WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Сон - Реферат

Сон - Реферат

є в них тривалість фази швидкого сну. Людина змогла побачити найдовше сновидіння протягом 2 годин 23 хвилин. Протягом цього часу снилися сни добровольцеві, який погодився на участь в експерименті, під час якого його протягом довгого часу позбавляли можливості бачити сновидіння.
Під час чергових досліджень кішкам намагалися не давати бачити сни, не забороняючи засинати. І помітили дивну особливість: у кішок почали виникати галюцинації. Зненацька вони могли побігти за уявлюваким предметом. Такою ж була реакція й у людей. Учені зауважили, шо при цьому страждала І пам'ять. Тоді дослідники припустили, шо, дивлячись сни, люди немов проживають ті ситуації, які виникали або можуть у них виникнути. Це трапляється аналогічно до того, як маленькі діти "програють" під час своїх ігор реальні ситуації, відкладаючи їх у пам'яті У дітей 10-15 років частка швидкого сну набагато більша, ніж у дорослих людей. До речі, у немовлят присутня тільки фаза швидкого сну.
Іноді може виникнути така ситуація· запитавши у своїх знайомих про їхні сновидіння, ви чуєте приголомшливу відповідь. "Я ніколи не бачу снів" ле це просто неможливо. Вчені уважно стежили за людиною, яка заснула. Помітивши, що в досліджуваного наступив швидкий сон, його відразу виводили з цього стану. Людині ставили запитання: які сновидіння вона бачила? Людина, що пробудилася, обов'язково описувала своє сновидіння. І це не поодинокий випадок. Після довгих спостережень за всіма людьми, які спали й пробудилися, вчені дійшли висновку, що в них усіх під час сну є які-небудь відчуття. У багатьох прискорювалося дихання, змінювався ритм серцевих імпульсів, починали рухатися руки, ноги, очі і навіть м'язи обличчя. Учені допустили, що людина в цей час може бачити сновидіння. Згодом це було підтверджено.
Якщо ж досліджувану людину будили під час фази повільного сну, то вона намагалася усіх запевнити, що ніяких сновидінь у неї не було. А вона просто їх забула за той час, поки продовжувався повільний сон.
Ученими встановлено, що фаза повільного сну триває приблизно 60-90 хвилин, змінюючись 10-хвилинною фазою швидкого сну. Загалом доросла людина спить близько 6-8 годин. Виходить, що протягом ночі кілька разів змінюються фази швидкого й повільного сну. Отже, людина бачить чотири-п'ять сновидінь.
Відомо, що сновидіння виникають у людини постійно. Саме це навело вчених на думку про те, що сновидіння необхідні живому організмові. Дослідники вирішили з'ясувати, що відбуватиметься, якщо людина перестане бачити сни. o Для цього експерименту були вибрані сотні добровольців, їх випробували, позбавивши можливості бачити сни. У результаті сновидіння почали виникати частіше. Виходило, що фаза швидкого сну наставала через менші проміжки. Люди, не маючи можливості побачити сни, почали виявляти нервозність, без причини лякатися, у них виникало незрозуміле почуття тривоги, схвильованості. Коли ж учені дали їм можливість знаходитися у фазі швидкого сну, то вона була набагато триваліша в порівнянні зі звичайною. Здавалося, що організм вирішив надолужити втрачене. У підсумку дослідники зробили висновок: наші сни - це та ж сама робота нашого мозку, яка так само необхідна йому, як і будь-яка інша інтелектуальна діяльність. Під час сну зі сновидіннями організм перебуває в особливому стані, але мозок не припиняє своєї інтенсивної роботи. Однак слід зауважити, що така робота має зовсім Іншу організацію і немовби вкрита завісою
таємниці. Зрозуміло одне: тепер ніхто не може сумніватися в тому, що мозок під час сну також працює.
Сновидіння можуть відбивати захворювання, яке тільки зароджується І яке лікар поки ще не може продіагностувати. І в цьому немає абсолютно ніякої містики. Підтвердження можна знайти хоча б у тому, що поява таких снів за часом практично повністю збігається з прихованим періодом захворювання Мозок здатен не тільки відчувати всі, навіть непомітні, процеси, що протікають в організмі людини, але й може оцінити, що відбувається, змоделюваги найбільш ймовірний підсумок ситуації. Одержавши від органа, що вимагає лікування, ледь вловимий сигнал, мозок намагається відтворити повну картину, яку ми можемо спостерігати як сон. Наприклад, при хворобах серця часто виникають кошмари, переслідує незрозуміле почуття страху. А також можуть приснитися неприємні падіння в обрив або в бездонну прірву.
Сон і сновидіння тварин
Як відомо, заснула людина або тварина - легка здобич для ворогів. Однак люди зуміли забезпечити собі дах над головою, убезпечивши себе і створивши певні зручності для сну. Тварини не можуть собі такого дозволити.
Тільки хижаки, які відрізняються великими габаритами, здатні спокійно засипати, їм боятися немає чого. Тварини, що ведуть стадний спосіб життя, не ' засинають всі одночасно. Обов'язково хтось залишається вартувати. Птахам властиво спати навстоячки, обхоплюючи гілки пальцями лап. Отут виникає парадокс. Під час сну відбувається розслаблення, а птахи чомусь не падають. З'ясувалося, що пташина лапа в розслабленому стані дуже міцно стискає пальці. Трапляється, що птахи, навіть умираючи, не розтискають пальців. Під час сну температура тіла птахів може знизитися вдвічі. Щоб врятуватися від холоду, птахи засовують голову під крило, розпушують пір'я. А стрижі, наприклад, збираються у велику кулю
Відомо, що тюлені нерідко сплять під водою, але перебувають там не постійно. Виявляється, що через кожні п'ять хвилин вони, не прокидаючись І не відкриваючи очей, піднімаються на поверхню, щоб поповнити запас повітря в легенях.
Осам під час сну доводиться чіплятися за край листя або травинок, щоб втриматися, тому що сплять вони часто у висячому положенні. Цікаво, що мурахи, прокинувшись, починають потягуватися, немов люди, які щойно прокинулися.
А ось що відомо про сон дельфінів. Ці тварини практикують почерговий сон то правої, то лівої півкулі мозку. Саме завдяки цій здатності вони мають можливість рухатися безперестанку і навіть спливати для того, щоб вдихнути повітря.
У тварин, подібно до людей, теж бувають сновидіння. Спостерігаючи за сплячими собаками, дуже часто можна помітити, як вони уві сні здригаються, починають гавкати.
Учені протягом довгого часу були переконані, що їм ніколи не вдасться точно установити, що ж може снитися тварині. Однак у 1979 році французькому біологові Мішелю Жуве вдалося "підглянути" сни тварин. Як же це відбулося? Як правило, ми, залишаючись у нерухомості, часто у своїх сновидіннях робимо які-небудь дії, біжимо. Мозок дає м'язам команди, які блокуються особливою його ділянкою. Вченому вдалося відключити блокування в піддослідних кішок. Іншими словами, йому спало на думку зробити кішок "сновидами". Під час фази повільного сну тварини були нерухомі. Коли ж наставала фаза швидкого сну, кішка піднімалася, починала кружляти, стежити за неіснуючою в реальності жертвою, намагалася підкрастися, кинутися на неї, укусити. Реальні миші в цей час її не цікавили. Іноді кішкамогла почати бійку Із сильнішою твариною, іноді намагалася хлебтати щось із блюдця, яке існує тільки в її уяві.

 
 

Цікаве

Загрузка...