WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лікарські рослини високогір’я Карпат - Реферат

Лікарські рослини високогір’я Карпат - Реферат

Запаси великі. Дають значну кількість лікарської сировини.
Великі запаси є чоловічої папороті, особливо багато в ділянці букового лісу. Тут можна заготовити велику кількість кореневищ.
4.4 Охорона та перспективи використання лікарських рослин
Звідусіль ми чуємо, що природу слід охороняти. Про це твердять вчені, педагоги, журналісти, політики. Ми звикли до цього заклику і навіть не замислюємося над його значенням. Отже, чому необхідно охороняти природу?
Певні організми слід охороняти через їх корисність: джмелі - для запилювання рослин, дику пшеницю - для виведення нових сортів, деякі рослини, що гарно цвітуть - щоб милуватися їхньою красою, а лікарські рослини слід охороняти - щоб одержати ліки.
Крім цього, якщо якийсь вид зникне, незалежно від користі, яку він має для людини, то на Землі одним видом стане менше. Кожний вид живих істот, в тому числі, і рослини, що мають лікувальні властивості, вплетені до чудової сітки життя планети. Коли якийсь вид зникає, сітка не руйнується, але змінюється, і змінюється необоротно: зниклу істоту неможливо поновити, тому й сітка життя уже не буде ніколи такою, якою була за існування зниклого виду.
Щоб охороняти рідкісні види в тому числі і лікарські рослини, треба знати чинники через які вони можуть зникнути. Відомо, що більшість видів зникають внаслідок людської діяльності. її негативний вплив полягає або в прямому зникненні (збір рослин) або в руйнуванні їх місця зростання. Наприклад, змінюючи природні екосистеми на штучні, ми знижуємо і певні види рослин.
Інший вид діяльності, наприклад, випасання худобу теж впливає на відомий склад рослин - зменшується кількість їстівних рослин і збільшується кількість неїстівних та отруйних. Зникають рослини у місцях відпочинку людей внаслідок витоптування, подібно як це робить худоба на випасі.
Великий негативний вплив має забруднення повітря. Автотранспорт і промислові підприємства забруднюють повітря шкідливими для живих організмів викидами. В них можна знайти найрізноманітніші речовини. Насамперед це оксиди - сполуки, які у повітрі реагують із водою, утворюючи кислоти. Із дощовою водою кислоти у вигляді розчину випадають на землю, утворюючи кислотні дощі. Рослини та інші живі істоти потерпають від кислотних дощів.
Великої шкоди завдають також звалища сміття. Одні з них з'являються після пікніків "любителів природи", інші створюються "економними
господарями", які викидають сміття у лісосмугах, на берегах річок.
Крім зникнення видів рослин, в тому числі і лікарських, через вплив людини, деякі види вимирають і з природних причин. Навколишнє середовище постійно змінюється, хоча ці зміни можуть бути й не помітні нашому оку. І види які не пристосовані до цих змін, вимирають.
За всю історію Землі на планеті зникло багато видів і багато з'явилось нових. Жива природа планети може зникнути, певно, лише тоді, коли потухне Сонце. Вона існує вже декілька мільярдів років та існуватиме надалі, зникатимуть лише окремі види.
Завданням кожного із нас зберегти природні запаси нашої планети. Неабияке значення має збереження видового різноманіття лікарських рослин кожного куточка земної кулі.
Кожному хто займається збором лікарської сировини необхідно пам'ятати:
ў Дикоростучі лікарські рослини - це загальне всенародне багатство, а тому його треба цінувати, а не експлуатувати без міри;
ў Якщо на території певний вид лікарської рослини росте у великій кількості, то необхідно збирати її так, щоб на 4 метри квадратні залишилось бодай з десяток кущиків зілля;
ў Ніколи не слід збирати тих рослин, яких в даній місцевості залишилося обмаль, не чіпати їх до повного дозрівання, допомогти розсіятися на більшому просторі;
ў Приступаючи до збору лікарської сировини необхідно точно знати, яка частина рослини має лікувальну властивість, в який період слід проводити збирання.
В Конституції України статті 66, написано що кожен зобов'язаний не заподіяти шкоду природі. Крім цього в Україні видано ряд законодавчих актів, які визначають взаємовідносини людини з природою. Це закон "Про охорону навколишнього природного середовища", закон "Про рослинний світ", "Про природно-заповідний фонд України", створена "Червона книга України". На території Верхніх Гриняв ростуть лікарські рослини, що занесені до Червоної книги України. Це арніка гірська, беладонна звичайна, баранець звичайний, любка дволиста, пізньоцвіт осінній, радіола рожева, скополія карніолійська, тирлич жовтий. їх збір на території всієї Івано-Франківської області заборонено.
Отже, на сучасному етапі розвитку людства дуже важливо не допускати зникнення будь-яких видів рослин, але в багато разів важливіше зберегти рослини, що мають лікувальне значення.
Адже фітотерапія не втрачає своєї актуальності не дивлячись на те, що у розпорядженні медицини є великий арсенал лікувальних засобів одержаних хімічним шляхом. Дія лікарських препаратів одержаних з рослин а також лікарських рослин на організм м'якша, майже не призводить до негативних зрушень в організмі, а також не менш важливим фактором є і те, що лікування рослинами обходиться хворому значно дешевше.
Висновки
На території Верхніх Гриняв, де пануючим типом рослинності є ліс, в якому переважаючими видами дерев є ялина, ялиця та бук, а ґрунти бурі гірсько-лісові, зростає біля 20 видів лікарських рослин.
У лісовому масиві ростуть любка дволиста, конвалія травнева. В лісових та високогірних галявинах ростуть арніка гірська, баранець звичайний, деревій звичайний, кульбаба лікарська, материнка звичайна, пізньоцвіт осінній, радіола рожева.
На узліссях - беладонна звичайна, звіробій звичайний, первоцвіт весняний.
Поблизу помешкань зустрічаються ґрунти звичайні, бузина чорна, кропива дводомна.
На берегах Черемошу ростуть пижмо звичайне, підбіл звичайний, череда три роздільна.
Серед перелічених рослин п'ять видів стали рідкісними. Це баранець звичайний, тирлич жовтий, беладонна звичайна, скополія карніолійська, арніка гірська. Вони потребують охорони і занесені "До червоної книги України".
Література
1. Геренчук К.І. Природа Івано-Франківської області. Видавництво "Вища школа" Львів, 1973р.;
2. Голубець М.А. Українські Карпати. Природа. Видавництво "Наукова думка". Київ, 1988р.;
3. Комендар В.І. Лікарські рослини Карпат. Видавництво "Карпати", Ужгород, 1971р.;
4. Малиновський К.А. Рослинність високогір'я Українських Карпат. Видавництво "Наукова думка". Київ, 1980р.;
5. Носаль І.М. Від рослини до людини Видавництво "Веселка". Київ, z** 1992-1995рр.;
6. Природа Украинской ССР: в 7-ми томах. Издательство "Наукова думка". Киев, 1984-1987гт.;
7. Червона книга України. Рослинний світ. Київ: Українська енциклопедія, 1996р.
Додатки
Мал.4.2 Баранець звичайний Мал. 4.3 Тирлич жовтий
Мал.4.4 Беладонна звичайна мал. 4.5 Скополія карніолійська
Мал. 4.6 Арніка гірська

 
 

Цікаве

Загрузка...