WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Проект Біосфера-2 - Реферат

Проект Біосфера-2 - Реферат


Реферат на тему:
Проект Біосфера-2
?
НЕЗВИЧАЙНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ
АМЕРИКАНЦІВ - БІОСФЕРА- 2
З кожним роком вплив цивілізації на навколишнє середовище стає усе великим і наслідком цього - усе менш прогнозованими. Ми усі чаші відчуваємо це на собі, і не тільки у виді забрудненого повітря, отруєних рік і ґрунту, зараз учені говорять про глобальні наслідки для всієї нашої Землі. Хто знає, чи не є незвичайні атмосферні явища та інші погодні аномалії від снігу в середині весни в Москві до посух в Австралії, циклонів і повеней ланками в одному ланцюзі. Усі частіше ми чуємо про підвищення рівня вуглекислого газу в атмосфері Землі і зв'язаному з цим парниковому ефекті, що може глобальне потеплення і танення арктичних і антарктичних льодів, підвищення рівня води в океані і затоплення багатьох земель. Мова йде про те, як прогнозувати вплив факторів, зв'язаних з діяльністю людини на нашу біосферу Землі. До речі, сам термін біосфера запропонував російський учений - академік Володимир Вернадський. "Поверхня нашої планети, її біосфера відокремлює нашу Землю від її космічного оточення... Біосфера це єдине місце на Землі, де може бути знайдене життя" писав у 1926 наш великий співвітчизник, творець навчання про біосферу.
Чому ж так складно прогнозувати "поводження" нашої біосфери?
Дійсно, адже на її стан впливають дуже багато факторів. Через цього складно проводити теоретичні розрахунки і будувати математичні моделі поводження біосфери Землі, а поставити експеримент на "натурній" моделі по зрозумілих причинах неможливо. Адже неможливо ж експериментувати над цілою планетою: дійсно, це може привести до непередбачених наслідків, та й технічні можливості цивілізації нездатні діяти так глобально, у рамках цілої планети.
Тепер зрозуміло, чому так важливо було створити модель нашої біосфери: побудувати таку систему, що була б абсолютно ізольована від іншого світу, у якій була б своя атмосфера, свій ґрунт, був би свій океан, свої джунглі, свої тварини, свої рослини - така своєрідна міні-модель Землі. Система, у яку надходить тільки сонячна енергія, точно так само як це відбувається в нашій Планеті. Адже в нашу біосферу практично нічого не надходить зовні, крім сонячного світла і тепла. Побудувавши такий світ можна було б почати експерименти, наприклад, збільшивши змісту вуглекислого газу або іншої речовини, подивитися на наслідки. Крім того, цікаво подивитися як буде розвиватися ця інша біосфера в майбутньому, якщо неї надати самої собі. І, звичайно, такий досвід може знадобитися в майбутньому, при будівлі людських поселень на інших планетах (наприклад на Місяці), при далеких космічних польотах (на Марса) і т.д.
На початку дев"яностих років така біологічна система була створена!
Цю унікальну систему побудували в американському штаті Аризона, поруч з містом Оракл і назвали її "BІOSPHERE 2" - Біосфера-2. Мається на увазі, що Біосфера-1 - це наша Земля. Біосфера-2 - це грандіозна і велична конструкція зі скла й армованої сталі, займає площа 1.27 гектара, обсяг атмосфери, укладеної в ній 203 760 кубічних метра. Біосфера-2 містить у собі понад 3.000 різновидів рослин і тварин, сім біомів - дощовий ліс, савану, пустелю, болото, навіть маленький океан з кораловим рифом, інтенсивне сільське господарство й апартаменти для людей. Американському платнику податків це спорудження обійшлося в 150 мільйонів доларів.
Розробка конструкцій і систем зайняла близько 10 років, протягом цього часу спеціальні групи вчених збирали по всій Землі види тварин і рослин для заселення Біосфери-2, підбирали зразки ґрунту, ретельно стежачи за тим, щоб усе там було біологічно збалансоване.
