WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Слуховий та шкірний аналізатори людини, їх характеристики. Екстремальні умови пов’язані з електричним струмом. Види евакуацій, організація евакуацій н - Реферат

Слуховий та шкірний аналізатори людини, їх характеристики. Екстремальні умови пов’язані з електричним струмом. Види евакуацій, організація евакуацій н - Реферат


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
на тему:
Слуховий та шкірний аналізатори людини,
їх характеристики. Екстремальні умови пов'язані з електричним струмом. Види евакуацій, організація евакуацій населення
1. Слуховий та шкірний аналізатори людини,
їх характеристики
Слуховий аналізатор. Сприймальною частиною звукового аналізатора є вухо. Воно поділяється на три відділи: зовнішнє, середнє і внутрішнє.
Звукові хвилі з навколишнього середовища надходять до зовнішнього слухового проходу і надають коливного руху барабанній перетинці, далі через ланку слухових кісточок передаються в порожнину равлика внутрішнього вуха. Коливання волокон равлика передаються, розташованим в них, клітинам кортієвого органа. Внаслідок цього виникає нервовий імпульс, котрий передається до відповідного відділу кори великих півкуль головного мозку, де виникає відповідна слухова уява.
Слух - здатність організму сприймати та розрізняти звукові коливання за допомогою слухового аналізатора. Людське вухо здатне сприймати звуки з частотами від 16 до 20 000 Гц.
Орган слуху частково розміщений у товщі скроневої кістки черепа і складається з трьох основних відділів: зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. Перші два призначені для проведення звуків, третій містить звукосприймальний апарат і апарат рівноваги (мал.).
Зовнішнє вухо представлене вушною раковиною, зовнішнім слуховим ходом. Вушна раковина вловлює і спрямовує звукові хвилі в слуховий хід, однак у людини вона майже втратила своє основне значення. Зовнішній слуховий хід проводить звуки до барабанної перетинки. В його стінках є сальні залози, які виділяють вушну сірку.
Середнє вухо розміщене між зовнішнім слуховим ходом і внутрішнім вухом. Воно складається з барабанної порожнини, яка через євстахієву (слухову) трубу сполучається з носоглоткою. Барабанна порожнина об'ємом близько 1 см3 має барабанну перетинку, слухову трубу, містить три слухові кісточки, сполучені між собою: молоточок, коваделко, стремінце. Ці кісточки передають звукові коливання з барабанної перетинки до овального вікна внутрішнього вуха, зменшуючи амплітуду і збільшуючи силу звуку.
Барабанна перетинка розміщена на межі між зовнішнім і середнім вухом. Це округла за формою пластинка розміром 9 х 11 мм. Вона сприймає звукові коливання. Слухова труба сполучає середнє вухо з порожниною носової частини глотки.
Мал. Будова вуха:
а - вертикальний розріз, б - слухові кісточки; в, г, д, е - завитка та її елементи; 1 - слуховий хід; 2 - молоточок; 3 - коваделко; 4 - стремінце; 5 - завитка; 6 - слухова (євстахієва) труба; 7 - порожнина середнього вуха; 8 - барабанна перетинка; 9 - чутливі волоски; 10 - волокна слухового нерва, 11 - чутливі клітини (рецептори); 12 - покривна пластинка (мембрана); ІЗ - канал завитки; 14 - підтримувальні клітини; 15 - основна мембрана; 16 - волоскові клітини з чутливими волосками
Внутрішнє вухо, що складається з перетинчастого і кісткового лабіринтів, являє собою систему порожнин і каналів, заповнених рідиною. Функцію слуху виконує завитка - спірально закручений канал (2,5 оберта). Решта частин внутрішнього вуха забезпечує збереження рівноваги тіла в просторі.
Звукові коливання від барабанної перетинки за допомогою слухових кісточок передаються через овальне вікно рідині. Поблизу від овального вікна, яке закрите основою стремінця, розміщене кругле вікно, закрите еластичною мембраною. Саме завдяки такій будові рідина в каналах здатна коливатись. Вібруючи, рідина подразнює рецептори, які розміщені в спіральному (кортіївому) органі завитки.
Шкірний аналізатор складається з тактильних, температурних, больових та рухових відчуттів.
