WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Біологічні основи розвитку дитини - Реферат

Біологічні основи розвитку дитини - Реферат

(метод родоводів). Якщо ознака домінантна, то її можна знайти в одного або обох батьків, або в дідуся з бабусею. Коли ознаку можна віднести до рецесивних, то її знаходять тільки в одному з поколінь у 25 % носіїв.
Іноді можна спостерігати випадки, коли ознаки зустрічаються тільки в осіб певної статті. Це може означати, що ген, який кодує цю ознаку, знаходиться на одній зі статевих хромосом.
Якщо такий ген знаходиться на Х-хромосомі, то ця ознака спостерігатиметься тільки в хлопчиків, тому що в дівчаток інша така ж Х-хромосома може нести ген цієї ознаки з іншою характеристикою. У жінок ознака, контрольована Х-репресивним геном, не виявляється, але знаходиться в прихованому стані. Тому вони передають половині своїх синів ознаки, закодовані на Y-хромосом.
Вплив факторів зовнішнього середовища на розвиток організму дитини
На світі немає цілком однакових людей. Кожен із нас відрізняється від усіх Інших рядом фізичних особливостей, що формуються, починаючи від самого зачаття й аж до кінця життя. З моменту злиття чоловічої й жіночої гамет й утворення заплінненої клітини - зиготи генетичне обумовлене людське начало може змінюватися під впливом факторів зовнішнього середовища. Відомо, що завдяки тісній взаємодії генетичних чинників і факторів зовнішнього середовища у дитячому віці формуються індивідуальні ознаки й характер людини.
Що ж таке зовнішнє середовище для дитини? Це, насамперед, ті умови, які зможуть створити для нього батьки й оточуючі. Також сюди слід віднести І кліматичні, геофізичні й інші фактори. Учені встановили, що вплив середовища може дуже сильно видозмінити характер інформації, переданої у спадщину. На генетичному рівні записано, що в середньому маса дитини дорівнює 3300-3700 грамів, а зріст при цьому складає 49-52 см. Однак мати під час вагітності може погано харчуватися, або з її крові надходить мало поживних речовин у кров дитини. Тоді дитина може народитися з вагою 2000-2500 г і зростом 43-45 см. це ще не всі ознаки її незрілості.
Весь комплекс ознак, що сформувався в результаті взаємодії спадкових властивостей організму - генотипу - і факторів зовнішнього середовища, називається фенотипом. Загальне число усіх фенотипічних ознак є основою конституціональних особливостей дитини. Учені зауважують, що людству пощастило в тому розумінні, що на організм дитини, який розвивається, можуть впливати фактори зовнішнього середовища. З їхньою допомогою можна виховати фізично й духовно розвинуту людину.
Біологічне й соціальне у формуванні зростаючого організму
Людина первісне є природною істотою, а це означає, що вона обов'язково повинна підкорятися біологічним закономірностям. Біологічне, або природне, ? в людині, але є й у тварині Розрізняються вони тим, що людина - істота соціальна, яка не мислить себе поза суспільством. А це означає, що на неї впливають ті соціальні умови, якими вона оточена. Ті ж самі умови впливають і на зростаючий організм дитини.
Ми постійно спостерігаємо за феноменом акселерації, який особливо яскраво виявляється в сучасному суспільстві. Діти народжуються з великою масою тіла й зростом. Потім вони прискорено розвиваються і швидше досягають статевої зрілості. І хоча генетичний матеріал людини практично не змінився, але мінливі соціальні умови впливають на процеси росту. На дитину найбільш активно можна впливати за допомогою виховання в родині й дитячому колективі Потрібно стежити, щоб діти дотримувалися режиму, раціонально харчувалися, займалися фізкультурою І загартовувалися. Якщо правильно використовувати всі ці фактори, то реально можна виправити чимало генетичних дефектів.
Людина постійно еволюціонувала. Безперервно удосконалювалися тіло, кора головного мозку й загалом центральна нервова система. Особливості людського головного мозку протягом багатьох століть закріплювалися в генетичному матеріалі й передавалися в спадщину. Але психічний особистісний розвиток людини можна змінити в процесі виховання. Коли виникає несподівана ізоляції дитини, нехай і з найкращими структурними особливостями мозку, від людського суспільства, то вона припиняє розвиватися як особистість. Це не вигадки, а реальність Бували випадки, коли діти потрапляли у зграї диких тварин і були цілком ізольовані від впливу людини. За таких обставин діти не могли розвиватися як особистості, тому вчені зробили висновок, що психічний розвиток дитини можливий тільки за умови активного і пасивного впливу людини.
