WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Морфо-функціональні особливості лімфатичної системи у ссавців в онтогенезі (бакалаврська робота) - Реферат

Морфо-функціональні особливості лімфатичної системи у ссавців в онтогенезі (бакалаврська робота) - Реферат

непарних вісцеральних галузей черевної аорти або їхніх розгалужень (біля черевного стовбура, печіночних, селезінкової, шлункових артерій).
3.2.4. ЛІМФАТИЧНІ СУДИНИ І ВУЗЛИ ГРУДНОЇ ПОРОЖНИНИ
У грудній порожнині виділяють парієтальні лімфатичні вузли, що лежать на відповідних стінках (передня, нижня, задня), і вісцеральні - на шляху руху лімфи від внутрішніх органів.
До парієтальних лімфатичних вузлів грудної порожнини відносяться пригрудинні лімфатичні вузли, що розташовуються праворуч і ліворуч від грудини; міжреберні - у міжреберних проміжках і верхні діафрагменні лімфатичні вузли, що лежать на діафрагмі і навколо перикарда. До вісцеральних відносяться передні і задні середостінні, бронхолегеневі (у воротах легень), нижні і верхні трахеобронхіальні лімфатичні вузли, розташовані навколо трахеї і головних бронхів.
Від стінок грудної порожнини і парієтальної плеври лімфа відтікає в основному в міжреберні, пригрудинні і верхні діафрагменні лімфатичні вузли, а звідти - у грудну протоку або яремні стовбури. Від молочної залози лімфовідтік йде у декількох напрямках: від медіальних в пригрудинні і середостінні вузли, від латеральних - у центральну групу пахвових вузлів, від верхніх відділів - у верхню групу пахвових (підключичні) вузлів, а також у глибокі шийні (надключичні) вузли, від нижніх відділів - в пригрудинні і пахвові лімфатичні вузли.
Від легень лімфа відтікає через легеневі вузли до бронхолегеневих і далі до трахеобронхіальних лімфатичних вузлів. Частина лімфатичних судин легень направляється до вузлів переднього і заднього середостінь. Лімфатичні судини трахеобронхіальних вузлів утворюють бронхосередостінний стовбур, що впадає ліворуч у грудну протоку, а праворуч - в праву лімфатичну протоку.
Лімфатичні судини серця збираються в передні середостінні, трахеобронхіальні і верхні діафрагменні лімфатичні вузли.
3.2.5. ЛІМФАТИЧНІ СУДИНИ І ВУЗЛИ ГОЛОВИ І ШИЇ
На голові виділяють потиличні, поверхневі і глибокі привушні, лицьові, підборідні і нижньощелепні лімфатичні вузли, назва яких відбиває їхню локалізацію. Лімфатичні вузли шиї поділяються на передні шийні і латеральні шийні, серед тих і інших відзначаються поверхневі і глибокі.
Передні шийні поверхневі лімфатичні вузли локалізуються на поверхневій фасції або по ходу передньої яремної вени. Передні шийні глибокі лімфатичні вузли, приймаючи лімфу від визначених органів і розташовуючись поруч з ними, мають відповідні назви: передгортанні, щитовидні, передтрахейні, паратрахейні. До латеральних шийних глибоких лімфатичних вузлів відносять латеральні і передні яремні (поруч із внутрішньою яремною веною), надключичні і заглоткові лімфатичні вузли.
Лімфатичні судини, що йдуть по ходу внутрішньої яремної вени від глибоких шийних вузлів, утворюють з кожної сторони яремний стовбур. Ліворуч яремний стовбур впадає в грудну протоку, праворуч - у праву лімфатичну протоку або у венозний кут.
3.2.6. ЛІМФАТИЧНІ СУДИНИ І ВУЗЛИ ВЕРХНЬОЇ КІНЦІВКИ
На верхній кінцівці лімфа збирається в поверхневі і глибокі лімфатичні судини, що направляються в ліктьові і пахвові лімфатичні вузли. Ліктьові лімфатичні вузли розташовані в області однойменного суглоба і поділяються на поверхневі і глибокі. Серед пахвових лімфатичних вузлів також виділяють поверхневі і глибокі. По локалізації в пахвовій області розрізняють медіальні, латеральні, задні (на однойменних стінках пахвової ямки), нижні (у середині основи ямки), центральні і верхівкові (підключичні) лімфатичні вузли. Близькими по локалізації до пахвової ямки є непостійні міжгрудинні лімфатичні вузли (між великою і малою грудними м'язами).
