WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Органи відчуття: нюх, смак, дотик, зір, слух, рівновага і положення тіла в просторі. Та їх захисні реакції - Реферат

Органи відчуття: нюх, смак, дотик, зір, слух, рівновага і положення тіла в просторі. Та їх захисні реакції - Реферат

доцентрових волокнах нервів в кору великого мозку у області задньої центральної звивини, де розташована зона шкірно-м'язового відчуття. Слід зазначити, що перш, ніж воно потрапляє в кору, проходить через розташовані нижче відділи головного мозку. У центральній нервовій системі формується відчуття, зване дотиком. Складається уявлення про відчутний об'єкт.
Вся система, що включає нервові рецептори шкіри, нервові волокна і центри головного мозку, де відбувається прийом, аналіз і синтез поступаючих збуджень, складає шкірний аналізатор. Його порушення в будь-якій частині приводять до розладу дотику.
Значення дотику в житті людини значно менше, ніж зору, слуху. Проте у разі втрати зору воно дає можливість людині обходитися без нього, кінцево в далеко не повній мірі. (3)
2. Будова і функції органу зору.
Зір - це біологічний процес, що обумовлює сприйняття форми, розмірів, кольору предметів, що оточують нас, орієнтування серед них. Воно можливе завдяки функції зорового аналізатора, до складу якого входить сприймаючий апарат - око. Функція зору не тільки в сприйнятті світлового проміння. Ним ми користуємося для оцінки відстані, об'ємності предметів, наочного сприйняття навколишньої дійсності.
В даний час зі всіх органів чуття у людини найбільше навантаження падає на органи зору. Це обумовлено читанням, листом, оступаю чо телепередач і інших видів отримання інформації і роботи.
Орган зору складається з очного яблука і допоміжного апарату, розташованих в очній ямці - поглибленні кісток лицьового черепа. Очне яблуко має вид кулястого тіла і складається з трьох оболонок: наружної - фіброзної, середньої - судинної і внутрішньої - сітчастої.
Зовнішня фіброзна оболонка в задньому відділі утворює білкову, або склеру, а спереду вона переходить в проникну для світла рогівку. Середня - судинна - оболонка називається так через те, що багата судинами. Розташована під склерою. Передня частина цієї оболонки утворює райдужку, або веселкову оболонку. Так її називають через забарвлення (барви веселки). У веселковій оболонці знаходиться зіниця - круглий отвір, який здатний змінювати величину залежно від інтенсивності освітлення за допомогою природженого рефлексу. Для цього в райдужці є м'язи, що звужують і розширюють зіницю. Райдужка, таким чином, виконує роль діафрагми, регулюючої кількість оступаю чого світла на світлочутливий апарат, і оберігає його від руйнувань, здійснюючи звикання органу зору до інтенсивності світла і темноти. Судинна оболонка утворює рідину - вологу камер ока.(4)
Внутрішня - сітчаста оболонка, або сітківка - прилягає ззаду до середньої (судинної) оболонки. Складається з двох листків: зовнішнього і внутрішнього. Зовнішній листок містить пігмент, внутрішній - світлочутливі елементи. Сітчаста оболонка вистилає дно ока. Якщо дивитися на неї з боку зіниці, то на дні видно білу круглу пляму. Це місце виходу зорового нерва. Тут немає світлочутливих елементів і тому не сприймається світлове проміння, воно називається сліпою плямою. Збоку від нього знаходиться жовта пляма. Це місце найбільшої гостроти зору. У внутрішньому шарі сітчастої оболонки розташовані світлочутливі елементи - зорові клітки. Їх кінці мають вид паличок і колб. Палички містять зоровий пігмент - родопсин, колби - іодопсин. Палички сприймають світло в умовах смеркового освітлення, а колби - кольори при достатньо яскравому освітленні.
Як вже наголошувалося, в сітківці розташовані палички і колби. При попаданні на них світло викликає роздратування: виникають складні фотохімічні, електричні, іонні і ферментативні процеси, які обумовлюють нервове збудження - сигнал. Він поступає по зоровому нерву в підкіркові центри зору. Потім прямує в кору потиличних часток мозку, де сприймається у вигляді зорового відчуття.