Дитина виховується постійно, у такий спосіб відбувається процес становлення її соціального поводження. Протягом першого півроку про все нове вона довідується завдяки своїй матері, яка годує її груддю. Це пов'язано з тим, що харчовий безумовний рефлекс є основою закріплення перших умовних рефлексів. Діти, які протягом тривалого часу вигодовуються материнським молоком, мають постійний контакт із найближчою для них істотою, виростають більш урівноваженими, швидше пристосовуються до усього нового, добрі, уміють співчувати. Друге півріччя життя таких дітей заповнене вивченням оточуючих людей, хоча, як і раніше, зберігається глибока прихильність до матері.
Соціальний розвиток дитини в ранньому віці відбувається не тільки за рахунок тих заходів і зусиль, що вживають батьки. Дитина дуже часто спостерігає за тим, як поводяться дорослі або ж старші діти. У результаті цьогоформується модель поводження. Тому навколишні умови відіграють у процесі виховання далеко не останню роль.
Перше соціальне оточення, яке сприймає маленька дитина, - це, звичайно ж, її родина. Це можуть бути батьки, брати або сестри, дідусь із бабусею. Може бути поєднання того й іншого. Неправильним було б вважати, що тільки в момент, коли дитина починає розмовляти, відчувається вплив родини на дітей. З найперших місяців діти починають розуміти, наскільки уважні до них дорослі, яка атмосфера в родині. І це дає поштовх до Їхнього подальшого психічного розвитку. Не можна втрачати момент, щоб у майбутньому не довелося розплачуватися за свою помилку. Якщо ізолювати дитину від батьків, причому обмежити спілкування з оточуючими, то дитина може не тільки позбавитися батьківського тепла, але й почати відставати в розвитку, стати неврастеніком. Для дитини, що зростає й формується, дуже важливо, у якій атмосфері вона знаходиться, їй зовсім не байдуже, як до неї ставляться батьки, чи дотримуються єдиної лінії виховання, чи ніжні й запобігливі до неї, чи їхньою прикметною рисою є суворість і вимогливість. Учені зробили висновок: родини, у яких не цінуються, насамперед, дружні стосунки, немає достатньої поваги до дитини (все це підмінюється настирливим контролем, моралізуванням, при цьому часто можливі образи, приниження і навіть фізичні покарання), не можуть виростити для суспільства повноцінних людей. Діти з таких родин найчастіше бувають невпевненими в собі, не люблять виявляти ініціативу; самооцінка в них сильно занижена Як правило, усе це заважає нормально розвиватися й жити не тільки дитині, але й уже дорослій людині
Найбільш сприятливими для розвитку дитини t родини, де панує атмосфера доброзичливості й взаємної довіри Діти в таких родинах відчувають себе дуже комфортно, мають більше можливостей для того, щоб розвивати свої найкращі якості Вони активні, до роботи підходять творчо, оригінально, часто з однолітками перебувають ? дружніх відносинах, більш емоційні, ніж діти з неблагополучних в емоційному плані родин
Специфіка внутрісімейних стосунків дуже впливає на здоров'я зростаючої дитини Така дитина не може гармонійно розвиватися у випадку тривалих частих конфліктів у родині або розлучення батьків. У таких родинах діти постійно перебувають у стресовій ситуації, у результаті чого виникають неврози. Діти перестають вести повноцінне життя, відстають в навчанні, гальмується їх фізичний розвиток, виникають різні соматичні захворювання.
Дитина яка знаходиться в таких несприятливих умовах, частіше хворіє Коли ж її уражає хвороба, у її організмі відбувається астенізашя, що спричиняє зниження психічної й фізичної активності. У такої дитини слабшає реакція на Інші зовнішні несприятливі фактори, що негативно позначається на Імунній системі організму.
Особистість формується завдяки багатьом факторам, серед яких особливе місце належить біологічним, фізичним І соціальним чинникам Якщо протягом тривалого часу не приділяти пильну увагу цим факторам, то організм дитини багато чого недоодержує Особливо це буде помітно, якщо вплив цих чинників буде негативним Це може призвести навіть до психічних розладів Щоб виховати справді гармонійно розвинуту особистість, необхідні злагоджені дії системи державних медичних закладів соціально-економічної структури суспільства.

 
 

Цікаве

Загрузка...