Основна роль у відчуттях належить тактильним відчуттям - дотику та тиску.
Дотик - складне відчуття, яке виникає при подразненні рецепторів шкіри, зовнішніх поверхонь слизових оболонок та м'язево-суглобового апарату. Зовнішні механічні, температурні, хімічні та інші подразники сприймаються перш за все шкірним аналізатором.
Абсолютний поріг тактильної чутливості характеризується мінімальним тиском предмета на поверхню шкіри, який викликає ледь помітне відчуття дотику.
Пороги відчуттів різних частин тіла:
- кінчики пальців руки - 3 г/мм2;
- зворотня сторона пальця - 5 г/мм2;
- живіт - 26 г/мм2,
- п'ятка - 250 г/мм2.
Поріг розрізнення складає приблизно 0,07 початкової величини тиску. Особливістю тактильного аналізатора є швидка адаптація. Зниження відчуття дотику або тиску залежить від сили подразника і для різних частин тіла знаходиться в межах від 2 до 20 с.
Температурна чутливість притаманна організмам, котрі мають постійну температуру тіла, яка забезпечується терморегуляцією.
Температура шкіри нижча, ніж температура тіла загалом, і на окремих ділянках складає, °С:
- чоло - 34-35 °С;
- обличчя - 20-25 °С:
- живіт - 34 °С;
- ноги - 25-27 °С
Середня температура ділянок шкіри, які не вкриті одягом, - 30-32 °С.
В шкірі людини є два види рецепторів, один з яких реагує на холод, а другий - на тепло. Латентний період температурного відчуття складає приблизно 250 мс. Просторовий поріг температурної чутливості при контактному впливі складає 1 мм2, при променистому - 700 мм2.
Абсолютний поріг температурної чутливості, який визначається за мінімальною зміною температури ділянок шкіри відносно власної температури даної ділянки тіла для теплових рецепторів - 0,2 °С, для холодових - 0,4 °С.
Больова чутливість. Відчуття болю виникає внаслідок подразнення чутливих нервових закінчень, розташованих в органах та тканинах тіла. Характер больових відчуттів залежить від особливостей органа, котрий зазнав больового впливу та сили цього впливу.
Різні захворювання характеризуються болем, котрий вказує "а наявність та локалізацію захворювання. Такий біль називається симптоматичним.
За місцем виникнення розрізняють два види симптоматичного болю:
- вісцеральний біль виникає при ураженні патологічним процесом внутрішніх органів. Цей біль характеризується широкою ірадіацією, коли при ураженні внутрішнього органа біль відчувається в іншій частині тіла;
- соматичний біль виникає при патологічних процесах в шкірі, кістках, м'язах. Цей вид болю точно локалізований.
Виявлено протиріччя між тактильними та больовими рецепторами. З'ясовано, що найменша щільність больових рецепторів припадає на ті ділянки шкіри, котрі найбільше містять тактильних рецепторів, і навпаки. Виявлене протиріччя зумовлене різними функціями рецепторів. Больові відчуття викликають оборотні рефлекси, зокрема, рефлекс віддалення від подразника.
Тактильна чутливість пов'язана з орієнтувальними рефлексами, і це викликає рефлекс зближення з подразником.
Біль є сигналом небезпеки, він спонукає організм до боротьби за самозбереження.
Поріг больової чутливості шкіри живота - 20 г/мм2, кінчиків пальців - 300 г/мм2. Латентний період - близько 370 мс.
2. Екстремальні умови пов'язані з електричнимструмом
Дія електричного струму на людину має різносторонній характер. Електричний струм справляє термічну, електролітичну, біологічну та механічну дії.
Термічна дія проявляється у вигляді опіків тіла, нагріванні до високої температури органів, котрі знаходяться на шляху струму. При цьому виникають суттєві функціональні розлади.
Електролітична дія струму полягає в розшаруванні органічної рідини (крові, плазми), у зміні її фізико-хімічного складу.
Механічна дія струму - це розшарування, розриви тканин організму внаслідок електродинамічного ефекту і миттєвого вибухоподібного утворення пари від перегрітої струмом тканинної рідини та крові.
Біологічна дія струму полягає в подразненні та збудженні живих тканин організму, а також супроводжується порушенням внутрішніх біоелектричних процесів.
Ці дії електричного струму призводять до двох видів електротравм -

 
 

Цікаве

Загрузка...