Весь комплекс нервової системи, включаючий рецептори світла, зорові нерви, центри зору в головному мозку; складає зоровий аналізатор.
Крім очного яблука до ока відноситься і допоміжний апарат. Він складається з вік, шести м'язів, рушійних очне яблуко. Задню поверхню вік покриває оболонка - кон'юнктива, яка частково переходить на очне яблуко. Крім того, до допоміжних органів ока відноситься слізний апарат. Він складається із слізної залози, слізних канальців, мішка і носослізної протоки. Слізна залоза виділяє секрет - сльози, що містять лізоцим, згубно діючий на мікроорганізми. Вона розташована в ямці лобової кістки Її 5-12 канальців відкриваються в щілину між кон'юнктивою і очним яблуком в зовнішньому кутку ока.
Знання шляхів відтоку зліз з місць утворення - слізних залоз - дозволяє правильно виконувати такий гігієнічний навик, як - "протирання" очей. При цьому рух рук з чистою серветкою (бажано стерильною) потрібно направляти від зовнішнього кута ока до внутрішнього, "протирати очі у бік носа", у бік природного струму зліз, а не проти нього, сприяючи, таким чином, видаленню чужорідного тіла (пил), що потрапило на поверхню очного яблука.
Орган зору потрібно оберігати від попадань чужорідних тіл, пошкоджень. При роботі, де утворюються частинки, осколки матеріалів, стружка, слід користуватися захисними окулярами.
При погіршенні зору не зволікати і звертатися до лікаря-окуліста, виконувати його рекомендації, щоб уникнути подальшого розвитку хвороби. Інтенсивність освітлення робочого місця повинна залежати від виду виконуваної роботи: чим тонші рухи виконуються, тим інтенсивніше повинне бути освітлення. Воно не повинне бути ні яскравим, ні слабким, а рівно таким, яке вимагає якнайменшої напруги зору і сприяє ефективній роботі. Для цього розроблені нормативи освітлення залежно від призначення приміщення, від роду діяльності. Кількість світла визначають за допомогою спеціального приладу - люксметра. Контроль правильності освітлення здійснює медико-санітарна служба і адміністрація установ і підприємств.(5)
Слід пям'ятати, що особливо сприяє погіршеню гостроти зору яскраве світло. Тому потрібно уникати дивитися без світлозахисних окулярів у бік джерел яскравого світла як штучних, так і природних. Для запобігання погіршенню зору у зв'язку з високим навантаженням на очі потрібно виконувати певні правила: при читанні і листі необхідне рівномірне достатнє освітлення, від якого не розвивається стомлення; відстань від очей до предмету читання, листу або дрібних предметів, з якими визайняті, повинне бути близько 30-35 см. Предмети, з якими ви працюєте, потрібно розміщувати зручно для очей. Телепередачі дивитися не ближче 1,5 метри від екрану. При цьому обов'язково потрібне підсвічування приміщення за рахунок прихованого джерела світла.
Важливе значення для підтримки нормального зору має вітамінізоване живлення взагалі і особливе вітамін А, якого багато в тваринних продуктах, в моркві, гарбузі. Крім того, розмірений спосіб життя, включаючий правильне чергування режиму праці і відпочинку, живлення, що виключає шкідливі звички, зокрема куріння і вживання алкогольних напоїв, неабиякою мірою сприяє збереженню зору і здоров'я взагалі. Гігієнічні вимоги до збереження органу зору настільки обширні і різноманітні, що приведеними вище не можна обмежуватися. Вони можуть мінятися залежно від трудової діяльності, їх слід з'ясувати у лікаря і виконають.(3)
3. Будова і функції органу слуху.
Слух - вид чутливості, обумовлюючий сприйняття звукових коливань. Його значення неоцінимо в психічному розвитку повноцінної особи. Завдяки слуху пізнається звукова частина навколишньої дійсності, пізнаються звуки природи. Без звуку неможливі звукові мовні спілкування між людьми, людьми і тваринами, між людьми і природою, без нього не могли з'явитися і музичні твори.
Гострота слуху в людей не однакова у

 
 

Цікаве

Загрузка...