WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Інстинкт як основа формування поводження тварин - Реферат

Інстинкт як основа формування поводження тварин - Реферат


Реферат на тему:
Інстинкт як основа формування поводження тварин
При розгляді методів вивчення інстинкту вже неодноразово вказувалося на те, що реакції немовляти тварини на окремі подразника зовнішнього світу можуть розглядатися як уроджені, тобто як інстинкти, чи безумовні рефлекси. Ми уже бачили, що кількість таких зв'язків немовляти з зовнішнім світом дуже невелико. Проте вони у відомій мері забезпечують немовляті безпека, контакт із матір'ю, що годує, розвиток у гнізді, лігвищі, норі і т.д. У багатьох випадках такі сформовані до моменту чи народження вилуплення реакції тварини (наприклад, у комах) забезпечують контакт і з їжею, хоча для цього організму приходиться проробляти іноді досить складний шлях (пересування по нехарчовому субстраті). Вся уроджена діяльність забезпечує на визначеному етапі розвитку не тільки існування організму, але і його ріст і подальший розвиток.
Кількість інстинктивних дій, на які здатне новонароджений ссавець, що вилупився чи птах комаха, також дуже невелика. Однак вони досить різноманітні відповідно з біологічним значенням кожної такої реакції. Тому найбільш плідним при вивченні безумовних рефлексів і інстинктів виявився біологічний принцип значимості окремих форм поводження і рухових актів. Цей принцип був введений у науку ще в додарвінський період, але найкраще він виявився розробленим школою Павлова, а потім і представниками отологісного напрямку. В даний час мається вже трохи більш-менш розроблених класифікацій, що охоплюють всі основні форми діяльності організмів. И. П. Павлов розділяв безумовні рефлекси, тобто уроджені елементи поводження, на орієнтовані, оборонні, харчові, полові, батьківські і дитячі, указуючи при цьому, що в такий спосіб дається лише грубе угруповання явищ.
Розширення наших знань в області безумовно й умовнорефлекторній діяльності тварин дозволяє зробити і більш дробову класифікацію цих явищ, в основі якої лежить усі та ж запропонована И. П. Павловим схема.
Так, наприклад, орієнтований рефлекс часто розділяється на власне орієнтований і дослідницький. Останній особливо добре розвитий у мавп, у яких він може бути важливим чинником, що визначає їхнє поводження. Крім того, орієнтовані рефлекси, що виникають у відповідь на роздратування індиферентними агентами зовнішнього середовища, викликають у щенят, наприклад, тільки харчове чи поводження реакцію слинних залоз. У цих випадках орієнтовану реакцію називають орієнтовно-харчовий. Харчову реакцію часто поділяють на власне харчову і їжодобуваючу. Остання в деяких видів може сильно відрізнятися від власне харчовий як за формою рухового поводження, так і по супутнім фізіологічних реакціях. Наприклад, у хижих тварин, що вистежують видобуток, момент вистежування різко відрізняється від самого акта захоплювання і поїдання їжі. Надалі виявилася група рефлекторних актів, як умовних, так і безумовних, спрямованих на підтримку сталості внутрішнього середовища і сталості речовини організму. Виходячи з накопичених матеріалів, А. Д. Слонім (1949) запропонував розділити усі властиві окремим видам уроджені акти поводження і відповідні їм регуляції фізіологічних функцій на три великі групи, що відповідають їхньому біологічному значенню. В основу цієї класифікації покладений принцип зрівноважування організму з зовнішнім середовищем і підтримки сталості внутрішнього середовища і збереження маси тіла. Крім того, виділені реакції, що не забезпечують збереження окремої особи, але важливі для збереження виду в цілому.
Запропонована схема має наступний вид:
А. Рефлекси на збереження внутрішнього середовища організму сталість речовини.
1. Харчові, що забезпечують і сталості речовини.
2. Гомеостатичні, що забезпечують сталість внутрішнього середовища.
Б. Рефлекси на зміну зовнішнього середовища організму. 1. Оборонні.
2. Середовищні (ситуаційні).
В. Рефлекси, зв'язані зі збереженням виду.
1. Полові.
2. Батьківські.
Розглянемо цю класифікацію трохи більш докладно.
У групу харчових рефлексів входять рефлекторні акти, спрямовані на добування їжі, власне травлення й усмоктування продуктів травлення. До тієї ж групи варто віднести рефлекторні механізми регуляції обміну речовин (енергетичного, вуглеводного, білкового, водяного і т.д.), зв'язані з прийомом їжі і засвоєнням її організмом.
Як і кожна з біологічно важливих форм уродженої безумовнорефлекторной діяльності, харчові рефлекси відрізняються значною складністю і містять у собі як рефлекторні акти, зв'язані з травленням, так і ряд складних рухових актів, зв'язаних з добуванням їжі твариною. У загальному ряді рефлекторних відповідей цілого організму харчові рефлекси безсумнівно є найбільш різноманітними для різних видів організмів і змінюються в зв'язку з різними умовами існування.
Харчові рефлекси мають у своїй основі порушення харчового центра, локалізація якого є предметом інтенсивних досліджень закордонних фізіологів протягом останнього років: Андерсон (1956); Бробек (1957); Андерсон і Вирвитская (1957); Ананд (1961), і ін. И. П. Павлов під вищим харчовим центром розумів сукупність центральних коркових нервових утворень, зв'язаних зі здійсненням функції харчування. На основі цього простого харчового рефлексу розвиваються більш складні форми рефлекторної діяльності, як наприклад діяльність запасаня корму, запасання їжі для годівлі молодняку і т.д.
Ці рефлекторні акти разом із групою гомеостатичних рефлексів (рефлексів підтримки кров'яного тиску, рн, іонної рівноваги в тканинах і рідинах організму, рефлексів антигравітаційної мускулатури і підтримки пози і т.д.) складають першу біологічну групу. Їх поєднує загальна спрямованість - підтримка сталості складу і внутрішнього середовища організму. У різних видів ссавців у різних умовах спостерігаються значні зміни цієї групи рефлексів, а іноді майже повне їхнє випадання. Це стосується, наприклад, зимової сплячки, сезонних зрушень ваги тіла (ожиріння і схуднення), значних коливань температури окремих частин тіла (наприклад, кінцівок) і т.д.
У більшості випадків ці відхилення від загального для всіх ссавців типу є результатом екологічної спеціалізації видів. Часто, однак, має місце не просте випадання регуляції, а їхня спрямована зміна, їхня спеціалізація. Прикладом може служити нечутливість пірнаючих тварин до нагромадження у крові з одночасно розвивається розслабленням кістякової мускулатури. Подібні явища спостерігаються в їжаків при скручуванні, що розвивається звичайно в порядку оборонної реакції. Остання входить у наступну групу рефлекторних актів і зв'язана головним чином зі змінами в зовнішнім середовищі і з роздратуванням зовнішніх аналізаторів.
У цю групу, крім власне оборонних рефлексів, що виникають у відповідь на роздратування, що загрожують чи життя цілості структури тварини, входять і численні особливо добре виражені в представників дикої фауни рефлекси на зовнішнє середовище, адекватну дляіснування даного виду. Сюди відносяться всі реакції, що виникають в особи того ж виду, стадні і групові реакції, ігрові реакції

 
 

Цікаве

Загрузка...