WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лікарські рослини високогір’я Карпат - Реферат

Лікарські рослини високогір’я Карпат - Реферат

парадантоз, канділом. Примочками з відвару чистотілу лікують псоріаз, також чистотіл з профілактичною та лікувальною метою приймають від раку, діє якболезаспокійливий засіб при судорогах, болях у грудях, при задишці, докучливо-болісному, у тому числі й астматичному кашлі, простуді, при болях в шлунку, запорах, при захворюваннях селезінки і навіть від ревматизму, при хворобах печінки і жовчного міхура як жовчогінне, особливо при жовтяниці і жовчних каменях. Доцільно згадати про використання чистотілу при таких хворобах: акта, трахома, ячмені, головні болі, нервові збудження з судорожними станами, епілепсія, зубний біль, ОРЗ, геморой, холецистит, печінкові колькі, хвороба Боткіна, ниркова водянка, камені сечового міхура, стенокардія, венеричні хвороби, водянка живота.
Чоловіча папороть (Dryopteris fllix mas Schott). Росте в тінистому лісі, зустрічається на берегах Черемошу. Це отруйна спорова рослина, без надземного стебла. З товстим кореневищем, від якого виростають пучком, зібраним у лійку, двічі-пірчасті листки з короткими черешками, вкритими буроватими лусочками і лшійно-ланцетними листочками. На кінець літа на нижньому боці листків розвиваються двома рядками по боках жилки соруси з круглими спорангіями.
З лікувальною метою використовують кореневище, як глистогінний засіб (проти різних гельмінтів) і особливо, щоб вигнати солітера. Побічні явища: нудота, блювання, понос, знеслаблення серцевої діяльності.
Листя та кореневища папороті корисні зовнішньо для лікування опіків, гемороїдальних шишок, для окладів на болючі суглоби при ревматизмі, при артритах.
Шипшина собача (Rosa canina). Росте на узліссі чагарників. Шипшина має чашолистки перисто-розсічені, і, коли квітки ще в бутонах, вони щільно закривають пелюстки і злегка заходять краями одне за одне. При дозріванні плодів вони опадають. Листя зелене. Квіти блідо або яскраво-рожеві, часом білі. Цвіте у травні-червні.
Лікувальні властивості мають стиглі ягоди. У них є великий вміст вітаміну С, також виявлено вітаміни групи В, К, Р, Е, провітамін А.
Чай з шипшини застосовують при скарлатині, тифі, запаленні нирок, при хворобах кишечнику, печінки, шлунка, при туберкульозі. Настій використовують для догляду за шкірою обличчя при запаленнях, лишаях, грибкових захворюваннях, лікують від екземи, при цинзі, виразка шлунка та кишечнику, атрофічні явища слизової травного тракту, поноси, недостатня кислотність шлункового соку, при дизентерії, при запаленні легень, вагітним і матерям, що годують грудьми, при стресових станах.
Мал.4.1 Арніка гірська
4.2 Хорологія видів лікарських рослин
Хорологія - розділ біографії, що вивчає закономірності просторового розміщення організмів та їх угруповань.
Вздовж доріг, на лісових галявинах на висоті до 500 м. над рівнем моря зростають звіробій звичайний, кропива дводомна. Ця рослина росте як бур'ян, поблизу людських осель. Підсніжник білосніжний, конвалія травнева, грицики звичайні, підбіл звичайний.
На цій же висоті над рівнем моря у підліску букового лісу поодиноко ростуть бузина чорна, шипшина собача, ожина. У трав'янистому покриві росте чоловіча папороть.
На висоті понад 500 метрів над рівнем моря і до найвищих точок Верхніх Гриняв (~1700 м над рівнем моря) на кам'янистих схилах росте баранець звичайний.
У високогір'ї на кам'янистих розсипах, у гірський ущелинах ростуть поодинокі рослини радіоли рожевої (золотий корінь).
На високогірних луках, а також серед чагарників росте тирлич звичайний.
На найвищих полонинах лісового поясу, серед різнотрав'я росте арніка гірська, деревій звичайний, беладонна звичайна, чистотіл звичайний, кульбаба лікарська.
На місцях колишніх стійбищ худоби (високогірні полонини) поширені зарості нітрофільних бур'янів, серед яких щавель карпатський, який теж належить до лікарських рослин.
4.3 Природні запаси лікарських рослин
Склад ґрунту та кліматичні умови Верхніх Гриняв досить своєрідний, тому природні запаси лікарської сировини не можна назвати багатим.
Та все таки в даній місцевості зустрічаються рослини, що мають лікувальні властивості.
Арніка гірська зустрічається на лісових галявинах висотою понад 500 м. таких галявин було досліджено 2. Кількість рослин я визначала на ділянці 4м2 . Саме на цих ділянках росло на кожній з них біля двох десятків рослин. Значить запаси цього виду досить малі.
Беладонна звичайна зростає між чагарниками листяного лісу її чисельність невелика. На оглянутій мною ділянці (приблизно 4м2) було виявлено шість рослин. Природні запаси цього виду можна використовувати тільки як насіннєву базу для селекційної роботи
Баранець звичайний росте окремими групами в зоні широколистяного лісу на висоті понад 500м. над рівнем моря, особливо в ділянках зволоження, переважно північні схили. Запаси його теж невеликі, але окремі схили щільно вкриті даним видом.
Є великі запаси бузини чорної. На ділянці 4м2 можна нарахувати приблизно 25 кущів. Росте на узліссях, лісових галявинах.
Звіробій та кульбаба лікарська ростуть на галявинах, луках, в садах. Ці види досить поширені і запаси їх великі. На одній із ділянок площею 4м2 було нараховано понад 100 рослин звіробою та біля 200 рослин кульбаби.
Досить поширеним видом є кропива дводомна - росте на городах, в садах, вздовж доріг. Природні запаси її досить великі.
Великі запаси є підбілу звичайного. Дана рослина росте на глинистих ярів, біля річки, на галявинах. Кожна з виявлених популяцій нараховує приблизно на -, 4м2 по 50 і більше рослин.
Любка дволиста, первоцвіт весняний зустрічаються у Верхніх Гринявах на узліссях між чагарниками, на схилах, особливо значна кількість (приблизно 80 рослин на 4м2) нараховується на галявинах підбілу, а от любка дволиста досить мало чисельна.
Пізньоцвіт осінній росте передгірській зоні. На досліджу вальній території виявила кілька осередків. Чисельність рослин мала.
Пижмо звичайне зустрічається серед чагарників, поблизу житла. На 4м2 зростає 34 екземпляри рослин. Кількість рослин достатня для промислового збору.
Скополія карніолійська зустрічається в тінистому буковому лісі утворюючи суцільні зарості або окремі купини з великими запасами кореневища ця рослина дуже отруйна, схожа на беладонну. Запаси її великі, хоч і не такі, як на Закарпатті.
Череда трироздільна росте вздовж берегів річок, особливо, там, де річка протікає по рівнинній місцевості. Запаси великі, можна проводити промисловий збір.
Чистотіл звичайний росте як бур'ян, особливо в затінених місцях, в садах, біля хат, огорож. Запаси рослини великі.
Тирлич жовтий дуже рідкісна рослина. На високогірних луках вдалось знайти всього кілька екземплярів рослини. Ще на початку XX ст. цю рослину було по хижацькому винищено. Рослини, що уціліли взято під охорону. їх використовують для вивчення біології й екології виду, а також як насінник.
Шипшина собача - це кущ, що зустрічається в чагарниках, вздовж шляхів.

 
 

Цікаве

Загрузка...