.
Потоковий спосіб передбачає пряме відвантаження на транспорт зібраних коренеплодів. А за потоково-перевалочного - частину зібраних коренеплодів деякий час зберігають на полі і відвозять на приймальні пункти або цукрові заводи пізніше.
Народногосподарське значення і біологія картоплі
На території України з бульпоплідних рослин культивується картопля та соняшник бульбистий (топінамбур).
Картопля - одна з найважливіших сільськогосподарських культур, що має важливе продовольче, кормове та технічне значення.
Продовольче використання картоплі пов'язане з високим вмістом в її бульбах крохмалю (до 25%), а також до 2% білків, наявністю вітамінів A, C, B1, B2 тощо. За вмістом деяких вітамінів картопля перевищує ряд овочевих культур.
З одиниці площі картопля дає значно більше поживних речовин, ніж овочеві, та перевищує їх за калорійністю.
У тваринництві картоплю згодовують великій рогатій худобі, свиням та ін. Картопля є важливою складовою частиною раціонів відгодівлі тварин.
Під час використання картоплі, як продукту харчування і корму для тварин, не слід забувати, що в шкірці бульб є отруйний алкалоїд - соланін. Його кількість збільшується коли бульби зеленіють або проростають. Соланін легко руйнується під час термічної обробки бульб.
Картопля має значення і як технічна культура. Вона використовується на виробництво крохмалю, декстрину, патоки, глюкози, спирту.
Батьківщиною картоплі є Південна і Центральна Америка, на території якої ще 14 тис. років тому почали її культивувати. Виділяють первинний Перуано-Болівійський та вторинні Чілійський і Мексиканський центри походження. У цій частині світу відомо більше 170 видів картоплі і лише 17 з них є культурними. Найбільшого ж поширення на Земній кулі набули два види - андійський (Solanum andiqenum) і європейський, або чілійський, (Solanum tuberosum). До останнього виду картоплі належать всі вітчизняні сорти.
У Європу картопля потрапила в середині 16 ст. Поширення картоплі в господарствах України та Росії пов'язане з іменем Петра I.
Світові площі цієї культури складають близько 23 млн. га. В Україні основні посіви сконцентровані в Лісостеповій та Поліській зонах. Середня врожайність бульб становить 150-200 ц/га. На Тернопіллі щорічно висаджується 50-70 тис. га картоплі.
Ботанічна характеристика. Картопля (Solanum tuberosum L.) багаторічна рослина родини пасльонових (Solanaceae). В умовах помірного клімату вирощується як однорічна культура.
Коренева система може бути мичкуватою або стрижневою. Під час розмноження картоплі бульбами формується мичкувата коренева система, а насінням - стрижнева. Корені проникають у ґрунт на глибину 1,5 м.
Стебло прямостояче висотою від 0,5 до 1,5 м, галузиться, ребристе. Картопля утворює кущ з 4-8 стебел. З видозмінених підземних пагонів (столонів) утворюються бульби.
Поверхня бульби вкрита вторинною покривною тканиною - корком, на поверхні якого багато невеликих отворів, так званих сочевичок, і вічок. Кожне вічко має три-чотири і більше бруньок.
У бульбі розрізняють верхівку, яка є кінцем, що росте, протилежну частину - пуповинний, або столонний кінець. Розрізняють також верхній більш опуклий і нижній плоскіший боки бульби.
Форма бульб буває різною - видовженою, овальною, округлою та ін. Забарвлення - біле, жовте, рожеве, червоне, синє. М'якуш - білий, жовтий, червоний, синій.
Форма бульби та її забарвлення, поряд з іншими характеристиками, є сортовими ознаками культури.
На використанні бульб та їх частин, як садивного матеріалу, ґрунтується вегетативне розмноження картоплі.
Листки картоплі черешкові переривчасто-пірчасто-розсічені. В їх будові виділяють долі, дольки і долечки. Особливості будови листка є характерною ознакою кожного сорту картоплі.
Квітки картоплі п'ятірного типу самозапильні, зібрані в суцвіття завиток. Забарвлення пелюсток різне - від білого до фіолетового та рожевого.
Плід - м'ясиста багатонасінна ягода.
Насіння дрібне, плескате. Маса 1000 насінин близько 0,5 г.
Основними фазами росту картоплі є: сходи, бутонізація, цвітіння, бульбоутворення і відмирання картоплиння.
Фаза сходів наступає під час появи на поверхні ґрунту проростків. Залежно від сорту і умов росту фаза сходів наступає через 15-22 дні після садіння.
Через деякий час на верхівках стебелкартоплі утворюються суцвіття, які мають бутони. Це і є фаза бутонізації рослин.
Після розкривання бутонів настає фаза цвітіння.
Фазу бульбоутворення відмічають тоді, коли на підземних пагонах - столонах - починають утворюватись потовщення, які перетворюються в бульби.
Ріст картоплі закінчується у фазу в'янення і відмирання картоплиння. Пізні сорти зберігають зелене листя аж до приморозків.
Настання фаз росту залежить від погодніх умов, а також тривалості вегетаційного періоду сорту картоплі.
Біологічні особливості. Для нормального росту і розвитку картопля потребує помірного і вологого клімату.
Бульби проростають за температури 5-7°С. Сходи гинуть під час заморозків мінус 1-2°С. Оптимальна температура для росту 18-20°С.
Картопля - світлолюбива рослина. В умовах довгого світлового дня інтенсивно росте надземна частина, а за короткого - переважає бульбоутворення.
Картопля - вологолюбива культура. Особливо висока чутливість до нестачі вологи спостерігається в період бульбоутворення. Оптимальна вологість ґрунту для картоплі становить 70-80% польової вологоємності.
Найпридатнішими для вирощування картоплі є вологі легкі супіщані або суглинисті ґрунти. Добрі урожаї картопля дає на осушених торфових ґрунтах і чорноземах, які мають pH 5-6.
Бульбоутворення у картоплі має свої особливості. Так, в умовах довгого світлового дня, за тривалої температури довкілля вище 29°С, а також слабкому освітленні і високих дозах азотних мінеральних добрив бульбоутворення затримується. Висока температура є причиною не тільки припинення утворення бульб, але і прискорення дозрівання вічок на наявних бульбах , які проростають навіть до збирання урожаю або стають нежиттєздатними. Саме ці процеси, поряд з хворобами та низьким рівнем агротехніки, є причиною "виродження" картоплі, яке особливо часто проявляється в південних районах України.
Бульбоутворення в картоплі прискорюється в умовах короткого світлового дня за високої інтенсивності освітлення, зниженні температури та на помірному фоні мінерального живлення.
Провідною установою в Україні, яка займається проблемами виведення сортів картоплі і їх вирощування є Інститут картоплярства УААН зі своїми філіалами - Поліською і Чернігівською дослідними станціями.
Сорти картоплі за напрямком використання ділять на чотири основні групи - столові, технічні, кормові та універсальні. За тривалістю ж вегетаційного періоду -

 
 

Цікаве

Загрузка...