WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Ріст і розмноження мікроорганізму - Реферат

Ріст і розмноження мікроорганізму - Реферат

озимої пшениці займається група наукових співробітників Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції (смт. Хоростків) на чолі з кандидатом біологічних наук В.А.Борисенком. Результатом їх співпраці з іншими закладами є два районовані в зонах Лісостепу і Полісся сорти - Лютесценс 7 та Збруч.
Значне поширення озимої пшениці в Україні зумовлено її біологічними особливостями.
Вимоги до тепла. Озима пшениця - холодостійка культура. Зерно може проростати за температури 1-2°С, але оптимальною для росту є температура 15-20°С. У зимовий період пшениця витримує зниження температури на глибині залягання вузла кущіння до мінус 15-18°С і навіть до мінус 20°С. Пшениця добре переносить короткотривале підвищення температури до 35-40°С, особливо за достатньої кількості ґрунтової води.
Вимоги до світла. Достатня кількість світла - необхідна умова для нормального росту і розвитку рослин пшениці та накопичення органічних речовин, що особливо важливо для успішної перезимівлі культури. Озима пшениця - рослина довгого дня і зацвітає тим швидше, чим довготриваліший день.
Вимоги до вологи. Пшениця відноситься до вологолюбивих культур і особливо чутлива до нестачі вологи в період інтенсивного росту та формування генеративних органів - фази вихід у трубку, колосіння та цвітіння. Високою посухостійкістю володіють сорти пшениці Селекційно-генетичного інституту, які культивуються переважно в Степовій зоні, де сконцентровано більше половини загальнодержавного збору зерна цієї культури і висока ймовірність посух.
Вимоги до ґрунтів. Озима пшениця вибаглива до ґрунтів, які повинні достатньо містити поживних речовин, і особливо азоту, мати хороші фізичні властивості. Кращими для цієї культури є чорноземні, темно-сірі та темно-каштанові ґрунти з нейтральною або слабо лужною реакцією (pH 6,0-7,5).
Сорти. Найбільш поширеними районованими в Україні сортами озимої м'якої пшениці є Безоста 1, Миронівська 808, Миронівська 61, Киянка, Поліська 70, Одеська 51 та ін., озимої твердої пшениці - Айсберг одеський, Корал одеський, Парус. У сортовій структурі озимої пшениці необхідно більше уваги приділяти кормовим сортам - Ровенська 31, Поліська 87 і ін., які слід висівати переважно в Поліській зоні.
Для стабільного щорічного урожаю в господарствах необхідно висівати 2-3 сорти озимої пшениці, які відрізняються між собою перш за все стійкістю до посухи та величиною врожаю у вологі роки. Значне місце повинно відводитися також і дотриманню сортової агротехніки.
Агротехніка. Місце у сівозміні. У сівозмінах озима пшениця, як провідна культура, висівається після кращих попередників - багаторічних і однорічних трав, зернобобових культур, зайнятого пару (кукурудза на зелений корм, вико-вівсяні суміші), а також чорного пару. Після кукурудзи на силос і ранньої картоплі озимину можна розміщувати за умови, що ґрунт буде якісно підготовлений не пізніше, як за 18-20 днів до сівби.
Обробіток ґрунту розпочинається в кінці літа за системою обробітку під озимі культури, основним елементом якої є в Лісостеповій зоні оранка на глибину 20-22 см. Після трав хороші результати дає якісний основний обробіток глибиною 14-16 см з одночасним боронуванням і обов'язковим коткуванням. На полях з стерньовими попередниками оранці передує лущення. Після просапних культур-попередників основний обробіток можна замінити культивацією або дискуванням на глибину 10-12 см з боронуванням.
Оранку необхідно проводити в середньому не пізніше, як за три тижні до сівби, щоб запобігти випиранню вузла кущіння озимини за рахунок осідання ґрунту в зимовий період.
Відразу за основним обробітком ґрунт розробляють до придатного для сівби стану.
За дощової погоди, проростанні бур'янів, появі падалиці проводять боронування чи мілку культивацію ґрунту. Передпосівна культивація чи боронування з коткуванням проводяться в день сівби на глибину загортання насіння.
Удобрення. Озима пшениця добре реагує на внесення добрив, дози яких залежать від особливостей сорту, попередників та ґрунтів.
Озима пшениця сильно реагує на азот, який у значній мірі визначає розвиток рослин, густоту стебел та інші ознаки продуктивності. Після малоцінних попередників і на недостатньо родючих ґрунтах дози внесення азоту знаходяться в межах 90-150 кг/га, причому N25-30 вноситься під оранку або передпосівну культивацію. Після парозаймаючих культур оптимальна кількість внесення азоту становить 60-90 кг діючої речовини на га, а на окультурених родючих ґрунтах дозу азоту доцільно зменшити до 30-45 кг/га. Велике значення надається підживленню озимої пшениці, яке проводять на хорошому агрофоні два рази, а на низькому - триразово. Перше підживлення виконують на тало-мерзлому ґрунті у фазу кущіння озимини, використовуючи 30% від повної норми азоту (N30-60), вдруге - у фазу виходу рослин у трубку - 50% (N60-90) і решту, 20%, - у третє підживлення у фазу початку колосіння. Останнє підживлення краще проводити позакореневим способом 20-30% розчином сечовини.
Фосфорно-калійні добрива під озиму пшеницю вносять до посіву під основний обробіток ґрунту. Фосфор і калій підвищують холодостійкість і стійкість рослин до грибкових захворювань, ведуть до зростання майбутнього урожаю тощо. За інтенсивною технологією доза внесення фосфорних добрив складає 60-90 кг діючої речовини на га, а калійних - 90-120.
Під час сівбі в рядки вносять до 1 ц/га нітроамофоски або 70-75 кг гранульованого суперфосфату.
Сівба проводиться відкаліброваним і протруєним напіввологим способом насінням не нижче 3 класу. Насіння протруюють гранозаном або меркураном з розрахунку 1,2-1,5 кг препарату на 1 т насіння. Високостеблові сорти озимої пшениці обробляють триметиламонійхлоридом (ТУР).
Сприятливі умови для проведення сівби настають, коли встановлюється середньодобова температура повітря 14-16°С. Найбільш зимостійкою і високоврожайною є озимина, період осінньої вегетації якої триває 50-60 днів. У зв'язку з цим оптимальні строки сівби озимої пшениці в Лісостепу настають з 10 до 25 вересня.
Спосіб сівби - переважно звичайний рядковий та вузькорядний.
Глибина загортання насіння пшениці на достатньо зволожених ґрунтах - мінімальна - 3-4 см. Проте в період сівби озимих верхній горизонт ґрунту часто містить мало вологи, атому глибину загортання насіння збільшують до 5-6 см, а інколи і більше.
Норма висіву встановлюється на основі часу посіву, особливостей сорту і родючості ґрунту. Норми висіву збільшують під час запізнення із сівбою, після гірших попередників та для сортів з низькою енергією кущіння. Для Лісостепу України за оптимальних умов норма висіву озимої пшениці складає 4-4,5 млн/га або, залежно від маси 1000 насінин, 160-200 кг/га.
Догляд за посівами включає заходи в осінній, зимовий та весняно-літній періоди. Восени за недостатнього зволоження ґрунту посіви коткують, обробляють хімічними засобами захисту проти шкідників та хвороб, а також за незначного основного удобрення, не пізніше як за місяць до припинення вегетації, проводять осіннє підживлення.
У зимовий час для зменшення вимерзання озимої пшениці застосовують снігозатримання.
У ранньовесняний період озимину підживлюють,

 
 

Цікаве

Загрузка...