Поверхневі лімфатичні судини розташовані біля підшкірних вен верхніх кінцівок і утворюють медіальну, середню і латеральну групи. Медіальні поверхневі лімфатичні судини верхньої кінцівки збирають лімфу від шкіри медіальної частини кисті, передпліччя і плеча. Частина судин впадає в поверхневі пахвові вузли, частина - в поверхневі ліктьові вузли, судини яких сягають пахвових лімфатичних вузлів. Від латеральної частини кисті, передпліччя та плеча лімфа відтікає в латеральну групу судин, які впадають в глибокі пахвові лімфатичні вузли. Лімфатичні судини середньої групи йдуть від передньої поверхні зап'ястка, а потім частина з них приєднується до латеральної, частина - до медіальної групи судин.
Глибокі лімфатичні судини верхньої кінцівки, що відводять лімфу від кісток, м'язів, сухожиль, фасцію, суглобів і зв'язок, йдуть по ходу глибоких артерій і вен до глибоких ліктьових лімфатичних вузлів, а далі до глибоких пахвових лімфатичних вузлів.
Лімфатичні судини, що відходять від глибоких пахвових вузлів, формують підключичний стовбур, що впадає зліва в грудну протоку, а з права - в праву лімфатичну протоку.
3.3.ВІКОВІ ЗМІНИ ЛІМФАТИЧНИХ КАПІЛЯРІВ ТА ВУЗЛІВ
Протягом життя людини лімфатичні капіляри і їхні початкові мережі зазнають значних вікових змін, що стосуються форми, напрямку судин і їх петель, ступеня розвитку і архітектоніки.
Лімфокапілярні судини (лімфатичні капіляри) утворяться шляхом брунькування від ендотелію існуючих капілярів. Розвиток лімфатичного русла в органах пов'язано з особливостями функціонування останніх. В перші роки життя капіляри відносно ширші, а їх резорбційна поверхня відносно більша, ніж у дорослих. Це визначається необхідністю поглинання з основної речовини тканин білків у більших кількостях, чим у дорослих.
Розвиток лімфатичних вузлів починається наприкінці другого місяця внутрішньоутробного життя. Лише до 12 років формуються основні структури вузла, хоча їхня перебудова не припиняється протягом життя. Вузли різної локалізації і різні їхні складові частини утворяться гетерохронно. Закладка вузла в плоду представлена сплетенням первинних кровоносних і лімфатичних судин з великим числом мезенхімальних клітин, що перетворяться пізніше в ретикулярні і лімфоїдні. Слідом за формуванням крайового синуса і капсули вузла виникають інші його компоненти.
Корені лімфатичної системи в літньому і старечому віці піддаються значним змінам у зв'язку зі зменшенням дисперсності білків крові, зниженням гідрофільності основної речовини сполучної тканини й інших змін метаболізму. Капілярне русло редукується, зменшуючи резорбційну поверхню ендотелію і знижуючи поглинання з тканин білків, води, сторонніх часток, бактерій і т.п. Це виявляється розрідженням петель лімфатичних капілярів. Так, 1 мм2 слизової оболонки шлунка на малій кривизні містить у зрілому віці від 50 до 100 міжзалозистих синусів, у літньому віціїх 20-30, у старих і довгожителів лише 15-25. По ходу лімфатичних капілярів різкі розширення змінюються звуженнями, аж до зникнення внутрішнього просвіту.
Характерним для лімфатичних судин у людей літнього і старечого віку стає утворення випинань різної величини і форми (кулястих, ниркоподібних, булавовидних, грибоподібних і мал.). У місцях випинань м'язові елементи в стінці судини іноді відсутні і сполучнотканинна оболонка судини стикається з ендотелієм. Зазначені зміни

 
 

Цікаве

Загрузка...