WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Інстинкт як основа формування поводження тварин - Реферат

Інстинкт як основа формування поводження тварин - Реферат

молодняку, стимулюючі контактом із собі подібними чи з їх об'єктами, що заміняють. Останні реакції широко поширені серед ссавців і можуть спостерігатися в будь-якому віці.
Що виявляються в неволі гри з неживими предметами в таких тварин, як слон, носоріг, бізон і т.д., часто порозуміваються як компенсаторні реакції тварин на недолік собі подібних, на відсутність їжодоувальної діяльності, захисту від ворогів. У сучасному представленні етологів гри тварин служать нервовою розрядкою, що лежить завжди в основі прояву інстинктивної діяльності.
У групу средовищних реакцій варто віднести також відповіді організму на спеціальні фізичні умови середовища. Така, наприклад, позитивна реакція багатьох гризунів на чи нору її непрозору трубку, що імітує, позитивна реакція мавп на світло, позитивна реакція молодняку (особливо немовляти) на тепло.
Між власне оборонними реакціями і середовищними існує цілий ряд переходів, і вся ця група рефлексів характеризується дуже тонкими залежностями від екологічної спеціалізації тварини.
Група полових і батьківських рефлексів, дуже високо спеціалізованих у різних видів, відрізняється пізнім виникненням у постнатальній онтогенезі і сильно залежить від гормональних стимуляції. Між батьківським поводженням і уродженим існують дивно точні співвідношення.
Спроба класифікації безумовних рефлексів і утворяться на їхній основі умовних була зроблена також Д. А. Бірюков (1948). В основу класифікації Бірюков поклав особливості утворення умовних рефлексів, установлені їм при порівняння загальрухових і локалізованих рефлексів, особливості утворення умовних рефлексів прискорення і затримки подиху і серцевої діяльності. Крім того, Бірюков пропонує поділяти рефлекторні акти на пускові і регуляторні (пускові і що коригують - по: Биків, 1942). Елементи цієї, ще далеко не закінченої схеми становлять великий інтерес.
Нарешті, досить складна класифікація безумовних рефлексів була запропонована Н. А. Рожанским (1957). У неї включаються як власне рефлекси поводження, так і рефлекси регуляції окремих фізіологічних процесів. Так, описані рефлекси полярності руху, сонно-бадьорої періодичності, підтримки виду (полові і розмноження), міжвидових відносин і, нарешті, рефлекси екологічні. Останні охоплюють механізми акліматизації, міграції ссавців і птахів. Важливо відзначити, що тільки для невеликого числа описаних по зовнішніх ознаках рефлексів Рожанский дає центральну локалізацію цих складних форм реакцій тварин у мозку. Цю класифікацію відрізняє відсутність єдиного принципу її побудови (біологічного чи системно-морфологічного).
Останнім часом етологами запропонована класифікація форм діяльності тварин, власне кажучи значною мірою повторяючи різні видозміни класифікації рефлекторної діяльності Павлівської школи.
Так, Тембрів (1964) поділяє усі форми поводження організмів на наступні групи.
1. Поводження, обумовлене обміном речовин, що, у свою чергу, розподіляється так:
а) іжодобування і прийом їжі,
б) сечовиділення і дефекація,
в) запас їжі,
г) спокій і сон,
д) потягування.
2. Комфортне поводження.
3. Оборонне поводження.
4. Поводження, зв'язане з розмноженням, що розділяється на:
а) територіальне поводження,
б) копуляція і спарювання,
в) турбота про потомство.
5. Соціальне (групове) поводження.
6. Будівля нір, гнізд і притулків.
Під групою явищ, що коштує в залежності від обміну речовин, розуміють усі форми поводження, що регулюють обмін енергії в організмі. Сюди відноситься не тільки харчування, зв'язане з надходженням речовин в організм, не тільки сечовипускання і дефекація, зв'язані з виведенням речовин з організму, але і такі регулятори відновлення в організмі, як спокій і сон, що мають, до речі сказати, свої видові специфічні особливості.
Особливу форму руху представляє акт потягування після чи сну періоду спокою, добре відомий усім зі спостережень повсякденного життя і властивий не тільки ссавцям, птахам, рептиліям і рибам, але і деяким безхребетної. Походження і фізіологічне значення акта потягування не зовсім ясно. Багато дослідників надають значення зміненому кровообігу під час чи сну більш-менш тривалого спокою.
У кішок потягування може бути викликано електричним роздратуванням передньої звивини мозку й області лійки мозку.
Як правило, потягування і подібні з ним руху повторюють характерні для виду рухові акти і тому можуть вважатися уродженими.
До рухів, що забезпечують обмін речовин, повинні бути віднесені і всі допоміжні дихальні рухи. Особливо яскраво виражені вони у водяних організмів і служать для перемішування води навколо тіла і тим самим для підтримки різниці між напругою 02 і З02 у воді й у тканинах організму.
Власне кажучи й основні дихальні рухи (грудної клітки, діафрагми зябрових кришок і т.д.) повинні бути віднесені до цієї групи явищ. Дихальні рухи, зв'язані зі збільшеною віддачею тепла при високій температурі тіла, також можуть супроводжуватися і змінами пози. Так, наприклад, замічено, що велика рогата худоба в жарке денне годинник рідко лягає, тому що хекання (поліпне) легше здійснюється в положенні тіла коштуючи.
Сечовиділення і дефекація зв'язані з визначеною позою, характерної для окремих видів тварин. Як самий режим цих актів (розподіл у часі), так і характерні пози є мало залежними від зовнішніх впливів. Так, наприклад, перекручення добового режиму при зимівлі в Арктиці не привело до зміни режиму сечовиділення і дефекації в людини. З іншого боку, відомі численні приклади утворення умовного рефлексу на скорочення сечового міхура в людини. Ці питання ще не можна вважати досить вивченими.
Досить складний комплекс явищ поєднується Темброком у так називане комфортне поводження.
Сюди відносяться всі рухи, зв'язані з очищенням поверхні шкіри, руху потрясіння, чесання і рухи при купанні (у чи воді в піску, землі). Практично всі ці форми руху мають яскраво виражений видовий характер і особливості. Разом з тим вони легко відтворюються (наприклад, порясіння) у порядку утворення умовного рефлексу. Деякі дослідники широко використовують рефлекс потрясіння як основу для вивчення вищої нервової діяльності (Волохів, 1951; Образцова, 1964).
Останнім часом ретельно вивчені форми спокою і сну в багатьох ссавців (1965). Виявлено, що пози спокою й особливо пози, прийняті тваринами під час сну, є такого ж типовими для виду, як і окремі форми рухів.
Запас корму представляє найбільше широко розповсюджене явище серед наземних організмів, як безхребетних, так і хребетних. Значна розмаїтість цієї форми діяльності вже давно привертало увагу натуралістів, і не випадково явища запас корми часто приводилися як приклади інстинктів. Сюди відносяться усі випадки забезпечення кормом личинок, що розвиваються, у комах (особливо ця діяльністьрозвита в перепончатокрилих - ос, бджіл, мурах), діяльність жуків-гробарів (див. стор. 28), жуків-навозників. У комах ці форми діяльності безпосередньо переходять у діяльність відкладання яєць на живі об'єкти (наприклад, ґедзі) і в прояв паразитизму.

 
 

Цікаве

Загрузка...