Біосфера-2 достатня велика, щоб підтримувати всю екосистему в рівновазі й у той же час достатня мала, щоб усі процеси, що відбуваються в ній було легко досліджувати. А що саме цікаве, Біосфера-2 була розроблена спеціально для того, щоб у ній могли жити люди, причому абсолютно відокремлено від іншого світу: ні їжа, ні повітря, ні вода, ні яка-небудь інша речовина не проникає усередину і ніщо не іде назовні, крім сонячного світла, електрики й інформації з проводів. Навіть "дно" ізольовано від землі на якій вона коштує спеціальними герметично звареними залізними аркушами, а для підтримки постійного тиску повітря усередині Біосфери-2, коливання якого відбуваються через зміну температури (вдень і вночі) передбачені гігантські мембрани-легені. Витік повітря з усієї конструкції складав не більш 10% за рік.
Складні технічні пристрої створюють: плину в "океані", тропічні дощі, морський прибій і емітують інші природні явища, а безліч спеціальних датчиків постійно визначає температуру, зміст тих або інших елементів у ґрунті, воді і повітрі усередині Біосфери-2, записуючи ці параметри для подальших досліджень.
На спеціальній ділянці інтенсивного сільського господарства за допомогою особливих методів вирощувалися культури, що служили їжею для людей - адже іншої їжі їм узяти було нівідкіля. 26 вересня 1991 року вісім добровольців (чотири жінки і чотири чоловіки) ввійшли в герметичнее склепіння схоже на оранжерею, з метою провести в ізоляції два роки. У "Біосферу-2" було переселено 3800 представників фауни і флори, причому основним критерієм добору їх була користь, яку вони могли приносити людям (споживатись як їжа, очищувати повітря, давати ліки та ін.).
У "Біосферу-2" було внесено й техносферу, що мала житлові та робочі приміщення, розраховані на вісім чоловік, спортзал, бібліотеку, город і численне технічне обладнання (дощувальні установки, насоси для циркуляції води й повітря, комп'ютер з безліччю датчиків, який мав вести моніторинг життєво важливих параметрів комплексу). Метою експерименту, розрахованого на два роки, було створення замкненої екосистеми, своєрідної міні-біосфери, яка б функціонувала на основі самозабезпечення й була незалежною від "Біосфери-1" (так автори називали "велику" біосферу, тобто біосферу Землі).В цю міні-біосферу мала б органічно увійти міні-техносфера з дослідниками. Автори мріяли досягти штучно підтримуваного в системі гомеостазу, тобто стабільності, сталості основних життєво важливих параметрів (температури, вологості).Відходи біоти однієї екосистеми мали слугувати ресурсами для іншої. Проект був покликаний здійснити мрію В.І.Вернадського про перехід до керування людиною всіма процесами в біосфері.
26 вересня 1993 року науковий експеримент був успішно довершений. Тільки одна з членів команди залишала комплекс на 5 годин - для проведення операції на пораненій руці, після того як вона зашкодила палець.Звичайно, не можна сказати, що обійшлося без проблем - серед них проблема зменшення змісту кисню в атмосфері: з початкового змісту в 21%, його кількість за два роки зменшилося до 14%. Таке падіння змісту кисню приводило до постійних головних болів, утраті працездатності в учасників експерименту.
Важливе питання, що вивчали бісферіани - це міжособистісні відносини в замкнутому колективі, і що цікаво, вони відзначають, що цепитання було вирішено набагато грамотніше в російських космонавтів. Так, при польотах наших космонавтів за їхнім психічним станом, взаємодією між собою постійно стежить особливий фахівець. Ця людина має повноваження наполягати на зміні розпорядку дня роботи команди, якщо він вважає це необхідним. "Один раз, він сказав космонавтам відпочивати протягом тижня, порахувавши, їх занадто стомилися, " пишуть з "заздрістю" у своєму звіті учасники експедиції Біосфера-2. Часто запитують, чи не було серед біосферіан подружніх пар? Коли вони почали експеримент - не було, але через два роки, уже вийшовши в наш звичайний світ, деякі з них одружилися.
Через якийсь час біосферіанам стало не вистачати їжі, і тут виявилося, що проблеми усередині Біосфери-2 дуже нагадують земні. При створенні міні-світу багато хто думали, що він буде досконаліше, ніж наш, звичайний, буде урятований від багатьох екологічних і соціальних проблем на багато десятиліть. Однак, навіть перед тим, як група зайшла туди на два роки, ставало усе більш зрозуміло, що в населення Біосфери-2 буде багато загальних проблем, що й у жителів "Біосфери-1" - Землі.
Площа ділянки, де вирощувалися культури була невеликою, а погода в Арізоні протягом 2-х років

 
 

Цікаве

Загрузка...