WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Різновидність метеликів - Курсова робота

Різновидність метеликів - Курсова робота

рослиною і для інших німфалід: на ній харчуються кропивниця, денне павине око й ін. Гусениця перламутровки Аглаї розвивається на фіалках, гусениця червоної шашечниці - на подорожнику і деяких інших трав'янистих
рослинах. З деревними рослинами зв'язані, наприклад, траурница, велика переливница і тополевий стрічкар: перша з них розвивається на березі, вербах і тополях, друга - на козячій вербі, третій - на осиці. Лялечки німфалід висячі, вони кутасті або прикрашені маленькими округлими горбками. Цікаво, що гусениці і лялечки деяких видів здатні приймати фарбування свого безпосереднього оточення. У досвідах над кропивницею і денним павиним оком було показано, що таке пристосування лялечок зв'язане з надзвичайною чутливістю гусениць до відбитого світла на останній стадії перед окукливанием. Різні види німфалід зимують на різних стадіях. Так, у траурницы літають перезимовані метелики; у тополевого стрічкаря зимують гусениці в напівзгорнутою, скріпленою павутинкою листі. Метелика деяких видів при масовому розмноженні здатні збиратися великими зграями. З наших німфалід у цьому відношенні звертає на себе увага репейница, зграї якої в окремі роки роблять великі перельоти, летячи на сотні і навіть тисячу кілометрів.
?
Сімейство ОГНЕВКИ (Pyralіdіdae) Сімейство представлене величезною кількістю видів дрібні або середньої величини метеликів, здебільшого яркою і строкатим фарбуванням, із шовковистим блиском. Передні крила або трикутні, або сильно витягнуті з рівнобіжними краями; задні крила широкі. У спокої крила складені на зразок плоского трикутника або у виді трубки обгорнуті навколо тіла. При великій видовій розмаїтості огневки відрізняються і розмаїтістю зв'язків із зовнішнім середовищем. Їхніх гусениць можна зустріти й у лісах, і на лугах, де вони живуть як на трав'янистих, так і на деревних рослинах, причому одні види віддають перевагу квітам або плодам, інші - листи, треті - стебла або корені. Серед таких растительноядных форм зустрічаються небезпечні шкідники. Є види, що харчуються тваринною їжею, нарешті, що саме цікаве, у деяких огневокспостерігаються цікаві пристосування до обитанию у водному середовищі.
Сімейство ПАВЛИНОГЛАЗКИ (Saturnііdae) До сімейства відносяться одні із самих великих метеликів світу. У них маленька утягнена голова з двоякогребенчатыми вусиками, товстий тулуб, покритий пухнатими волосками; на кожнім масивному крилі посередині знаходиться велике глазчатое пляма. При посадці метелик розпластує крила таким чином, що передні не покривають цілком задніх. Самці літають вдень або в сумерках; нюх у них розвите настільки гостро, що вони можуть по запаху відшукати самку, що знаходиться за кілометр. Гусениці великими, товстими і м'ясисті, з 16 ногами, з м'ясистими горбками, що часто несуть пучки своєрідних волосків. Поширені переважно в тропіках і субтропіках. Відомо понад 1000 видів цих чешуекрылых, з яких тільки близько 20 живе в Росії. Серед тропічних видів зустрічаються настільки великі форми, що в порівнянні з іншими метеликами їхній можна назвати гігантами.
?
Сімейство П'ЯДАКА (Geometrіdae) Своя латинська назва одержали завдяки своєрідному способові пересування їхніх гусениць. В останніх, у порівнянні з гусеницями інших метеликів, значно зменшене число черевних ніжок. Звичайно їх усього тільки дві пари - на шостому і десятому сегментах; рідко ще одна або дві пари на четвертому і п'ятому сегментах. Тому при пересуванні вони просувають задні черевні ноги до грудних, унаслідок чого тіло сильне вигинається нагору у виді петлі. Вони як би "міряють" той простір, по якому рухаються, чому них і називають "землемірами" (Geometrіdae). Гусениці часто мають фарбування, що маскує, під тон листя або кори дерева, що добре погодиться з характерною захисною позою: потривожена гусениця витягає тіло і ставить його під кутом до субстрату, утримуючись за останній двома парами черевних ніг. У цей час її легко прийняти за короткий сухий сучок. Метелика середньої величини або маленькі, стрункі, з великими і широкими крилами, що у спокої більш-менш розпластані. Передні крила часто мають заступницьке фарбування, дозволяючи добре маскуватися в нерівностях деревної кори. Вусики нитковидні, у самців часто пір'ясті. П'ядаки - одне із самих великих сімейств чешуекрылых, що включає не менш 15 000 видів. Широко вони представлені й у Радянському Союзі, де на їхню частку приходиться близько 12% від загального числа видів чешуекрылых. Деякі з наших п'ядаків здатні до масових розмножень і є небезпечними шкідниками лісового і сільського господарства.
?
Сімейство СОВКИ (Noctuіdae) Найбільш багатими видами сімейство чешуекрылых. Відомо близько 30 000 видів совок, причому цю цифру навряд чи можна вважати остаточної. Сімейство містить у собі метеликів дуже різної величини, здебільшого пофарбованих у сірі, бурі або інші темні тони, з добре розвитим хоботком і довгими, щетинковидными вусиками; у самців вусики іноді гребенчатые. Передні крила длиннее задніх, здебільшого вузькі, на них мається своєрідний малюнок, що так і називається "малюнок совок". Основу його складають звивисті поперечні лінії і три плями: кільцеве, ниркоподібн і клиноподібне. Перші два знаходяться ближче до переднього краю, а останнє - ближче до внутрішнього краю крил. Задні крила з зачіпкою; найчастіше ясно-сірі, рідше жовтими, червоними або сині з чорними перев'язами. У спокійному стані крила складаються кровлеобразно. Метелика літають ввечері або вночі, рідко вдень. Гусениці середньої величини або великі (від 2 до 6 див і більше), голі, 16-ногие; передні дві пари черевних ніг іноді відсутні. Неважко представити, що в такому великому сімействі спосіб життя його представників, звичайно, не однаковий. Дійсно, окремі види і групи видів у ряді випадків значно розрізняються по своїй біології. Приклади, що нижче приводяться, дають об цьому деяке представлення. Насамперед варто зупинитися на досить характерній групі так званих "подгрызающих совок", що виділяється в особливу підродину Agrotіnae. Гусениці видів, що входять у цю підродину, велику частину часу проводять у ґрунті, підгризаючи в рослин корені або об'їдаючи в них надземні частини в поверхні ґрунту. Деякі види зимують у стадії лялечки, інші - у стадії гусениці. Поширено совок, що підгризають, переважно в північній півкулі, причому кількість видів зростає в міру руху від тундр (44 виду) до степів (518 видів). Усього на території земної кулі нараховується близько 1200 видів цієї підродини. Більшість гусениць подгрызающих совок є розповсюдженими шкідниками польових культур. У багатьох видів совок гусениці харчуються листами рослин, серед них теж є багато небезпечних шкідників сільськогосподарських і лісових рослин.

 
 

Цікаве

Загрузка...