WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Проект Біосфера-2 - Реферат

Проект Біосфера-2 - Реферат

експерименту була рекордно дощовою і похмурою, рослинам не вистачало сонячного світла й у наслідок цього, погані врожаї, недостача їжі.
У Біосфері-2 не можна використовувати пестициди - через замкнутість біологічних циклів усередині, можна отруїти все живе, тому шкідники почували себе привільно, і з'їдали іноді значну частину врожаю. Люди для боротьби з ними розводили їхніх природних ворогів, наприклад комах, що харчуються личинками шкідників, але найчастіше просто збирали їх руками, зовсім як у нас збирають колорадських жуків.
А для очищення води в Біосфері-2 вирощували водні гіацинти. Ці квіти, виявляється, вбирають у себе забруднення з води.
Крім землеробства, жителі Біосфери-2 займалися скотарством. У них були кози, кури, і навіть поросята. Причому це були особливі тварини, пристосовані до суворих умов. Наприклад, кури були дикої породи з Індії - вони були пристосовані до життя в тропіках (висока температура і вологість) і могли харчуватися відходами. Американські кури не підійшли б, тому що вони не можуть харчуватися нічим, крім комбікормів, адже їх годують ними вже протягом багатьох поколінь. Учені відібрали було й особливий вид в'єтнамських свиней, маленьких, невибагливих і живучих у тропіках. Цей вид популярний в Америці в якості домашньої тварини, і коли громадськості стало відомо, що їхніх домашніх улюбленців планують використовувати в якості "елемента харчового ланцюга", почалися протести "Зелених". У результаті вченим довелося взяти із собою тварин іншого виду, що не витримали жити в умовах Біосфери-2 і вони були з'їдені на урочистій вечері з нагоди улюбленого американцями свята - Дня Віддяки восени 1991 р.
Узагалі те, що їли біосферіани заслуговує окремої розмови, вони ж не могли сходити в найближчий магазин і купити хліб. Узагалі, приходилося придумувати багато нового, вони винайшли навіть бананове вино, а рецепти використовуваних блюд зібрали, а вийшовши з Біосфери-2 видали навіть спеціальну поварену книгу.
Недостача калорійної їжі привели до спроб раціонування розподілу продуктів харчування, а питання про вирощування більшої кількості їжі виходив на перший план. У Біосфері-2 для вирощування продуктів була відведена особлива ділянка, а вся інша поверхня повинна була залишатися "дикою". Відразу виникла ідея вирубати частину дикої природи і використовувати звільнивши місце для вирощування додаткової їжі. Але інші вважали, що дика природа має власну цінність і весь видовий склад повинний бути залишений без змін. Перед біосферіанами встало питання про повагу до інших видів живих істот.
Керівники, що контролювали експедицію, далечіні ясно зрозуміти її учасникам, що якщо вони дуже голодні, усі вони, або хтось з них можуть залишити Біосферу-2 у будь-який час. Їм не доставлять їжу ззовні і заборонили знищувати ділянки дикої природи.
Біосфера-2 виявилася перенаселеною. Недостача калорій приводила до того, що у вчених не вистачало енергії для вирощування їжі, - але ж це важка фізична праця, виходить, їжі ставало усе менше. Виходило замкнуте коло. Скінчилося тим, що в джунглях висадили все-таки небагато бананів і папайя. Ущільнили посадку зернових, засадивши кожен сантиметр ділянки, відведеного для агрокультур, а розподіл їжі продовжили. Питання перенаселеності, саме цінності дикої природи, необхідність підтримувати розмаїтість видів - усе це передній край сучасних екологічних досліджень.
Явища в природі також були досить цікаві і непередбачені. Приміром , над пустелею на скляному даху Біосфери-2 по ранках конденсувалася вода, і на пустелю випадав дощ. Його неможливо було ліквідувати, і тому пустеля стала не такою пустельною, як планувалося спочатку - на ній стали виростати рослини. Передбачивши плину в "океані", творці Біосфери-2 не передбачили вітер, а він, як виявилося, дуже важливе для рослин, під його дією качаються дерева, що зміцнює їхній стовбур. Без вітру стовбур і галузі акацій, що ростуть у Біосфері -2, стали тендітними і почали обвалюватися під власною вагою. Чомусь розлучилося багато мурах - хоча ніхто не планував спочатку приносити їх у систему.
