WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Землеробство (науковий реферат) - Реферат

Землеробство (науковий реферат) - Реферат

насіння, яке за таких умов розміщується на ущільнений, добре забезпечений вологою шар ґрунту і закривається пухким верхнім, який запобігає швидкому випаровуванню вологи, краще аерується і прогрівається.
Одночасно з культивацією або після неї, для додаткового розпушування і вирівнювання ріллі, проводять боронування, шлейфування, а для ущільнення і вирівнювання - коткування. Останній прийом проводять для посилення надходження води з глибинних горизонтів до проростаючого насіння і є обов'язковим під льон, буряк, люпин та ін.
Ущільнені, добре зволожені ґрунти розпушують культиваторами з розпушувальними лапами, лемішними лущильниками без полиць, культиваторами-плоскорізами. На легких ґрунтах у посушливих умовах головним під час підготовки ґрунту є збереження накопиченої вологи, яке можна досягти шляхом мінімального обробітку, використовуючи бурякові культиватори, комбіновані агрегати, голчасті борони в агрегаті з зубовими боронами і котками.
Зважаючи на високі ціни енергоносіїв, слід дотримуватись декількох положень і правил під час виконання передпосівної підготовки ґрунтів під ярі культури: 1) ранньовесняний обробіток (закриття вологи) далеко не завжди є обов'язковим прийомом, можна відразу проводити культивацію широкозахватними комбінованими культиваторами; 2) ранньовесняна культивація на глибину 10-12 см, яка звичайно рекомендується під пізні ярі культури, виправдовує себе лише в окремі роки з холодною та надмірно вологою весною; 3) осіннє вирівнювання гребенів і борозен значно полегшує та спрощує весняний передпосівний обробіток; 4) важкі культиватори використовують лише тоді, коли неможливо підготувати посівний шар ґрунту в 3-5 см за допомогою різного типу борін; 5) під час вирощування пізніх культур, коли проводять кількаразове знищення бур'янів, обов'язковим є коткування.
Система обробітку ґрунту під озимі культури проводиться в літньо-осінній період з додержанням кількох загальних правил: 1) не затримуватися зі збиранням попередньої культури; 2) між збиранням попередника і наступним неглибоким обробітком має бути мінімальний проміжок часу, краще проводити відразу; 3) доведення поля до посівного стану повинно здійснюватись в єдиному технологічному циклі з основним обробітком ґрунту; 4) незалежно від прийомів основного обробітку ґрунту до сівби здійснюється мінімальна кількість операцій на мінімальну глибину, оскільки зайве розпушування може викликати пересушування посівного шару; 5) передпосівне коткування має бути неодмінним елементом технології передпосівної підготовки ґрунту, особливо під час запізнення з обробітком та в умовах посушливої погоди.
Система обробітку ґрунту під озимі культури включає неглибокі поверхневі обробітки до і після оранки та саму оранку.
Неглибокий обробіток виконують, як правило, дисковими знаряддями на глибину 8-12 см після парозаймальних і зернових стерньових попередників та трав. Дискування поля є підготовчим етапом до якісної оранки.
Оранка проводиться одразу після дискування плугами з передплужниками не пізніш, як за 2-4 тижні до посіву озимини з обов'язковим одночасним коткуванням і боронуванням.
Після багаторічних трав у зоні достатнього зволоження глибина оранки сягає 25-27 см, хоча останні дослідження показали можливість неглибокого заорювання пласта багаторічних трав на глибину 14-16 см. У більшості випадків після різних попередників глибина основного обробітку становить 20-22 см.
У посушливих районах після багаторічних трав найефективнішим є безполицевий обробіток у поєднанні з голчастими боронами і котками. Після культур, які пізно звільняють площу (горох, кукурудза, картопля), оранку можна замінити обробітком важкими широкозахватними культиваторами, плоскорізами-щілювачами, важкими дисковими боронами. Останні особливо ефективні для обробітку після кукурудзи на силос, щілювання площі значно покращує водний режим полів з озимими.
Після оранки проводять догляд за ґрунтом з метою знищення сходів бур'янів. Використовувати для цього культиватори доцільно лише за умови засміченості полів однорічними бур'янами. В інших випадках доцільно обмежитись лише боронуванням.
Перед посівом озимини проводять культивацію, особливо заслуговує на увагу культивація в агрегаті з голчастими боронами і котками та використання комбінованого агрегату РВК.
Поняття про сортову та посівну якість насіння
Величина урожаю сільськогосподарських культур у значній мірі залежить від якості посівного матеріалу.
Показники, що характеризують якість насіння, яке використовується для посіву, поділяють на дві групи: сортові ознаки та посівні показники.
Сортові ознаки характеризують сортову чистоту насіння.
Сортом називають групу рослин, єдиних за походженням, з характерними біологічними та господарськими ознаками, що успадковуються, і пристосованих до вирощування в певних умовах.
Насіння, що відзначається найбільш вираженими ознаками даного сорту, називається елітним.
Елітне насіння дає врожай першої репродукції, першої репродукції - врожай другої репродукції і т. д.
Для посіву пшениці і ячменю у нас рекомендується використовувати посівний матеріал не нижче третьої-четвертої репродукцій. Використання для сівби насіння нижчої якості помітно знижує врожайність культури, тому час від часу потрібно оновлювати насінний матеріал, тобто проводити сортопоновлення.
Важливим показником сортової якості насіння є сортова чистота, під якою розуміють відсотковий вміст у посівному матеріалі насіння зі всіма ознаками, притаманними даному сорту.
Сортову чистоту визначають безпосередньо на посівах під час апробації. Проходять діагоналями поля і відбирають у будь-якому порядку рослини на сніп, який перебирається з підрахунком рослин основного сорту і рослин інших сортів. За співвідношенням між кількістю рослин основного сорту і загальною кількістю рослин у снопові визначають сортову чистоту даної культури.
На основі даних про чистоту, насінний матеріал сільськогосподарських культур поділяють на три категорії: перша категорія - сортова чистота не нижче 99,5%; друга - не нижче 98%; третя - не нижче 95%.
Високий урожай сільськогосподарських культур можна отримати тільки висіванням насіння високих посівних якостей, які встановлюються Державною насінною інспекцією.
Посівні якості насіння - це такі показники, як чистота насіння, його схожість, енергія проростання, маса 1000 насінин, посівна або господарська придатність, вологість, зараженість хворобами і шкідниками тощо.
Для дослідження якості насіння необхідно добрати, відповідно встановлених правил, середній зразок і провести його дослідження. Середній зразок повинен характеризувати всіособливості великої насінної партії.
Партією насіння називають певну кількість однорідного насінного матеріалу однієї культури, сорту, репродукції, року врожаю та походження тощо. Розмір партії залежить від величини насіння і коливається від 2 центнерів (2 ц) (тютюн) до 250 центнерів (зернові).
Середній зразок беруть з партії насіння відповідної

 
 

Цікаве

Загрузка...