WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Органи відчуття: нюх, смак, дотик, зір, слух, рівновага і положення тіла в просторі. Та їх захисні реакції - Реферат

Органи відчуття: нюх, смак, дотик, зір, слух, рівновага і положення тіла в просторі. Та їх захисні реакції - Реферат

одних мінімальна, у інших підвищена. Бувають люди з абсолютним слухом, вони здатні взнавати по пам'яті висоту заданого тону. Музичний слух лозволяєт точно визначати інтервали між звуками різної висоти, взнавати мелодії. Індивідууми з музичним слухом при виконанні музичних творів відрізняються відчуттям ритму, уміють точно повторити заданий тон, музичну фразу.
Користуючись слухом, люди в змозі визначати напрям звуку і по ньому - його джерело. Ця властивість дозволяє орієнтуватися в просторі, на місцевості, розрізняти той, що говорить серед декількох інших. Слух разом з іншими видами чутливості (зором) попереджає про небезпеки, що виникають під час праці, перебування на вулиці, серед природи. В цілому слух, як і зір, робить життя людини духовно багатим.(6)
Людина сприймає звуки з частотою коливань від 16 до 20 000 в секунду. З віком сприйняття високих частот знижується. Знижується слухове сприйняття і при дії звуків великої сили, високих і особливо низьких частот.
Одна з частин внутрішнього вуха - вестибулярна - обумовлює відчуття положення тіла в просторі, підтримує рівновагу тіла, забезпечує прямоходіння людину.
Орган слуху частково розташований в товщі скроневої кістки черепа і складається з трьох основних відділів: зовнішнього, середнього і внутрішнього. Перші два служать для проведення звуків, третій містить звукочустливий апарат і апарат рівноваги.
Зовнішнє вухо представлене вушною раковиною, зовнішнім слуховим проходом, барабанною перетинкою. Вушна раковина уловлює і направляє звукові хвилі в слуховий прохід, але у людини вона майже втратила своє основне призначення. Зовнішній слуховий прохід проводить звуки до барабанної перетинки. У його стінках є сальні залози, що виділяють так звану вушну сірку. Барабанна перетинка знаходиться на межі між зовнішнім і середнім вухом. Це кругла формою пластинка розміром 9x11 мм. Вона приймає звукові коливання.
Середнє вухо розташоване між зовнішнім слуховим проходом і внутрішнім вухом. Воно складається з барабанної порожнини, яка через євстахієву трубу сполучається з носоглоткою. Барабанна порожнина має об'єм близько 1 см3. Вона містить три слухові кісточки, сполучені між собою: молоточок, ковадло, стремечко. Ці кісточки передають звукові коливання з барабанної перетинки до овального вікна внутрішнього вуха. Вони зменшують амплітуду і збільшують силу звуку.
Внутрішнє вухо, або лабіринт, є системою порожнин і каналів, заповнених рідиною. Функцію слуху тут виконує тільки равлик - спіральний закручений канал (2,5 завитки). Решта частин внутрішнього вуха забезпечує збереження рівноваги тіла в просторі.(5)
Спіральний орган - це звукосприймальний апарат, розташований в равлику. Він складається з основної мембрани (пластинки) з опорними і рецепторними клітками, а також з нависаючої над ними покривної мембрани. Рецептори (сприймаючі) клітки мають подовжену форму. Їх один кінець фіксований на основній мембрані, а протилежний містить 30-120 волосків різної довжини. Ці волоски омиваються рідиною (ендолімфою) і стикаються з нависаючою над ними покривною пластинкою.
Звукові коливання від барабанної перетинки і слухових кісточок передаються рідині, що заповнює канали равликів. Ці коливання викликають коливання основної мембрани разом з волосистими рецепторами спірального органу. Під час коливань волосисті клітки торкаються покривної мембрани. В результаті цього в них виникає різниця електричних потенціалів, що приводить до збудження волокон слухового нерва, які відходять від рецепторів. Виходить свого роду мікрофонний ефект, при якому механічна енергія коливань ендолімфи перетворюється на електричну нервового збудження. Характер збуджень залежить від властивостей звукових хвиль. Високі тони уловлюються вузькою частиною основної мембрани, у підстави равлика. Низькі тони реєструються широкою частиною основної мембрани, у вершини равлика.