Незважаючи на всіх цих труднощів і безладдя, перший експеримент на Біосфері -2 завершився успішно: уся команда вчених і переважна більшість рослин і тварин з успіхом пережило два роки в ізоляції. Цей експеримент ще раз показав, що існує небезпека зштовхнутися в майбутньому й у цілому на Землі з такими проблемами як перенаселеність, недостача їжі, зменшення змісту кисню в атмосфері і т.д.
Але як не дивно, життя в ізоляції від іншого світу пішла людям на користь: вони адже два роки їли екологічно чисту їжу, не труїлися хімікатами, не їли багато жирів. Після виходу з Біосфери-2 виявилося, що рівень холестерину в крові помітно знизився, а самі біосферіани не могли звикнути до звичайної їжі - вона їм здавалася якоюсь штучною, несмачною.
Наука пішла розвиватися далі - зараз знадобилося сконструювати мініатюрні замкнуті системи, щоб їх можна було використовувати в космічних апаратах: адже обсяг космічного корабля порівняно малий, а обсяг вільного простору ще менше. І тут на допомогу прийшов досвід, роботи в Біосфері-2. На основі унікальних результатів, отриманих у ході експериментів у замкнутій системі вчені, що були в складі першої експедиції, уже давно розробили мініатюрні біологічні аквасистеми - розміром від 10 до 30 див. у діаметрі, у яких абсолютно без усякого відходу можуть жити різноманітні морські і прісноводних тварин і рослини - креветки, равлика. Їх назвали "Bіophere" і "Beach World", розроблювач корпорація Paragon Space Development Corporatіon. Американське космічне агентство NASA виявило велику цікавість до цих досліджень і саме до аквасистемам, а не до "сухопутних", тому, що при однакових обсягах у перших концентрація живої біомасивище. Перші іспити таких акваріумів почалися в травні 1996 року на шатлі "Endeavour". Останні тести закінчилися в січні цього року після повернення з вітчизняної станції "Мир", де "Bіosphere" пробула кілька місяців у космосі.
Зараз ці "вічні" акваріуми використовуються як навчальні допомога з біології й екології в американських школах і університетах, у передових санаторіїв і будинків відпочинку як елемент зоотерапії.
Зараз "BІOSPHERE 2" є підрозділом Колумбійського Університету. Хоча в даний момент у ній немає постійних жителів, її значення для науки ніяким образом не зменшилося: у ній проводяться наукові дослідження і навчання студентів. Наукові дослідження зв'язані насамперед з визначенням реакції навколишнього середовища на ті або інші зміни в складі атмосфери, вивчаються шляхи перетворення тих або інших хімічних елементів усередині Біосфери-2. Адже в ній як і раніше підтримується замкнутість і, наприклад, атом вуглецю раз потрапивши в неї, у ній і залишається, тільки приймає різні "форми" - він може бути атомом, з якого складається рослина, вуглекислий газ, або входити до складу інших молекул. Деякі частини наукового комплексу тепер відкриті для екскурсій. "
Знаходячись у Біосфері-2, особливо ясно почуваєш, що залежиш від навколишньої природи, адже ти особливо чітко розумієш, що дихаєш киснем, що виробляють рослини, що якщо вода забруднитися, тобі чогось буде пити", - говорить одна з учасниць експерименту.
Крах експерименту "Біосфера-2" наочно показав, що повна збалансованість усіх процесів, кругообігу речовин та енергії, підтримання гомеостазу можливі лише в масштабах Землі, де ці процеси відпрацьовувалися протягом багатьох мільйонів років. І ніякі компЄютори не спроможні перебрати на себе керівництво системою, складність якої набагато вища за їхню власну. Підтвердилися також справедливість принципу, сформульованого математиком Дж. Нейманом: "Організація системи нижче від певного мінімального рівня призводить до погіршення її якості".
Отже, зусилля людства мають бути спрямовані на збереження нашої біосфери-дуже складної, збалансованої системи, стійкістю якої нині порушується техносферою. Нам необхідно намагатися не "перебирати на себе керівництво біосферою", а діяти так, щоб "не заважати природі", яка за законом Б.Коммонера, "знає краще".
Природа - вічний зразок мистецтва,
а найвизначніший та благородніший предмет у природі - людина.
В.Белінський

 
 

Цікаве

Загрузка...