Функцію вестибулярного апарату в цілому можна представити таким чином. Рух рідини, що міститься у вестибулярному апараті, що викликається переміщенням тіла, трясінням, хитким, викликає роздратування чутливих волосків рецепторів. Збудження передаються по черепно-мозкових нервах в довгастий мозок, міст, Звідси вони прямують до мозочка, а також до спинного мозку. Цей зв'язок із спинним мозком обумовлює рефлекторні (мимовільні) рухи м'язів шиї, тулуба, кінцівок, завдяки чому вирівнюється положення голови, тулуба, запобігає падінню.
При усвідомленому визначенні положення голови збудження поступає з довгастого мозку і моста через зорові горби в кору великого мозку. Вважається, що кіркові центри контролю рівноваги і положення тіла в просторі знаходяться в тім'яній і скроневій частках мозку. Завдяки кірковим кінцям аналізатора можливий усвідомлений контроль рівноваги і положення тіла, забезпечується прямоходіння.(7)
Щоб зберегти слух, потрібно оберігати його орган від пошкоджень шкідливими чинниками: фізичними, хімічними і мікроорганізмами. Під фізичними чинниками слід розуміти травмуючі дії під час ударів, при колупанні різними предметами в зовнішньому слуховому проході, а також постійні шуми і особливо звукові коливання ультрависоких і особливо інфранизьких частот. Травми є нещасними випадками і їм не завжди вдається запобігти, а ось травми барабанної перетинки під час чищення вух можна повністю уникнути. Щоб віддалялася сірка, достатньо щодня мити вуха і не буде необхідності вичищати її грубими предметами.
З ультразвуками і інфразвуками людина стикається тільки в умовах виробництва. Для запобігання їх шкідливій дії на органи слуху необхідно дотримувати правила техніки безпеки.
Шкідливо позначаються на органі слуху постійнішуми в умовах великих міст, на підприємствах. Проте медико-санітарна служба веде боротьбу з цими явищами, а інженерно-технічна думка направлена на розробку технології виробництва із зниженням рівня шуму. Гірше справа йде у любителів гучної гри на музичних апаратах. У таких осіб рівень сприйняття звуків знижується. Рекомендація одна - привчати себе до помірної гучності.(2)
Хвороби органу слуху в результаті дії хімічних речовин бувають, головним чином, при порушеннях техніки безпеки в обігу з ними. Тому потрібно дотримувати правила роботи з хімічними речовинами. Якщо ж ви не знаєте властивостей якоїсь речовини, то не слід їм користуватися.
Пошкодження органу слуху хвороботворними мікроорганізмами можна запобігти своєчасним оздоровленням носоглотки, з якої збудники проникають в середнє вухо через євстахієвий канал і викликають спочатку запалення, а при тому, що запізниться лікуванні - зниження і навіть втрату слуху. Для збереження слуху важливі загальнозміцнюючі заходи: організація здорового способу життя, дотримання режиму праці і відпочинку, фізична підготовка, розумне гартування.
Для людей, страждаючих слабкістю вестибулярного апарату, що виявляється в нестерпності поїздки в транспорті, бажані спеціальні тренування, вправи. Ці вправи направлені на зменшення збудливості апарату рівноваги. Вони проробляються на кріслах, що обертаються, спеціальних тренажерах. Найдоступніше тренування можна здійснювати на муляжах, поступово збільшуючи її час. Крім того, застосовуються гімнастичні вправи: обертальні рухи голови тіла, стрибки, перекидання. Зрозуміло, тренування вестибулярного апарату здійснюють під мед-контролем.
Всі розглянуті аналізатори обумовлюють гармонійний розвиток особи тільки при тісній взаємодії.
4. Вісцеральний та шкірний аналізатор
Шкірний або тактильний аналізатор відіграє безумовно виняткову роль у житті людини, особливо при його взаємодії із зоровим і слуховим аналізаторами при формуванні в людини цілісного сприйняття навколишнього

 
 

Цікаве

Загрузка...